Grčki mediji dali veliki značaj Vučićevoj izjavi o Dori Bakojani, brinu ih odnosi sa Srbijom, ali i - Kipar
Komentari30/03/2024
-12:53
Grčki list Demokratija danas na naslovnoj strani objavljuje da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u sinoćnjem obraćanju javnosti oštro osudio izvestiteljku za prijem tzv. Kosova u Savet Evrope Doru Bakojani zbog promene stava Grčke i davanja pozitivnog mišljenja.
List, blizak vladajućoj Novoj demokratiji premijera Kirjakosa Micotakisa navodi da je Vučić u obraćanju naciji upotrebio "neviđeno oštru retoriku" protiv Bakojani, optužujući i nju i grčku vladu u celini da su "odgovorne za iznenadnu promenu stava Grčke".
"Konkretno, tokom svog dramatičnog govora iz Predsedništva, sinoć se predsednik Vučić obratio gospođi Bakojani po imenu veoma ljutitim tonom, rekavši: 'I da kažem Dori Bakojani: Sram te bilo šta si uradila. Sram te bilo! Ja lično znam ko vam je dao nalog telefonskim pozivom a vi ste promenili izveštaj (o Kosovu)... Neki ljudi imaju kičmu, a neki su bez kičme!'", preneo je grčki list.
Ošta reakcija
Demokratija navodi da je Vučić istakao da je tokom dve-tri godine Kurtijeve vladavine na KiM počinjeno duplo više zločina nad Srbima nego u prethodnih devet godina.
Kako se navodi, oštra reakcija predsednika Srbije usledila je manje od 48 sati nakon što je izveštaj Bakojani prihvatila Parlamentarna konferencija Saveta Evrope, a u kojem je bivša grčka ministarka spoljnih poslova predložila uključivanje tzv Kosova u SE, zaobilazeći međunarodne obaveze vlade i premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija prema srpskom narodu na KiM, na koje se do pre dve sedmice pozivala i predlagala ih i sama Bakojani.
List ocenjuje da potez Bakojani "otvara put za međunarodno priznanje Kosova" i ističe da perspektiva priznanja tzv Kosova zapravo grčkom inicijativom, stvara veliki problem i na Kipru, koji se tome oštro protivi, jer je s pravom zabrinut da bi takav razvoj događaja mogao otvoriti put priznanju okupiranog dela Kipra.
Opasan raskol
Kako se dodaje, ostaje da se vidi da li se pod pritiskom Atine promenio i stav Kipra.
Takođe se ističe da ovaj "opasan preokret" nije samo potvrda dubokog raskola koji je, nažalost, sada nastao u grčko-srpskim odnosima pod odgovornošću grčke strane, već da predstavlja i loš predznak "pogubnih posledica" po Kipar.
Ocenjuje se da je odgovornost potpuno na vladi premijera Kirijakosa Micotakisa, koja, kako se navodi, "zaobilazi nacionalne pozicije bez ikakvog političkog legitimiteta".
Komentari (0)