Politika

Novi sporazum Beograda i Budimpešte u oblasti odbrane: Šta nam donosi saradnja sa Mađarskom?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

01/04/2025

-

21:01

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Dokument u oblasti odbrane između Srbije i Mađarske potpisali su ministri odbrane dve zemlje, Bratislav Gašić i Krištof Soloj-Bobrovnicki u Palati Srbija. Svečanom potpisivanju prisustvovao je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić i tom prilikom istakao da je tim sporazumom konkretizovana saradnja u oblasti odbrane.

Posle sastanka sa ministrom odbrane Mađarske Krištofom Salai-Bobrovnickim, Vučić je rekao da  Srbija ima najrazvijeniju i najintenzivniju saradnju u oblasti odbrane sa Mađarskom u regionu.

Naveo je da će dogovor o zajedničkim aktivnostima imati nastavak u daljem približavanju i stvaranju vojne alijanse ili vojnog saveza Srbije i Mađarske.

"Dokumentom koji su potpisali dvojica ministara danas se operacionalizuje i konkretizuje sporazum o strateškoj saradnji u oblasti odbrane postignut 2023. godine. Mi smo dogovorili za ovu godinu najveći broj aktivnosti. Do sada 79, gotovo dvostruko više od 2023. kada smo imali 48, i za nas je od ogromnog značaja ovo što smo dogovorili sa našim mađarskim prijateljima", rekao je Vučić.

Potpisanim Planom bilateralne vojne kooperacije saradnja dve zemlje podignuta na još viši nivo, saglasan je i ministar odbrane Mađarske Krištof Salai-Bobrovnicki. Kaže da Mađarska može da doprinese modernizaciji i celokupnom razvoju Srbije.

"Dogovorene su stručne konsultacije, vojna obuka, mapiranje i konsultacije. Time se doprinosi daljem razvoju saradnje dve zemlje i jačcanju mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu. Na međunarodnom nivou je veoma važno da sa susednim zemljama, kao što je Srbija, postoji saradnja i da se dve države uvek konsultuju. Srbija nije u EU, ali imamo konsultacije na najvišem nivou", rekao je Salai-Bobrovnicki.

Tanjug/Vladimir Sporčić

 

Mađarska se zalaže za proširenje EU, a tako i pridruživanje Srbije, dodao je on. 

"Tokom našeg predsedavanja EU isticali smo značaj proširenja i svim svojim resursima radili da tome damo doprinos".

Predsednik Srbije rekao je da ga uskoro očekuje susret sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom sa kojim će nastaviti stratešku saradnju dve zemlje po svim važnim pitanjima i najavio da će u trećem kvartalu biti završen projekat za gradnju zajedničkog naftovoda od Alđe do Novog Sada. 

Predsednik Vučić je takođe govorio i o trgovinskoj razmeni dve zemlje i o unapređenju odnosa u tom smislu. 

"Mi smo sa Mađarskom prošle godine imali 3,03 milijarde evra trgovinske razmene i recimo naš izvoz u Mađarsku je u odnosu na 2012. godinu porastao za 5,6 puta. Mislim da to dovoljno govori o odnosima između Srbije i Mađarske".

Vučić je zahvalio ministru na podršci Mađarske koju pruža Srbiji u svakom trenutku kao pravi prijatelji i poručio da  Mađarska uvek može i uvek će moći da računa na podršku Srbije.

Radulović: Ova saradnja ne utiče na vojnu neutralnost Srbije

Vojni analitičar Vlade Radulović, govoreći o postignutom sporazumu Srbije i Mađarske, za Euronews kaže da je reč o produbljivanju vojne saradnje posebno u oblastima vojnog obrazovanja, obuke i vojno-tehničke saradnje. 

"Ovi sporazumi obuhvataju različite aspekte, uključujući vojno-vojnu saradnju, obuku, zajedničke vojne vežbe i vojno obrazovanje. Takođe, sporazumi predviđaju saradnju u oblasti vojnog zdravstva, ali i dodatno unapređenje vojno-tehničke saradnje, naročito u segmentu vojne opreme i neoružanih sredstava. Jedan od konkretnih primera ove saradnje jeste korišćenje mađarskih borbenih aviona MiG-29 u Srbiji. Ovi avioni, koji su ranije bili u upotrebi u oružanim snagama Mađarske, sada se koriste kao izvor rezervnih delova za održavanje srpskih MiG-ova 29. Ovaj potez omogućava Srbiji da produži operativni vek svojih letelica, budući da Mađarska koristi švedske Gripen avione".

Pored toga, istakao je sovjetsko borbeno vozilo BTR, koje je bilo deo mađarskih oružanih snaga. Iako se ova platforma smatra zastarelom u savremenim vojnim operacijama, interes Srbije za ovo vozilo leži u njegovom topu, koji može biti iskorišćen za modernizaciju srpskih borbenih vozila pešadije ili drugih oklopnih jedinica, rekao je Radulović.

"Saradnja Srbije i Mađarske u vojno-tehničkom segmentu posebno se oslanja na razmenu i adaptaciju sovjetske vojne tehnike, koju obe zemlje imaju u svojim arsenalima. Srbija na taj način može nadograditi svoje postojeće platforme i obezbediti dugoročnu operativnost svog naoružanja. Očekuje se da će u budućnosti ovi sporazumi doneti dalju konkretizaciju saradnje i omogućiti modernizaciju srpskih oružanih snaga uz korišćenje resursa koji su ranije bili deo mađarskog vojnog sistema", rekao je naš sagovornik.

Euronews Srbija

 

Naglasio je da je reč o bilateralnom sporazumu sa državom članicom NATO, ali da to ni na koji način ne može da utiče na poziciju vojne neutralnosti Srbije.

"Mađarska nije saveznik. To što je Mađarska članica NATO-a, Evropske unije, nema to nikakve veze. Reč je o bilateralnom sporazumu i produbljivanju bilateralne saradnje. Možda će sutra Srbija biti članica nekog od saveza, pa ćemo onda to objašnjavati da li smo odstupili, odnosno, ako budemo postali, onda će definitivno i de facto biti to da smo odstupili, odnosno, promenili našu politiku u tom segmentu. Za sada, dakle, iz te perspektive posmatrano, produbljivanje saradnje, odnosno, bilateralni sporazumi sa Mađarskom ili bilo kojom drugom zemljom članicom, bilo NATO-a, bilo ODKB-a, bilo nekog drugog saveza, zapravo, ne dovode u pitanje našu poziciju i to je prosto tako", rekao je Radulović.

Euronews Srbija

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija