Pomoćnik ministra prosvete Aleksandar Jović za Euronews Srbija: Akademske ustanove odlučne da završe školsku godinu
Komentari01/04/2025
-18:41
Studenske blokade se nastavljaju, a neki fakulteti su i dalje u štrajku. Akademska godina visi o koncu, a Ministarstvo prosvete upozorava. O svemu tome za Euronews Srbija govorio je pomoćnik ministra prosvete Aleksandar Jović
"Kada se posmatra ukupan broj ustanova, u Srbiji ih ima 114. Od toga, 33 ustanove izjasnile su da od početka ovih blokada da rade nesmetano, da se odvija nastava i organizuju ispiti. U periodu između naših poslednjih dopisa bilo je nekoliko pokušaja i odluka visokoškolskih ustanova, pre svega Akademije strukovnih studija i visokih škola strukovnih studija na teritoriji AP Vojvodina, koje su donele odluke da ili od ovog ponedeljka, odnosno od juče, ili najkasnije do sledećeg ponedeljka, 7. aprila, započnu sa radom", kaže sagovornik i nastavlja:
"Moram priznati da to nije naišlo na odobravanje studenata, odnosno dela studenata koji blokiraju te visokoškolske ustanove. Međutim, ustanove su ipak odlučne, imajući pre svega u vidu interes studenata da se ova akademska godina završi na što kvalitetniji način. Stoga ne odustaju od ideje da počnu sa radom, odnosno da započnu organizaciju nastave i ispita."

Euronews Srbija
Pomoćnik ministra objašnjava koliko je nedelja potrebno da bi se nastava u potpunosti završila u tekućem semestru.
"Kada pogledate – a mi smo to već analizirali u Ministarstvu prosvete – broj nedelja potreban da bi se nastava u drugom, odnosno letnjem semestru, u potpunosti završila, uz nadoknadu nastave iz prvog semestra, zajedno sa brojem nedelja potrebnih za ispitne rokove – kojih ima pet ili šest, u zavisnosti od ustanove – uviđate da smo zapravo sredinom marta, da tako kažem, iscrpeli sve nedelje do prvog oktobra, kada po pravilu počinje nova akademska godina. Zbog toga smo taj datum, sredinu marta, i spominjali kao svojevrsni dan D", kaže on objašnjava.
Sada već svi naglas razmišljamo o tome da se ova postojeća akademska godina produži za određeni period. Pri tom vodimo računa da to produženje ne ide na štetu naredne godine i da, pored postojećih generacija koje već studiraju, ne ugrozimo i nove generacije koje tek treba da upišu fakultete"
Jović objašnjava zbog čega je ministarka spominjala 15. april kao poslednji trenutak kada bi mogla da se nastavi godina studija.
Euronews Srbija
"Ministrka je spominjala 15. april kao mogući datum, jer u tom slučaju već od naredne akademske godine morate da 'pozajmite' mesec dana kako biste uspeli da nadoknadite sve ono što je neophodno. Naravno, zakon predviđa da semestar po pravilu traje 15 nedelja, što znači da može biti i kraći", objašnjava on.
On ukazuje na činjenicu kako ustanove svoju akreditaciju zasnivaju na osnovu vremenskog trajanja studija.
"Moramo uvek imati na umu da su sve ustanove akreditovane upravo na osnovu tih 15 nedelja, na dva semestra i na predmete u kojima je predviđeno određeno gradivo koje odgovara tom trajanju. Pritom, na pojedinim fakultetima i visokoškolskim ustanovama postoje i nedelje predviđene za kolokvijume. Tako da ste sada prinuđeni da sve to nekako sabijete u kraći vremenski period, što će svakako uticati na kvalitet i, na kraju, opet će samo studenti biti oštećeni u celom tom procesu", kaže on i podvlači:
"Zato smo više puta apelovali i pozivali nastavnike na visokoškolskim ustanovama, ali i same studente, da u svom najboljem interesu donesu odluke o prestanku blokada, da još jednom analiziraju sve ono što je država uradila kako bi ispunila njihove zahteve i da je vreme da se jednostavno vratimo nastavi"
Celo gostovanje pogledajte u videu na početku teksta
Komentari (0)