Politika

Iščekivanje konačnih rezultata izbora na KiM: Neizvesno ko je i koliko osvojio mandata rezervisanih za Srbe

Komentari

Autor: Euronews Srbija

13/02/2025

-

20:00

Iščekivanje konačnih rezultata izbora na KiM: Neizvesno ko je i koliko osvojio mandata rezervisanih za Srbe
Iščekivanje konačnih rezultata izbora na KiM: Neizvesno ko je i koliko osvojio mandata rezervisanih za Srbe - Copyright Tanjug/AP/Vlasov Sulaj

veličina teksta

Aa Aa

Posle parlamentarnih izbora na Kosovu održanih 9. februara, još traje brojanje glasova. Na osnovu obrađenih 99,72 odsto biračkih listića, pokret Samoopredeljenje aktuelnog premijera Aljbina Kurtija osvojio je 40,84 odsto glasova. Demokratska partija Kosova osvojila je 22,05 odsto, Demokratski savez 17,67 odsto i Alijansa za budućnost Kosova 7,45 odsto glasova. 

I dalje se ne zna da li će Srpska lista osvojiti svih deset mandata predviđenih za Srbe kao što je ta stranka objavila ranije. Na osnovu trenutnih rezultata, Srpska lista ima devet mandata sa osvojenih nešto više od 38.000 glasova. Dok stranka Nenada Rašića, aktuelnog ministra u Kurtijevoj vladi, ima jedan mandat sa nepunih 4.000 glasova. 

Centralna izborna komisija u Prištini jutros je saopštila da je ostalo sedam neobrađenih biračkih mesta, kao i da treba prebrojati više od 12.000 uslovnih glasova i više od 2.500 glasova koje su prikupili mobilni timovi. Još je nepoznato koliko je glasova stiglo iz inostranstva.

Spahiu: Kurti će imati dovoljno da formira novu vladu

O prebrojavanju glasova i rezultatima izbora na Kosovu za Euronews Srbija je govorio profesor političkih nauka Nedžmedin Spahiu. On je rekao da se glasovi prikupljaju, pa potom šalju u Kosovo Polje, gde je sabirni centar, te da se "uvek lakše prebrojavalo 99 odsto glasova, nego taj jedan procenat".

Razrešenje političke situacije, kako kaže, sigurno će doći i navodi da će nakon prebrojavanja glasova iz inostranstva, koji u većini glasaju za Aljbina Kurtija, on verovatno imati 50 odsto u parlamentu.

Euronews Srbija

"On će imati 50 odsto u parlamentu, njegova stranka zapravo, biće u koaliciji sa deset poslanika manjinskih - bošnjačke manjine, turske, goranske. Rašić će verovatno biti koalicioni partner, to će mu biti sasvim dovoljno da formira novu vladu", rekao je on.

Na pitanje kako vidi napore SAD da se dođe do nove vlade Kosova, ali do one koju ne bi vodio Aljbin Kurti, Spahiu kaže da nema mnogo teoretskih šansi da opozicija formira vladu.

"Demokratski savez Kosova, koji je treća stranka po većini i koja je sada najperspektivnija zbog toga što je povećala za 50 odsto svoje biračko telo i njen lider je mlad pa on ne želi da uđe u nikakvu vladu sada, želi da bude spreman za iduće izbore gde misli da ojača još više svoju stranku i da bude prva. Tako da ona nije zainteresovana niti da bude s Kurtijem niti u neku anti-Kurtijevu vladu. I to onemogućava da opozicija formira vlast. Odnosno to će biti Kurti sa manjinama i to će trajati sve do izbora predsednika ili predsednice Kosova iduće godine kada će trebati dve trećine za izbor predsednika i dve trećine parlamenta. A to će verovatno izazvati političku krizu ili neki kompromis koji će omogućiti izbor predsednika ili nove izbore", rekao je on.

Đorđević: Sve više ljudi sumnja u regularnost izbornog procesa

Petar Đorđević iz "Mlade aktivne Gračanice" izjavio je za Euronews Srbija da sve više ludi sumnja u regularnost celog izbornog procesa na KiM.

"Ovo je jedna nesvakidašnja situacija, obično smo do sada imali rezultate već možda u toj izbornoj noći, do ponoći. Sada se evo odužilo, pre neki dan smo se požalili da Centralna izborna komisija objavljuje samo 0,2 odsto glasova po satu, a sada je to već po danu, a danas nismo dobili čak nijedno prebrojeno biračko mesto, tako da još uvek ne znamo konačne rezultate", rekao je Đorđević. 

Čini se da su politički akteri i dalje oprezni, budući da konačni rezultati izbora još nisu poznati. Iako su pojedine stranke već proglasile pobedu – bilo da je reč o opoziciji, Samoopredeljenju ili Srpskoj listi – jasno je da zapravo niko nije u potpunosti zadovoljan ishodom, dodao je Đorđević.

"Samoopredeljenje, koje je nakon prošlih izbora uživalo apsolutnu većinu, sada se suočava sa znatno drugačijom političkom realnošću. Njihova parlamentarna većina sada zavisi ili od podrške manjinskih stranaka ili od koalicije sa nekom od albanskih opozicionih partija. Međutim, odnosi među albanskim partijama su izuzetno loši, često obeleženi međusobnim optužbama i uvredama, što saradnju sa Samoopredeljenjem čini gotovo nemogućom".

Euronews

Sa druge strane, okupljanje tri opozicione albanske partije moglo bi da bude realnija opcija u ovom trenutku, ali ni ta vlada ne bi imala dug vek trajanja, ocenio je naš sagovornik i dodao da će već naredne godine, za izbor predsednika, biti potrebna dvotrećinska skupštinska većina, što znači da će svaka nova vlada biti pod stalnim pritiskom i neizvesnošću.

"Pored političkih tenzija, značajni problemi su primećeni i tokom samog izbornog procesa. Najviše propusta zabeleženo je u procesu brojanja glasova, što je ozbiljan udarac na kredibilitet izbornog sistema. Zabrinjavajuće je to što međunarodne posmatračke misije nisu zauzele kritičniji stav prema ovim nepravilnostima. Ostaje pitanje kako će Centralna izborna komisija povratiti poverenje građana, koje je ovim izborima ozbiljno poljuljano", zaključio je Đorđević.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija