Društvo

Počelo testiranje i upis dece u prvi razred osnovne škole: Šta treba da znaju roditelji budućih prvaka?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

01/04/2025

-

13:30

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

Od danas počinje testiranje i upis dece u prvi razred osnovne škole i ono će da traje do 31. maja. Roditelji mogu da zakazuju termine i elektronskim putem preko portala e-uprave, a u prvi razred se upisuju deca rođena od 1. marta 2018. do 28. februara 2019. godine. Za prevremeni upis mogu da se prijave i deca rođena od 1. marta do 1. septembra 2020. godine.  

Prilikom dolaska na testiranje koje obavljaju školski psiholozi i koje pokazuje stepen intelektualne, socijalne i emocionalne zrelosti deteta, a nakon toga i na upis, roditelji nisu u obavezi da donesu bilo koja dokumenta, jer ih škola pribavlja elektronski po službenoj dužnosti.   

Prema rečima Ivane Orolicki, psihologa i direktorke Osnovne škole "Svetozar Marković", testiranje koje deca prolaze zapravo nije pravi test u tradicionalnom smislu.  

"Za nas je to, pre svega, ispitivanje spremnosti deteta za školu. Mi to nazivamo testiranjem, ali zapravo je to razgovor sa psihologom koji ima za cilj da proceni intelektualnu, socijalnu i emocionalnu zrelost deteta", objašnjava Orolicki. 

Ovo testiranje, kako napominje, predstavlja i prvi kontakt deteta sa školom, što ga čini izuzetno interesantnim za mališane.  

"Psiholog i pedagog kroz razgovor s detetom procenjuju njegove sposobnosti, kao što su sposobnost razumevanja govora, izražavanje u skladu sa uzrastom, kao i pamćenje i koncentracija", kaže Orolicki. 

profimedia

 

Iako su se zadaci na testiranju, prema rečima psihologa, u velikoj meri uskladili sa onim što deca već rade u predškolskom uzrastu, sve se češće primećuju promene u interesovanjima i sposobnostima dece.  

"Danas su deca više izložena digitalnim sadržajima, što utiče na njihov razvoj. S obzirom na to da su okružena bržim i intenzivnijim stimulansima, primećujemo smanjenje koncentracije i interesovanja za tradicionalne oblike učenja", ističe Orolicki. 

Problem sa pažnjom i život u digitalnoj eri 

Prema njenim rečima, deca danas imaju problem sa pažnjom, a sve više njih pokazuje i smanjenje sposobnosti za govor i izgovor. Ove promene, kako kaže, postale su očigledne na prošlogodišnjem testiranju, gde su deca bila slabije razvijena u odnosu na prethodne generacije, posebno kada je u pitanju govor i socijalne veštine. 

"Više nego ikada, deca se oslanjaju na digitalne uređaje, što utiče na njihov motorni razvoj i sposobnost za samostalnost. Rani kontakt sa digitalnim svetom ima svoj uticaj na njihovu socijalnu interakciju, pa je važno da roditelji ograniče vreme provedeno uz ekrane", savetuje Orolicki. 

Upravo zbog toga, naglašava je od presudne važnosti da roditelji aktivno učestvuju u životima svojih mališana, pružajući im priliku za učenje kroz svakodnevne situacije.  

"Deca treba da usvajaju životne veštine, kao što su prepoznavanje adrese, broja telefona ili jednostavnih svakodnevnih zadataka, jer takve veštine pomažu detetu da se snađe u svakodnevnim životnim situacijama", dodaje Orolicki. 

profimedia

 

Kada je reč o učenju slova, čitanju ili matematici, Orolicki napominje da deca imaju različite ritmove razvoja.  

"Nekoj deci će interesovanje za slova doći spontano, dok će druge to tek kasnije otkriti. Zato im nije potrebno nameštati stvari, već ih podsticati u skladu sa njihovim interesovanjima i potrebama", objašnjava ona. 

Elektronsko zakazivanje termina i koja dokumenta prikuplja škola

Što se upisa u prvi razred tiče, roditelj koji želi da koristi elektronsku uslugu zakazivanja termina za testiranje i upis treba da ima registrovan nalog na portalu za elektronsku identifikaciju kome pristupa iz pretraživača unošenjem veb adrese eid.gov.rs.

Nakon registracije i prijave na portalu elektronske uprave (euprava.gov.rs) roditelji biraju uslugu e-zakazivanje za upis u prvi razred koja je dostupna na srpskom i jezicima nacionalnih manjina, a potom školu kojoj dete teritorijalno pripada, zatim jedan od ponuđenih slobodnih termina, a onda unose osnovne informacije o sebi i detetu, pa potvrđuju zakazani termin klikom na dugme "Podnesi", prenosi RTS.

Prilikom dolaska na testiranje koje obavlja školski psiholog i koji pokazuje stepen intelektualne, socijalne i emocinalne zrelosti deteta, a nakon toga i na upis, roditelji nisu u obavezi da donose bilo koja dokumenta koja su ranije bila potrebna za upis, jer ih škola pribavlja elektronski po službenoj dužnosti.

Škola po službenoj dužnosti pribavlja izvod iz matične knjige rođenih, uverenje o prebivalištu, uverenje o završenom pripremnom predškolskom programu i potvrda o obavljenom lekarskom pregledu.

Ministarstvo prosvete napominje da ukoliko je lekarski pregled obavljen kod privatnog lekara ili u vojnoj zdravstvenoj ustanovi, potrebno je da roditelji lično donesu lekarsko uverenje.

Osnovna škola je dužna da upiše svako dete sa područja koje toj školi pripada, ali može da upiše i dete sa područja kojoj teritorijalno ne pripada ili druge opštine na zahtev roditelja, odnosno drugog zakonskog zastupnika deteta, u skladu sa mogućnostima škole i ona je dužna da ih o tome obavesti do 30. aprila.

Ukoliko nema mesta u školi na teritoriji duge opštine, dete će automatski biti upisano u prvi razred u nekoj od škola na opštini prebivališta. Roditelj, odnosno drugi zakonski zastupnik, odgovoran je za upis deteta u školu, za redovno pohađanje nastave i obavljanje drugih školskih obaveza, a za neispunjavanje zakonom definisane obaveze predviđena je novčana kazna od 10.000 do 100.000 dinara.

Ministarstvo prosvete ističe da su mogući i naknadni upisi u osnovnu školu do 31. avgusta, ali i u tim slučajevima je potrebno da se roditelji i drugi zakonski zastupnici obrate školama.

Ukoliko roditelji imaju dodatna pitanja u vezi sa zakazivanjem termina, mogu da se obrate kontakt centru na broj telefona: 011/73-505-57 tokom trajanja upisa.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija