Istekao rok za podnošenje lista na Kosovu i Metohiji: Kakvu strategiju treba da zauzmu Srbi?
Komentari12/12/2024
-13:00
Na redovnim parlamentarnim izborima na Kosovu, koji se održavaju 9. februara, učestvovaće 28 političkih subjekata, 20 stranaka, pet koalicija, dve građanske inicijative i jedan nezavisni kandidat, saopšteno je iz Centralne izborne komisije u Prištini.
Za izbore se prijavilo i pet srpskih političkih stranaka i jedna građanska inicijativa. Rok za prijavu izbornih lista završio se u ponoć, prvi put su se učesnici za izbornu trku prijavljivali elektronski, a rok za potvrdu kandidata ističe 25. decembra, dok će se 7.decembra održati žrebanje za poredak na glasačkom listiću.
Za izbore su se, između ostalih prijavili, Pokret Samoopredeljenje, Demokratska partija Kosova, Demokratski savez Kosova i Alijansa za budućnost Kosova u koaliciji sa Socijaldemokratskom inicijativom, Konzervativnom listom i Forumom intelektualaca. Srpska lista juče je predala listu kandidata za poslanike na kojoj je 48 imena. Liste je predalo još pet srpskih stranaka - Srpski narodni pokret, Srpska demokratija, Partija kosovskih srba, Za slobodu, pravdu i opstanak i Građanska inicijativa Narodna pravda.
Reporterka Euronews Srbija sa Kosova i Metohije rekla je da je lista Srpske demokratije lidera Aleksandra Arsenijevića predata u utorak. Kako je podsetila, ranije je za Euronews Srbija, lider Partije kosovskih Srba Aleksandar Jablanović, koji je bio prvi predsednik Srpske liste i jedan od osnivača rekao da će učestvovati na izborima. On je rekao da njegova partija izlazi na izbore i da očekuje da uđe u parlament.
Da će učestvovati na izborima 9. februara rekli su za Euronews Srbija i iz partije Srpski narodni pokret, takođe čelnika jednog od nekadašnjih visokih funkcionera Srpske liste, Branimira Stojanovića iz Gračanice. Na izborima će učestvovati i stranka aktuelnog ministra u Kurtijevoj vladi, Nenada Rašića, Stranka Slobode i Pravde. On je takođe rekao da očekuje da nekoliko njegovih kandidata uđe u kosovski parlament.
Ranije je za Euronews Srbija lider Srpske liste Zlatan Elek, najavivši učešće na izborima, rekao da ta lista očekuje osvajanje svih 10 poslaničkih mesta.
Iako zvanično predizborna kampanja nije ni počela i očekuje se da bude ozvaničena sredinom januara, najveće albanske partije uglavnom su odavno počele predizbornu kampanju. Kako izveštava naša reporterka sa KiM, one se već neko vreme međusobno optužuju za to ko je kriv i za šta je kriv, a njihovi čelnici, uveliko šetaju Evropom i svetom pokušavajući da albansku dijasporu, koja je veoma velika i može da donese značajan broj glasova, pridobiju na svoju stranu.
Postavlja se pitanje da li su se stekli uslovi da Srbi učestvuju na ovim izborima, odnosno srpske političke partije koje poručuju da će učestvovati u procesu. Podsetimo, pre dve godine Srbi su napustili kosovske institucije tražeći da se za njihov povratak ispune tri uslova - povlačenje specijalne policije sa severa Kosova, puštanje na slobodu svih Srba koji su uhapšeni zbog učešća u protestima i formiranje Zajednice srpskih opština od koje za sada nema ni naznaka. Nijedan od tih uslova nije ispunjen.
Drecun: U interesu srpskog naroda je da Srpska lista izađe na izbore
Predsednik skupštinskog odbora za unutrašnja pitanja Milovan Drecun rekao je za Euronews Srbija da bi politička konfiguracija nakon izbora na Kosovu mogla dovesti do zaustavljanja politike aktuelnog kosovskog premijera Aljbina Kurtija, tokom koje, kako kaže, nema saradnje. Drecun je ocenio da je u interesu srpskog naroda da Srpska lista izađe na izbore i 10 garantovanih mesta, za koje kaže da su očekivana, iskoristi kao sredstvo za pregovore.
"Ako bi Srpska lista ostala izvan institucija to bi odgvaralo Kurtiju... Ako Srpska lista ne bi učestvovala zamislite ga kako bi preko lojalnih pojedinaca srpske nacionalnosti koji imaju neke male stranke izađu na izbore dobiju tih 10 mandata i prebace ih Kurtiju, to bi mu bila garancija za formiranje većine, a onda od zaustavljanja terorisanja Srba nema ništa. To su ključni interesi Srpske liste", rekao je Drecun.
Drecun je rekao i da se u minulom periodu pokazalo da saradnja Srpske liste, koja, kako je istakao, jedina predstavlja srpski narod i ima direktnu komunikaciju i saradnju sa zvaničnim Beogradom, u političkom smislu nije moguća, "jer je politika Aljbina Kurtija i njegovo Samoopredeljenje usmerene su isključivo protiv interesa i opstanka srpskog naroda".
"To je politika koja brutalno teroriše srpski narod, onemogućava normalne uslove za život Srbima i zapravo stvara sve uslove za odlazak Srba, odnosno za proterivanje, njihovo proterivanje sa Kosova i Metohije", naveo je Drecun.
Istakao je da je Srpska lista "garant jedinstva srpskog naroda i ona ima izuzetnu političku težinu".
Na pitanje da li je izlazak Srba iz kosovskih institucija bila greška, Drecun je rekao:
"Borba mora da se nastavi. Ako Srbi nisu mogli da upravljaju institucijama samouprave, izbore svoja osnovna prava, da nateraju Kurtija da formira ZSO, i kada su iskoristili to poslednje sredstvo, da napuste institucije, sećate se da je sve u principu počelo s onom nezakonitom promenom u regionalnom direktoratu na severu, u kosovskoj policiji, gde se menjala etnička struktura. Kada se videlo da jednostavno Srpska lista sa Kurtijem i Samoopredeljenjem ne može da sarađuje na način da zaštiti bilo koji interes srpskog naroda, to je bilo poslednje sredstvo i očekivalo se da će ono doneti dobar rezultat po Srbe, da će Kurti morati da koriguje svoju politiku i da će ga na to naterati i međunarodna zajednica".
Umesto, kako je dodao, Kurti da ispoštuje interese srpskog naroda koje je oličavala Srpska lista, on je krenuo jednim drugim putem.
"On je našao njemu neke podobne Srbe pojedince i stvarao privid multietničnosti i odbijao je da formira ZSO. Imate političke stranke među Albancima koje se, bar zvanično, deklarativno tako zalažu da mora da se ispoštuju obaveze koje je Priština preuzela iz 2013. godine tokom dijaloga u Briselu. I sa takvim strankama treba pokušati onda da se ostvari neka saradnja da bi se vršio pritisak na te stranke da se uđe u formiranje Zajednice srpskih opština", naveo je Drecun.
Kaže i da je prioritetni interes srpskog naroda da nakon izbora Kurti ode sa vlasti, jer kako je objasnio, njegova politika se neće promeniti kada je u pitanju odnos prema srpskom narodu.
"I ovde, zato kažem, treba tražiti političke alternative za moguću saradnju Srpske liste. Verujem da će ona dobiti većinsku podršku srpskog naroda za saradnju sa albanskim strankama koje će učiniti tu buduću većinu", zaključio je Drecun.
Komentari (0)