Politika

Milićević razgovarao sa potpredsednikom Vlade Mađarske o unapređenju saradnje

Komentari

Autor: Euronews Srbija

01/04/2025

-

22:27

Milićević razgovarao sa potpredsednikom Vlade Mađarske o unapređenju saradnje
Milićević razgovarao sa potpredsednikom Vlade Mađarske o unapređenju saradnje - Copyright Kabinet ministra bez Portfelja/ Dušan Veljović

veličina teksta

Aa Aa

Ministar bez portfelja zadužen za odnose sa dijasporom Đorđe Milićević razgovarao je danas u Beogradu sa potpredsednikom Vlade Mađarske i ministrom za nacionalnu politiku, etničku politiku, crkvenu politiku i diplomatiju Žoltom Šemjenom o daljem unapređenju strateških odnosa Srbije i Mađarske, sa posebnim akcentom na saradnju u oblasti odnosa matične države sa dijasporom.

Kako je saopšteno iz ministrovog kabineta, Milićević je nakon sastanka istakao da Srbija posvećeno radi na izgradnji institucionalnog okvira koji omogućava jačanje veza sa sunarodnicima u rasejanju, kao i na pružanju podrške u očuvanju njihovog nacionalnog, kulturnog i jezičkog identiteta.

„Srbija je stvarala institucionalni okvir da bi ojačala povezivanje i bila podrška u pravom smislu te reči našim sunarodnicima koji žive van države i da bi očuvali ono što su simboli našeg naroda. Naš cilj je da oni koji žive van Srbije budu jedna celina“, naglasio je ministar.

Dodao da je posebno važno što Srbija i Mađarska dele razumevanje o značaju dijaspore i da je Mađarska svojim iskustvom u ovoj oblasti jedan od najboljih primera dobre prakse u Evropi.

"Zbog toga su današnji sastanak i razmena iskustava i znanja za nas od velike važnosti. Ubeđen sam da ćemo nakon ovog prvog u nizu sastanaka kreirati zajedničke projekte koji bi mogli da budu važna tema naredne sednice Strateškog saveta za saradnju Srbije i Mađarske", rekao je Milićević.

Kabinet ministra bez Portfelja/ Dušan Veljović

 

Istakao je da Srbija u kontinuitetu unapređuje politiku prema svojoj dijaspori kroz institucionalnu podršku, obrazovne, kulturne i ekonomske programe koji omogućavaju jačanje veza sa maticom i da, u tom kontekstu, saradnja sa državama koje imaju razvijene modele podrške sunarodnicima u inostranstvu, poput Mađarske, ima neprocenjiv značaj.

Potpredsednik Vlade Mađarske Žolt Šemjen podvukao je važnost očuvanja nacionalnog identiteta dijaspore i podrške koju država mora da pruži svojim sunarodnicima, ističući da Mađarska ima jasno definisane mehanizme u tom pravcu.

"Imamo i deo naroda koji je, usled diktatura u 20. veku, emigrirao u SAD, Australiju i Zapadnu Evropu, a postoje i oni koji su se preselili u inostranstvo da bi tamo radili. Naša obaveza je da očuvamo njihovu vezu sa našom kulturom“, rekao je Šemjen.

Kabinet ministra bez Portfelja/ Dušan Veljović

 

Istakao je da Mađarska godinama sprovodi programe podrške svojoj dijaspori, uključujući i obrazovne i kulturne inicijative koje pomažu u očuvanju nacionalnog identiteta.

"Mi imamo program koji podrazumeva da 100 stipendista godišnje odlazi na mesta gde žive mađarske zajednice i tamo dele sva svoja znanja o mađarskom folkloru, jeziku, kulturi i tradiciji“, objasnio je Šemjen.

On je najavio da će Srbija i Mađarska pokrenuti zajedničke programe koji će omogućiti veću saradnju u kulturnoj i obrazovnoj sferi.

„Pokrenućemo i programe koji će omogućiti srpskom narodu da upozna mađarsku kulturu, kao i da Mađari upoznaju srpsku kulturu i običaje“, rekao je Šemjen.

Poseban segment razgovora bio je posvećen predlogu uspostavljanja programa „Živi most“, koji bi omogućio srpskoj manjini u Mađarskoj i mađarskoj manjini u Srbiji predstavljanje svoje kulture, istorije, privrede i nauke. 

Kabinet ministra bez Portfelja/ Dušan Veljović

 

Taj projekat bi uključivao susrete i razmenu mladih, zajedničke kulturne događaje, kao i povezivanje obrazovnih i naučnih ustanova. 

Takođe, planirano je organizovanje kurseva mađarskog jezika u Srbiji i srpskog jezika u Mađarskoj, uz inicijativu za bratimljenje gradova. 

Od posebne važnosti je i predstavljanje Mađarske u delovima Srbije gde ne žive Mađari, kao i obrnuto, kako bi se unapredilo međusobno razumevanje i jačale veze između dve države.

Razgovaralo se i o inicijativi bratimljenja gradova između Srbije i Mađarske, što će omogućiti povezivanje lokalnih samouprava i produbljivanje saradnje u različitim oblastima.

„Srbija i Mađarska imaju bratski odnos zasnovan na poverenju. Jedan od naših ciljeva jeste da Srbija što pre postane članica EU, i moram da napomenem da bi ona to odavno bila da u Briselu ne postoje dvostruki standardi“, naglasio je zamenik predsednika mađarske vlade.

Zaključeno je da će Srbija i Mađarska nastaviti redovne konsultacije i raditi na daljem unapređenju odnosa, posebno u oblasti dijaspore, kulture i ekonomske saradnje, kako bi se osiguralo da njihovi sunarodnici u rasejanju ostanu trajno povezani sa svojom maticom.

 

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija