Društvo

Broj građana koji su se obratili Zaštitniku početkom pandemije povećan 20 puta

Komentari

Autor: Fonet

24/02/2022

-

19:13

Broj građana koji su se obratili Zaštitniku početkom pandemije povećan 20 puta
Zoran Pašalić - Copyright Tanjug/Sava Radovanović

veličina teksta

Aa Aa

Tokom početka pandemije kovid-19 i vanrednog stanja uvedenog zbog toga, broj građana koji se obratio zaštitniku građana bio je povećan 20 puta, rekao je danas u Leskovcu zaštitnik građana Zoran Pašalić odgovarajući na pitanje dopisnika FoNeta da li je u vreme korone bilo više obraćanja građana njegovoj kancelariji.

"Mi smo tada radili od 8.00 do 22 časa, a posle tog vremena su bili uključeni naši mobilni timovi, kako bi ti problemi bili rešeni. Smatram da smo to uspešno rešili, što pokazuju i istraživanja koja su posle rađena", dodao je Pašalić.

Po njegovim rečima, najčešće žalbe su se odnosile na ograničenje kretanja.

"Osobe koje trpe nasilje su morale biti oslobođene toga, kako bi mogle da odu od onoga od koga trpe nasilje", smatra Pašalić i dodaje da tu spadaju i "posete onim osobama o kojima se neko stara, posete roditelja koje imaju pravo da posećuju svoju decu, što se najčešće dešava tokom vikenda, a oni su bili uskraćeni za to pravo".

On je rekao i da su ljudi iz njegove kancelarije išli u posete neuslovnim romskim naseljima u čitavoj Srbiji, da vide da li su oni tretirani na pravi način.

Na pitanje FoNeta da li se nešto promenilo u radu institucija socijalne zaštite i samog resornog ministarstva, na šta je on imao mnogo primedbi, Pašalić je rekao da je bilo malo zaposlenih u institucijama socijalne zaštite.

"Mi smo u oktobru 2020. godine uputili dopis ministarstvu, odgovor smo dobili 2021. godine i povećan je broj zaposlenih. Ne kažem da je taj broj adekvatan, ali je svakako veći nego što je bio ranije".

"Ja sam ovde (na skupu u Leskovcu) upravo zato što institucija zaštitnika građana ima vrlo mnogo dodirnih tačaka sa institucijama socijalne zaštite. Građani dolaze u Centar za socijalni rad, ali i kod zaštitnika građana kada su sve druge institucije koje su trebale da reše njihov problem zakazale", objansio je svoje prisustvo na konferenciji u Leskovcu.

Podvukao je da je važnost socijalne zaštite u periodu tranzicije nešto što on stalno potencira.

"Period tranzicije je učinio da one grupe građana koje su najosetljivije trpe i najveće probleme.

"To se naročito pokazalo za vreme vanrednog stanja, kada smo mogli tačno da osetimo koje socijalne grupe moraju da budu posebno tretirane i da se poboljša njihov položaj", dodao je Pašalić.

Po njegovim rečima "period posle 2000. godine je učinio da najsiromašniji građani, a to su osobe sa invaliditetom, deca, stara lica, trpe najveće probleme tog perioda".

"Zato su ovakvi skupovi izuzetno važni kako bi se socijalna zaštita podigla na najveći mogući nivo. Pomaka ima, ali mora biti još bolje", konstatovao je Zaštitnik.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija