Prosvetni radnici u petak obustavljaju rad, najavili šetnju do zgrade Vlade Srbije
Komentari31/10/2024
-13:18
Zbog neprihvatanja ponude Vlade u vezi sa većim zaradama u obrazovanju u narednoj godini, četiri reprezentativna sindikata najavila su obustavu rada u školama 1. novembra i protest u Beogradu.
Kako su najavili, prostest počinje sutra u 11.30 ispred Skupštine, a u podne kreće šetnja do Vlade gde će se ponovo obratiti predstavnici sindikata.
Na konferenciji za medije predstavnici sindikata su istakli da je konačna ponuda premijera Vučevića nedostojna profesije koju obavljaju, kao i da će nastaviti sa planiranim sindikalnim akcijama.
Predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Dobrivoje Marjanović rekao je danas da oni neće odustati od svojih zahteva.
"Pre godinu dana su kao odgovorni ljudi potpisali jedan protokol. Očekivali smo već evo pet ili šest meseci unazad, otkad je ova vlada konstituisana, a ima kontinuitet sa bivšom vladom, da nam da dinamiku kako bi ispoštovali taj republički prosek. Za uzvrat rekli su nam da oni to ne mogu, da nemaju sredstava", rekao je Marjanović.
Međutim, Samostalni sindikat predškolskog vaspitanja i obrazovanja saopštio je FoNetu da neće učestvovati u sutrašnjem protestu i obustavi rada.
Sekretarka tog sindikata, u kojem je oko 17.000 članova, Slobodanka Ninić objasnila je da su zaposleni u vrtićima štrajk, uz minimum procesa rada, prijavili od ponedeljka, 4. novembra i da roditelji pojedinačno iz svojih obdaništa treba da dobiju sve informacije o tome kako će od tada izgledati rad i boravak dece u njima.
Ona je napomenula da postoji više od 90 predškolskih ustanova, a da nema jedinstvenih propisa za minimum procesa rada u njima, pošto ih pojedine lokalne samouprave nisu ni donele.
"Koliko će štrajk trajati zavisi od ispunjenja zahteva", navela je Minić.
Đukić Dejanović: Pozivam sindikate da još jednom razmotre predlog vlade, štrajk nije rešenje
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović reagovala je danas nakon oglašavanja sindikata i pozvala sve one koji su nezadovoljni predlogom Vlade Srbije za rešavanje njihovog materijalnog položaja, da ga još jednom razmotre i da se do sutra izjasne.
"Ukoliko prosvetari misle da je stupanje u štrajk, izlazak na ulice i obustava rada način da se stvari bolje reše, mislim da greše. Pozivam ih da još jednom razmotre predlog koji im je premijer dao, a to je da nastavljamo u januaru sa pregovorima, da će 2025. biti godina dijaloga između sindikata i vlade i da će se tražiti što bolja rešenja", rekla je ministarka.
Komentarišući najavljeni protest sindikata zakazan za sutra, ali i za 4. novembar, rekla da je vlada iznedrila finansijski maksimum i da je to ponuda koja se u ovom trenutku nalazi na stolu.
"Prosvetni radnici su dobili više od svih drugih od 2025. godine, odnosno povećanje plate od 11 odsto, dok će učitelji i razredne starešine imati povećanje od 12 odsto", rekla je ministarka.
Dodala je da će se težiti da najniža plata u obrazovanju bude izjadnačena sa prosečnom platom u Srbiji. Ona je takođe naglasila i da je rok da prosvetari još jedanput ramotre predlog vlade do sutra, kao i da ovaj problem ne bi trebalo da se rešava "preko leđa" učenika i da nastava trpi.
Koja ponuda je na stolu?
Podsetimo, na poslednjem sastanku sa prosvetarima Vlada Srbije je ponudila povećanje plata od 11 odsto za sve zaposlene u školama i predškolskim ustanovama.
Takođe, svi zaposleni će, izuzev onih u visokoškolskim ustanovama, od 9. januara naredne godine dobiti jednokratnu novčanu isplatu u iznosu od 15.000 dinara, dok će naknada za odeljenske starešine biti dodatno uvećana za jedan odsto.
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević je tada, neposredno pred početak sastanka rekao da vlada pokazuje dobru volju i da se trudi da popravi njihov položaj. On je tada naglasio i da je svima jasno da je prosveta jedan od stubova društva i da niko nije neodgovaran da to potcenjuje.
Međutim, kako je tada naveo, ne razume stalne pretnje štrajkovima sindikata prosvete i poručo je tada a se niko neće unervoziti zbog štrajkova i da je država izdržala i mnogo teže periode.
"Ako pregovaramo, onda nema štrajkova. Nemojte da štrajkujete dok traju pregovori, proglasite da više ne učestvujete u pregovorima i da ste se opredelili za štrajk'', rekao je Vučević novinarima u Palati Srbija posle prijema učenika nagrađenim na svetskim i evropskim takmičenjima.
Predstavnici sindikata su tada, nakon razgovora u Vladi Srbije, okupljenim novinarima rekli da će nakon što razgovaraju obavestiti javnost o svojim daljim postupanjima.
Protest kao vid sindikalne borbe
Podsetimo, predstavnici četiri reprezentativna sindikata obrazovanja održali su 15. oktobra sastanak i predložili da 1. novembra u Beogradu bude održan protest i tako započne serija štrajkova u novembru.
Taj predlog dali su na odlučivanje organima sva četiri sindikata. Sindikati prosvetara traže hitan nastavak razgovora u vezi sa poštovanjem potpisanog Protokola kojim je dogovoreno da početna plata nastavnika od 1. januara 2025. bude jednaka prosečnoj republičkoj zaradi.
Sindikati traže i otpočinjanje pregovora o ceni rada u 2025. kao i početak pregovora o izmenama i dopunama Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika.
Prethodno su četiri reprezentativna sindikata organizovali jednodnevne obustave nastave i proteste u Beogradu 16. septembra i 2. oktobra.
Kako su ranije naveli iz sindikata, cilj je da se realizuje sve što je potpisano Protokolom o poboljšanju materijalnog stanja prosvetnih radnika krajem 2023. godine. Tačnije, da u 2024. i 2025. godini prosvetni radnici u Srbiji budu u istom statusu kao i prosveti radnici u regionu.
Za protest kao vid sindikalne borbe zalažu se predstavnici četiri reprezentativna sindikata: Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, Sindikat radnika u prosveti Srbije, Granski sindikat prosvetnih radnika Srbije "Nezavisnost".
Komentari (0)