U škole u Srbiji stigle prve nacionalne čitanke za prvi i drugi razred: Evo šta će deca moći da nauče iz njih
Komentari02/10/2024
-07:04
U osnovne škole u Srbiji stigle su nacionalne čitanke za đake prvog i drugog razreda. Prva nacionalna čitanka zove se "Riznica", a u njoj je objedinjen sadržaj četiri predmeta - srpskog jezika, sveta oko nas, likovne i muzičke kulture.
Nacionalna čitanka je od ove školske godine obavezno nastavno sredstavo za učenike osnovnih i srednjih škola, koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku. Finansira ih država, tako da roditelji neće plaćati. Inače, planirana je izrada četiri čitanke. Prva za učenike prvog i drugog razreda, druga za treći i četvrti razred, treća od petog do osmog razreda i četvrta za srednju školu.
Kako je ranije najavila ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, ostale tri čitanke biće urađene tokom godine i sukcesivno distribuirane školama.
Čitanka za treći i četvrti razred objediniće sadržaje srpskog jezika, prirode i društva, likovnog, muzičkog. Za više razrede osnovne škole i srednju školu objediniće sadržaj srpskog jezika i književnost, istorije, geografije, likovne i muzičke kulture.
Država je izradu nacionalne čitanke najavila kao projekat od nacionalnog značaja, a nastala je kao kompromisno rešenje, jer se odustalo od ranije najavljenih nacionalnih udžbenika iz istorije, geografije, srpskog jezika i književnosti.
"Nacionalna čitanka koristi se u cilju razvijanja ličnog i nacionalnog identiteta, razvijanja svesti i osećanja pripadnosti Republici Srbiji, poštovanja i negovanja srpskog jezika i maternjeg jezika, tradicije i kulture srpskog naroda i nacionalnih manjina na prostoru Republike Srbije, razvijanja interkulturalnosti, poštovanja i očuvanja nacionalne i svetske kulturne baštine", navedeno je u Zakonu o udžbenicima.
Šta đaci mogu pročitati u "Riznici"
Prva nacionalna čitanka zamišljena je tako da đake prvog i drugog razreda kroz knjigu vode vrabac i lasta. Vrabac koji tokom cele godine živi u Srbiji i lasta koja je ptica selica, u jesen leti u toplije krajeve, ali se na proleće vraća u Srbiju, "koju najviše voli". Sa njima deca upoznaju prirodne lepote Srbije, znamenite ljude, njihova dela, spomenike kulture.
Među lekcijama su državni simboli - zastava, grb i himna "Bože pravde". Deca će moći da nauče ko su bili Sveti Sava, Nikola Tesla, Vuk Karadžić i Dositej Obradović.
Imaće priliku da se upoznaju sa najlepšim pesmama Jovana Jovanovića Zmaja, Duška Radovića, Dragana Lukića, Desanke Maksimović. Moći će da saznaju šta su domovina i otadžbina, ali i da u Srbiji žive ljudi različitih nacionalnosti i veroispovesti. Na jednoj slici prikazano je dvorište puno dece u kom se zajedno igraju Petar, Marija, Danica, Oksana, Jaroslav, Johana, Artan, Hana, Aiša, Džemilja, Zuzana i da je različitost bogatstvo.
Jedna oblast su i praznici i običaji. Tu će deca imati priliku da se upoznaju šta je porodična slava, o velikim hrišćanskim praznicima Božiću i Uskrsu, ali i o jevrejskom prazniku "Pesah", kao i Ramazanski bajram iz islama.
Zavod za udžbenike
Nacionalnu čitanku radio je Zavod za udžbenike, koji je imao obavezu da raspiše javni poziv za izbor autorskog tima za pripremu nacionalne čitanke, ali i recenzentskih komisija.
Autori prve čitanke za učenike prvog i drugog razreda su Zorana Opačić (srpski jezik), Jelena Jugović Jovanović (svet oko nas), Jelena Nedović (muzička kultura), Biljana Ivković (likovna kultura). Na sajtu Zavoda za udžbenike objavljeno je i ko čini recenzentske timove.
Komentari (0)