Društvo

Dugačak i mukotrpan proces - sa kakvim se sve problemima suočavaju oni koji žele da usvoje dete u Srbiji?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

01/02/2025

-

10:16

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Prema poslednjim podacima republičkog zavoda za socijalnu zaštitu, u Srbiji je tokom 2023. godine usvojeno 61 dete, što je najniži broj u poslednjih 10 godina. Na usvajanje čeka njih 302, a broj parova u registru usvojenja je 700. Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju problem vidi u administraciji i malom broju socijalnih radnika na veliki broj korisnika što usporava proceduru.   

Sedam godina, toliko dugo je trajala borba Ane i Radoja Simonović da usvoje dete. Prošli su kroz brojne uspone i padove tokom tog procesa, koji se, na njihovu sreću, završio pozitivno. Usvojili su dva dečaka i sada su srećna i velika porodica.  
  
Ana Simović kaže za Euronews Srbija da se oseća neopisivo ispunjeno od onog trenutka kada je postala majka.  

"Kad mislite da beskrajna sreća ne postoji, a onda shvatite da ipak postoji. Onda vam život pokaže nešto sasvim suprotno i shvatite koliko ste srećni i nagrađeni za ceo život, a dolaskom naših sinova u našu kuću mi smo se upravo uverili u tako nešto. Ne verujem da u životu može da postoji nešto lepše za nas i našu porodicu", kaže ona.  

  
Međutim, i pored toga što je porodica Simović lako ispunila svoj san ne mogu svi da se pohvale ovakvim iskustvom.  

Naime, Dragana Krstić iz organizacije “Šansa za roditeljstvo”, smatra da je ceo proces usvajanja dosta komplikovan i da zahteva mnogo pažnje i posvećenosti, jer se procenjuje nečija sposobnost da bude roditelj.   

Dodaje da im se parovi obraćaju s mnogo nedoumica, ali i da jednostavno žele da se ostvare kao roditelji i podele ljubav. Međutim, uprkos pozitivnim primerima, navodi, mnogi ovaj proces vide kao borbu s vetrenjačama.  

"Mislim da postoji zastoj u administrativnoj proceduri, mislim da se u nekim centrima čeka malo duža procena ili eventualno kada dospemo u registar onda dugo čekamo ili nas ne uzimaju u obzir kada se pojavi neko dete u nekom drugom centru", kaže Krstić.  

Parovi često prolaze i kroz krize u pokušajima da dobiju dete i ponekad donose odluku o usvajanju na prečac. Zato su mnogobrojna testiranja temeljna i kompleksna kako bismo se uverili da nije u pitanju ishitrenost, ističe psihološkinja Smilja Igić.  

Ona dodaje i da je odluka o usvojenju doživotna, a da kompleksna obuka omogućava da se ona donese promišljeno i racionalno.  
  
"Ono sto mi stručnjaci volimo da kažemo je da je ovaj postupak procene i obuke neka vrsta socijalne trudnoće. Dakle, u biološkom roditeljstvu devet meseci čekate bebu i pripremate se za dolazak deteta, tako je i ovaj postupak vrsta pripreme za dolazak deteta... Kroz taj postupak sazreva odluka, sazreva ideja, vrednosti i uverenja usvojitelja o staranju o detetu", kaže Igić.  

Iako je ceo proces mukotrpan, a nekada se čini da nema kraja, ne treba odustajati ni kada se čini da će se administracija isprečiti, kažu oni koji su prošli sve faze.  

Komentari (0)

Srbija