Akademska godina pod znakom pitanja: Kakva je situacija na fakultetima i postoji li neki "Dan D" za povratak na nastavu
Komentari24/04/2025
-16:12
Pojedini fakulteti doneli su odluku o povratku nastavi. Paralelno se vode i razgovori o načinima polaganja ispita i upisa. Licitiraju se datumi koji bi bili krajnji rok za spas akademske godine. Prvobitno je "Dan D" bio 17. mart, potom 15. april, a onda 22. april, koji je, kao i svi prethodni rokovi, probijen. Sada se u javnosti pojavljuje i novi datum, ne tako precizan kao prethodni - prvi dan nakon prvomajskih praznika navodi se kao taj neki krajnji rok.
Šta će biti sa akademskom godinom? Kako se na fakultetima pripremaju za povratak nastavi? Kako se ona odvija na onim fakultetima koji su se vratili predavanjima? Koji je plan za polaganje ispita, a kakav za upis brucoša? Kako sva ova pitanja rešavaju privatni, a kako državni fakulteti? O tome su za Euronews Srbija govorili prodekanka za nastavu Fakulteta za medije i komunikacije Simona Žikić i redovna profesorka Medicinskog fakulteta u Beogradu Valentina Arsić Arsenijević.
Govoreći o trenutnom stanju na Medicinskom fakultetu profesorka Arsić Arsenijević je to opisala kao status quo. Napomenula je da ona nije u upravi i da ne zna kakvi su planovi, ali je istakla da je upoznata sa onim što je saznala iz komunikacije sa studentima. Prema njenim rečima, oni su se umorili od iščekivanja i neizvesnosti i očekuju početak nastave.
"Ja takođe radim na dva univerziteta, i na Univerzitetu u Novom Pazaru. Tamo je rektorka napravila vrlo detaljan plan početka nastave. Ta nastava je u ovom trenutku online i ja tamo držim online nastavu. Moji asistenti drže vežbe online. Naravno, online nastava je nešto što je iznuđeno. Ja to zovem surogat nastava. Nastava na univerzitetu mora biti interaktivna, mora se odvijati između nastavnika i studenta", rekla je.
Kako je dodala, bez obzira što više od 35 godina radi u nastavnom procesu, tokom svog rada je mnogo puta mnogo naučila od studenata i kroz to je vežbala da bude što bolji predavač.
Euronews Srbija
"Tako da mi se čini da ova naša trenutna situacija nikako nije u interesu studenata, bez obzira što snažno podržavam promene u društvu koje moraju ići ka tome da budemo uređena država. Ali sa druge strane, znate, ja imam vrlo negativno iskustvo kada je u pitanju Univerzitet u Beogradu i njegovo sadašnje rukovodstvo, da su oni imali određena neakademska ponašanja, kršenje zakonitosti. Mi smo pre tri godine podneli tužbu Upravnom sudu, podneli smo krivične prijave zbog nelegalnog i nezakonitog produženja radnog staža tadašnjem dekanu, prethodnom dekanu, neosnovano, naravno, gde smo procenili da je šteta preko 35 miliona dinara za državu Srbiju i da su to u stvari svakako određene koruptivne radnje", rekla je profesorka Valentina Arsić Arsenijević.
Prema njenim rečima, prilično je neobično da se sada neko ko urušava ovaj sistem bori da on bude bolji. Navodi da su nam potrebna nova lica koja bi bila izabrana putem akademske procedure, gde bi svi mogli i trebalo da učestvuju.
Privatni fakulteti u specifičnoj situaciji
Kada je reč o situaciji na Fakultetu za medije i komunikacije Simona Žikić je rekla da je manje-više ista kao i svuda i da sve traje već skoro pola godine. Napominje da u početku niko nije znao kakav će biti ishod do kraja i da su oni u specifičnoj situaciji jer je reč o finansiranju državnih i privatnih fakulteta.
"Negde smo odlučili da je nama mart bio taj, da kažemo, poslednji korak kada se moramo vratiti u samu nastavu", rekla je i dodala da su putem online metoda povraćene konsultacije i komunikacija sa studentima, jer su imali veliki jaz od trenutka kad je prekinuta nastava do marta.
"Mi smo bili možda jedini koji su ušli baš u taj solidarni prekid nastave. Mi smo ga tako nazvali iz razloga što je blokada bila vezana za državne fakultete i zahteve koje su studenti imali, jer tada je pokret bio samo studentski. Sad se on malo promenio, on je više postao građanski, da ne kažemo samo akademske zajednice, već i drugih zajednica. Tako da su u ovom trenutku blokade malo šire postavljene", rekla je.
Euronews/Stefan Goranović
Valentina Arsić Arsenijević je navela da, kada se ušlo u celu priču, svi su bili emotivno potrešeni i želeli su da upozore vlast da to što radi nije dobro i da moraju da se naprave drugačiji mehanizmi kontrole rada. Ističe da je to bila časna građanska i akademska aktivnost koja se sada produžava i nastaje neizvesnost.
"Deo mojih studenata je počeo da radi u Ikei, deo mojih studenata istražuje kakve su mogućnosti da nastave studije van Srbije, neke studentkinje su se na sreću porodile pa su one najbolje prošle u ovoj situaciji... Ali eto, moram vam reći da od 2012. do 2024. imamo 20 odsto manje diplomiranih studenata", rekla je.
Simona Žikić navodi da su oni od početka rekli da akademska godina na Fakultetu za medije i komunikacije ne sme da se izgubi i da nije reč o istoj situaciji kao na drugim fakultetima, posebno na državnim, jer država neće dozvoliti da neki fakultet koji postoji 100 godina izgubi akreditaciju.
Kako kaže, to nije slučaj sa privatnim fakultetima jer ni državu ni javnost ne zanima mnogo šta će se desiti s nekim privatnim fakultetom.
"I to je bio naš stav od početka da godina ne može da bude izgubljena. U tom duhu, mi smo jednu anketu postavili pre nekoliko dana da vidimo da li su studenti u mogućnosti i spremni da idu na ispitni rok. Sada imamo razgovor sa plenumom na tu temu i moram vam reći da je velika većina studenata za ispitni rok. Jer, po ugovoru koji imamo sa samim studentima, šest ispitnih rokova je kod nas obavezno", navela je i dodala da bi oni morali negde do oktobra da završe šest ispitnih rokova.
Prema njenim rečima, to znači da, ako ne krenu krajem u maju, neće moći da se ispune svi rokovi.
Kompletan razgovor sa Valentinom Arsić Arsenijević i Simonom Žikić pogledajte u video-prilogu.
Komentari (0)