Zatvara se deponija Duboko kod Užica? Danas bez blokada, oglasila se i resorna ministarka
Komentari05/11/2024
-20:27
Pitanja opstanka regionalne deponije Duboko u Užicu je zbog negodovanja građana sve manje izvesno. Od juče građani na nju više ne dozvoljavaju ni odlaganje otpada iz Užica. Gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević sinoć je najavila da će deponija biti zatvorena i da će tražiti od Vlade Srbije i resornog ministarstva da se obustave sva ulaganja koja su planirana za njenu rekultivaciju.
U međuvremenu, potredsednica vlade i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović saopštila je danas da je Ministarstvo zaštite životne sredine spremno da odustane od kapitalnog projekta proširenja i modernizacije regionalne deponije Duboko u Užicu, nakon što je ta lokalna samouprava odlučila da zatvori deponiju.
Reporterka Euronews Srbija iz Užica rekla je da je juče kod deponije bilo burno, da su sa jedne strane bili ekološki aktivisti i ljudi koji ne dozvoljavaju da se na deponiju Duboko više odlaže otpad čak ni iz Užica, a sa druge strane je organizovan kontraprotest koji su činili predstavnici lokalne vlasti i radnici preduzeća.
Ovoga jutra je situacija drugačija iz razloga što je gradonačelnica Užica sinoć najavila da će deponija biti zatvorena.
Danas nema blokade građana, a kod deponije su samo aktivisti koji inače dežuraju ispred preduzeća Duboko i istoimene deponije i ne dozvoljavaju prolaz kamionima.
Branko Nikolić, jednan od predstavnika udruženja "Da (ne) dišemo duboko" kaže za Euronews Srbija da se posle jučešnjeg vrlo burnog dana i neprospavane noći još sabiraju utisci o svemu.
"Ono što smo sinoć čuli otprilike ide u pravcu da smo sada mi krivi za zatvaranje firme, odgovornost se prebacuje na nas. Iako su svi tolerisali što ova firma već nekoliko godina nema važeće dozvole za rad, što se već duži period nije radilo onako kako je dozvola za rad dok je postojala i zahtevala. Zato mi sa rezervom uzimamo sve to, ali sa druge strane grad je dozvolio da dođe u ovakvu situaciju jer su još pre dva meseca bili obavešteni da nećemo tolerisati dugo deponovanje i užičkog smeća zato što je jednako nelegalno kao i deponovanje smeća ostalih osnivača", rekao je on.
Ispričao je da je juče bila neprijatna i napeta situacija, na granici ogromnog incidenta koja se završila hapšenjem jednog aktiviste udruženja.
"Sačekali su taj poslednji dan roka koji je dogovoren na jednom prethodnom sastanku sa rukovodstvom grada i od svih varijanti koje su imali, izabrali su juče tu najgoru - da izvedu ljude na nas, da izvedu bagere na nas, da provociraju incidente", rekao je Nikolić.
"Blokada ne prestaje"
On dodaje da su i neke odluke Vlade isto tako na prečac donošene, pa onda menjane i da aktivisti ostaju kod deponije.
"Blokada ne prestaje, nećemo se povući sigurno u dogledno vreme dok ne budemo apsolutno sigurni da će se ova data reč, izjava sinoćnja, ispoštovati", rekao je on.
Na pitanje da li se kao ekološki aktivisti plaše da će početi da niču divlje deponije i da će to uticati na račune za komunalne usluge, Nikolić je rekao da se nadaju da neće da bude divljih diponija i da su o tome razgovarali sa rukovodstvom grada.
"Oni su nam tada rekli da neće aktivirati staru deponiju koja je još bliža gradu praktično na samom ulazu u grad, a sinoć smo čuli da će užičko smeće biti odvoženo u Lapovo. A što se tiče najave povećanja cene komunalnih usluga, odnosno iznošenja i deponovanja smeća, opet je to pokušaj da se odgovornost prebaci na nas jer kao da smo sada mi krivi što nismo dozvolili da deponija radi. Deponija je praktično zatvorila samu sebe svojim nelegalnim radom, a gradsko rukovodstvo nije uspelo, a imalo je dovoljno vremena, da smisli alternativu", kaže Nikolić.
Šta kaže ministarka?
Ministarka Irena Vujović kaže da je Ministarstvo zaštite životne sredine spremno da odustane od kapitalnog projekta proširenja i modernizacije regionalne deponije Duboko u Užicu, nakon što je ta lokalna samouprava odlučila da zatvori deponiju.
Ona je, kako je saopšteno iz resornog ministarstva, navela da bi realizacija ovog projekta osigurala upravljanje otpadom po najsavremenijim standardima za više od 300.000 stanovnika ali da će, zbog stalnog nezadovoljstva građana okupljenih u različitim udruženjima, koje je juče preraslo i u fizički obračun, realizacija projekta biti obustavljena.
"Država je za regionalni centar Duboko u Užicu obezbedila više od 30 miliona evra, ali s obzirom da izostaje saglasnost osnivača regionalnog centra - devet gradova i opština koji ka njemu gravitiraju, kao i građana, Ministarstvo će obustaviti projekat. Spremni smo da podržimo tu njihovu odluku, iako bi planiranim ulaganjem problem neadekvatnog odlaganja otpada bio rešen za devet lokalnih samouprava za najmanje 20 narednih godina", rekla je ona.
Dodala je da rezervisana sredstva još nisu dodeljena i da će u narednom periodu biti doneta odluka o njihovom preusmeravanju u izgradnju savremene zelene infrastrukture u nekom od drugih regiona u Srbiji.
"Ovakva investicija je neophodna svim regionima, a biće realizovana tamo gde postoji saglasnost jedinica lokalne samouprave i volja građana“, istakla je Vujovićeva.
Grad Užice će, prema sopstvenoj odluci, otpad sa svoje teritorije ubuduće odlagati na regionalnoj sanitarnoj deponiji u Lapovu.
Ministarka je istakla da su, zbog obustavljanja projekta proširenja, stabilizacije i modernizacije regionalnog centra Duboko i sve lokalne samouprave osnivači, a to su Arilje, Bajina Bašta, Kosjerić, Požega, Čajetina, Čačak, Ivanjica i Lučani, takođe obavezni da obezbede alternativnu sanitarnu lokaciju za odlaganje otpada.
"Ministarstvo će podržati svaku odluku regionalnog centra Duboko, formiranog 2005. godine ukoliko je ona odgovorna prema građanima" rekla je Vujovićeva.
Poručila je da se neće tolerisati stvaranje novih nesanitarnih deponija na njihovim teritorijama, već samo odgovorno odlaganje otpada po savremenim standardima na nekoj od sanitarnih lokacija.
Komentari (0)