Otpad jede planetu: Zašto bacamo hranu dok milioni gladuju?
Komentari23/04/2025
-17:35
Prema najnovijem izveštaju Ujedinjenih nacija, gotovo 1,05 milijardi tona hrane završava na otpadu svake godine, a domaćinstva su najveći krivci. Dok milioni gladuju, mi bacamo resurse, energiju i vreme i dodatno zagađujemo planetu. Zašto se to dešava i šta svako od nas može da promeni, za Euronews Srbija govorila je Aleksandra Ugarković iz Svetske organizacije za zaštitu prirode.
"U želji da imamo što više i što dostupnije hrane, bez obzira na sezonu, ljudi širom sveta krče šume, isušuju močvarna staništa i pretvaraju ih u obradive površine. Ogromne količine energije ulažu se u proizvodnju – koriste se pesticidi, veštačka đubriva koja zagađuju zemlju i vodu – sve to da bismo na kraju tu istu hranu bacili jer nam se pokvarila u frižideru", rekla je Ugarković.
Ugarković ističe da se na taj način zatvara začarani krug neodgovornosti.
"Mi ne samo da ne koristimo ono što proizvedemo, već iscrpljujemo resurse koje priroda ne uspeva da obnovi. Time zagrevamo planetu, pa trošimo dodatnu energiju da se rashladimo – i tako u krug".

Euronews Srbija
U pozadini svakog bačenog komada hrane krije se ogroman sistemski problem, ali i prilika za promenu.
"Ovo nije pitanje samo ekologije. Ovo je pitanje odnosa prema sebi, prema drugima koji nemaju šta da jedu i prema planeti na kojoj svi zavisimo od istih resursa. Vreme je da svako od nas preuzme odgovornost", rekla je naša sagovornica.
Više o ovoj temi pogledajte u video prilogu.
Komentari (0)