Društvo

Univerzitet u Beogradu traži javnu raspravu o visokom obrazovanju i povlačenje zakonskog predloga

Komentari

Autor: Tanjug

20/11/2024

-

17:20

Univerzitet u Beogradu traži javnu raspravu o visokom obrazovanju i povlačenje zakonskog predloga
Zgrada Rektorata Beogradskog univerziteta - Copyright Tanjug/Sava Radovanović

veličina teksta

Aa Aa

Univerzitet u Beogradu zatražio je danas stručnu i javnu raspravu povodom najavljenih izmena zakona u oblasti visokog obrazovanja, kao i da se predlog za dopunu zakona povuče iz skupštinske procedure, jer smatraju da privileguje strane univerzitete.

"Na taj način se devalvira ne samo rad Nacionalnog tela za akreditaciju i obezbeđivanje kvaliteta u visokom obrazovanju, već se i svi univerziteti u Srbiji (i državni i privatni) dovode u izrazito neravnopravan položaj. Ne treba smetnuti s uma da su troškovi akreditacije veoma visoki, tako da svaki ciklus akreditacije predstavlja težak udar na budžete fakulteta", navodi se u saopštenju koje je potpisao rektor BU Vladan Đokić.

Univerzitet smatra da predložena dopuna Zakona o visokom obrazovanju treba da se povuče iz skupštinske procedure, jer bi se njenim usvajanjem i primenom urušili temelji nacionalnog sistema visokog obrazovanja.

Univerzitet navodi da je spreman da kroz Radnu grupu učestvuje u preoblikovanju predložene odredbe, u cilju otklanjanja, kako kažu,  suštinskih nedostataka.

"Univerzitet u Beogradu nije protiv konkurencije, već protiv nejednakih uslova i neopravdanog privilegovanja stranih univerziteta na uštrb institucija od nacionalnog i istorijskog značaja", navodi se u saopštenju.

Univerzitet navodi da je najavljeno subvencionisanje stranih univerziteta, ocenjujući da se time dovodi u pitanje ustavnost predloženih dopuna.

"Najavljeno subvencionisanje stranih univerziteta – oslobađanje procesa akreditacije u Srbiji, kao i subvencionisanje studenata, nasuprot dugogodišnjem nedovoljnom ulaganju u visoko obrazovanje, primeri su diskriminatornog postupanja kojim se dovodi u pitanje ustavnost predloženih dopuna, ali je i potencijalni generator klasnih i socijalnih nejednakosti u društvu", ocenili su iz beogradskog univerziteta.

Univerzitet ocenjuje i da u zakonskom predlogu nije jasan kriterijum prestižnosti, ako se ima u vidu da se dva srpska univerziteta, Univerzitet u Beogradu i Univerzitet u Novom Sadu, nalaze u prvih dva do tri odsto na Šangajskoj listi.

"Pored toga, u pojedinim naučnim oblastima visoko se rangiraju i Univerzitet u Nišu i Univerzitet u Kragujevcu. Da li to znači da će univerziteti koji dolaze u Srbiju biti bolje rangirani od naših univerziteta", pitaju iz BU.

Kako se navodi, predlog zakona ušao je u skupštinsku proceduru, a da se o njemu prethodno nisu izjasnili Radna grupa za izradu izmena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju, Konferencija univerziteta Srbije i ostali članovi akademske zajednice.

Univerzitet je naveo da državni fakulteti imaju niz zamerki na finansiranje, zbog čega je apelovao na vladu da izmiruje materijalne troškove visokoškolskih ustanova i izjednači cenu rada u visokom obrazovanju sa osnovnim i srednjim obrazovanjem.

U saopštenju se navodi da uvođenje Sistema za pripremu, izvršenje, računovodstvo i izveštavanje (SPIRI), predstavlja veliki teret za akademsku zajednicu a da je rok za obučavanje i prilagođavanje kratak i da bi odlaganje bilo celisodno rešenje.

 

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija