Stojić za Euronews Srbija: Čini se da su incidenti na severu KiM odgovarali isključivo Kurtiju
Komentari02/12/2024
-14:06
Gost segmenta Prelistavanje na Euronews Srbija bio je urednik portala "Newsmax Balkans" Nikola Stojić, koji je komentarisao aktuelna dešavanja iz zemlje i sveta.
Centralna tema u zemlji je incident na kanalu Ibar-Lepenac na severu Kosova i Metohije, za koji su privremene prištinske institucije na čelu sa takozvanim premijerom Aljbinom Kurtijem optužile Srbiju, govoreći da se radi o terorističkom činu.
Neuverljiva i, prema oceni analitičara i poznavalaca vojne opreme, bizarna kolekcija predmeta koji imaju ili su imali neku vojnu upotrebu, je od strane takozvanog ministra unutrašnjih poslova Dželjalja Svečlje prikazana kao "oprema koja je zaplenjena prilikom pretresa lokacija", na kojima su takođe uhapšeni i osumnjičeni za navodni "teroristički" napad.
"Incidenti na severu Kosova i Metohije najmanje odgovarali Srbiji"
Analitičari raspravljaju o tome da li ovo sve ima veze sa izborima koji bi uskoro trebalo da se održe na Kosovu i Metohiji.
Beograd kaže da ima različita saznanja o čemu je reč i kaže da će to uskoro saopštiti. Čini se da je rano da se donose neki konačni zaključci, s obzirom na to da se incident dogodio u petak, prošlo je samo nekoliko dana, međutim zaključci sa strane Prištine stižu.
"Zanimljivo je recimo da smo imali neku vrstu uvertire za ovo što se desilo za vikend. Opet se desilo vikendom, a nije prvi put da se nešto dešava na Kosovu i Metohiji vikendom. U razmaku od dva dana došlo je do dve eksplozije. Poslednja je bila dan pre ovog napada kod opštine Zvečan, gde je uništeno čak i nekoliko automobila. A imali smo, kada govorimo o tenzijama, generalno u toj nedelji koja je prethodila svemu ovome, i jednu provokaciju Albanaca u Gračanici, gde su na dan albanske zastave sa svojim automobilima i zastavama prolazili kroz sam centar Gračanice i izazvali uznemirenje kod lokalnog stanovništva. Tako da sve to je imalo neku uvertiru", kaže Stojić i dodaje:
"Nismo dobili neke informacije ni u vezi sa tim eksplozijama, a onda se desilo i ovo u noći petak na subotu na tom kanalu. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je juče održao konferenciju i delovao je jako uvereno da Srbija, odnosno zvanični Beograd, ne stoji iza tog napada, tako da sam ja sklon da verujem da je to tako, na osnovu tog njegovog nastupa. S druge strane, Aljbin Kurti je sinoć saopštio da je vikend, da je još rano da se bilo šta kaže u vezi sa samom istragom. Ja se nadam da će se ta istraga dovesti do kraja, da će biti nezavisna i temeljna, kako je i zvanični Beograd tražio, kako bismo imali zaključak za sve ovo što se dešavalo", ističe on.
Stojić ističe da su incidenti na Kosovu i Metohiji najmanje odgovarali Srbiji.
"Možda ima veze to što ste pomenuli za izbore u februaru koji se održavaju na Kosovu i Metohiji. Činjenica je, po mom nekom mišljenju, da je ovo najmanje odgovaralo Srbiji, a da je u svakom slučaju možda više odgovaralo samom premijeru Kurtiju", ističe on.
"Srbija je postigla to da je KFOR obavezan i da želi da zaštiti Srbe"
Predsednik Vučić je poručio da Beograd i Srbija nemaju veze sa događajima na Kosovu i Metohiji, te da je to pokušaj hibridnog napada na našu zemlju. Oglasio se i direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Petar Petković, koji je rekao da je incident u kojem je oštećen kanal Ibar-Lepenac na Kosovu i Metohiji, za šta Priština optužuje Beograd, suprotan interesima Republike Srbije i srpskog naroda na Kosovu i Metohiji i naveo je da oštećeni kanal dovodi vodu i za Srbe.
Sva ova tri događaja koja su pomenuta i ovo da je Aljbin Kurti prvo u petak optužio zvanični Beograd, pa onda rekao da je rano za istragu, rezultirali su zahtevom prištinske strane za pojačanim prisustvom tzv. Kosovskih bezbednosnih snaga na Kosovu, što je KFOR zapravo odbio, a postavlja se pitanje koliko je KFOR u stanju da zaštiti Srbe.
"Mi kao država Srbije i predsednik sam kaže da ima dobru komunikaciju sa KFOR-om, tako da mislim da može u dobroj meri to uraditi i samo ovo odbijanje zahteva za KBS da dođe na sever Kosova i Metohije, govori tome u prilog. Da ipak KFOR vodi računa o takvim stvarima. I ono što je najtragičnije u celoj ovoj priči, što opet taj narod tamo na severu Kosova i Metohije trpi neke posledice svega što se dešava. Mi smo skoro imali čak i intervju sa direktorom Telekoma Srbija Vladimirom Lučićem, koji je govorio o toj Kurtijevoj administraciji koja je pokušala da ugasi Telekom na Kosovu, da su oni svojom diplomatskom borbom uspeli da se izbore da do toga ne dođe i da će pokušati da ove godine dobiju i treću licencu na samoj teritoriji Kosova i Metohije uz pomoć, naravno, diplomatske ofanzive, kako je oni nazivaju, u saradnji sa, ne samo Vašingtonom, nego i sa ambasadorima EU i Velike Britanije na Kosovu", kaže on i dodaje:
"Tako da, mislim da je način da se skrene pažnja, da se zaštiti naše stanovništvo tamo, diplomatski svakako. Da u tome, u poslednje vreme, mogu da kažem, Srbija ima neke rezultate. Zato što imamo i sa strane same Evropske unije stalna pitanja kada će da se formira Zajednica srpskih opština, koja je po Briselskom sporazumu već neko vreme potrebna. Opet, s druge strane, i sama ta Evropska unija je kriva što do sada to nije formirano. Ako je nešto potpisano, očekujemo da to bude ispoštovano. Tako da, Srbija ima dobre argumente s te strane kada je reč o priči na Kosovu i Metohiji. E sada, da li je ovo zaista u vezi sa samim izborima koji su, ponavljam, u februaru? To verovatno nikada nećemo ni saznati, ali činjenica po meni je da može da utiče u korist vlasti u Prištini", zaključuje Stojić.
Gostovanje Nikole Stojića u celosti pogledajte u video prilogu na početku teksta.
Komentari (0)