Društvo

Slučaj Danke Ilić: Šest meseci od nestanka devojčice iz Bora, tela još nema - šta kažu nadležni?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

21/09/2024

-

12:00

Slučaj Danke Ilić: Šest meseci od nestanka devojčice iz Bora, tela još nema - šta kažu nadležni?
Slučaj Danke Ilić: Šest meseci od nestanka devojčice iz Bora, tela još nema - šta kažu nadležni? - Copyright Tanjug/Vladimir Šporčić, Rade Prelić, MUP Srbije

veličina teksta

Aa Aa

Nestanak i navodno ubistvo dvogodišnje Danke Ilić, za kojom se traga od 26. marta, i dalje su velika misterija za širu javnost. Naime, nije poznato kako teče istraga u ovom slučaju jer se nadležne institucije gotovo ne oglašavaju, ali to bi uskoro trebalo da se promeni s obzirom da je septembar krajnji rok za podizanje optužnice protiv dvojice osumnjičenih koji se u pritvoru nalaze od početka aprila. Sa druge strane, i nakon gotovo pola godine od nestanka, telo dvogodišnje devojčice još uvek nije pronađeno.

Iz Višeg javnog tužilaštva u Zaječaru ne odgovaraju na upit Euronews Srbija o tome kakav je tok istrage i da li uopšte postoje konkretni dokazi o tome da li je i kada došlo do kontakata između devojčice i osumnjičenih za ubistvo D.D. i S.J.

Podsetimo, Više javno tužilaštvo u Zaječaru je do sad saslušalo oko 20 svedoka u ovom slučaju. Među njima su bili meštani Banjskog polja, mesta gde je Danka nestala, ali i jedan građanin Bora koji je tog dana imao sportske aktivnosti nedaleko od deponije za koju se sumnja da je mesto gde su osumnjičeni prvobitno bacili telo. Početkom jula je svoj iskaz dao i osumnjičeni D.D. i to pravo je tražio preko svog advokata.

On je ranije u tužilaštvu, nakon hapšenja, priznao da su on i S. J. devojčicu udarili kolima, stavili je u automobil i telo bacili na deponiju. Međutim, drugi osumnjičeni za ovaj zločin je negirao te navode u tužilaštvu, dok se nakon hapšenja branio ćutanjem.

Euronews/Ljiljana Pavlović

Više javno tužilaštvo u Zaječaru

Takođe, nije poznato ni pod kojim je okolnostima 7. aprila, u pritvoru borske policije, umro brat jednog od osumnjičenih za koga se sumnjalo da je pomagao u prikrivanju dokaza. Ni pet meseci kasnije, javnost ne zna da li je njegova smrt bila prirodna ili nasilna. 

Iz Višeg javnog tužilaštva u Nišu za Euronews Srbija kažu da su oni od 25. aprila ovlašćeni da u skladu sa "Metodologijom za istragu u slučajevima zlostavljanja" preduzmu mere i radnje radi utvrđivanja okolnosti pod kojima je on preminuo. 

U svom saopštenju navode da su 29. aprila podneli zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja Sektoru unutrašnje kontrole i MUP-u u Beogradu kako bi privali sve neophodne informacije u cilju rasvetljavanja događaja.

"Predmet je u fazi predistražnog postupka u kome se aktivno preduzimaju i druge mere i radnje u skladu sa zakonom u cilju prikupljanja dokaza i rasvetljavanja predmetnog krivičnog događaja", naveli su iz tužilaštva. Oni su ukazali i na to da će javnost biti blagovremeno obaveštena o radnjama za koje se u trenutku postupanja oceni da postoji opravdani interes da javnost zna.

Jurić: Danke i dalje nema i ne možemo da naslutimo gde je

Igor Jurić iz Centra za nestalu i zlostavljanu decu rekao je u razgovoru za Euronews Srbija da ono što nikako ne sme da se zaboravi, i na čemu treba da se insistira sve vreme, je činjenica da telo devojčice još uvek nije pronađeno i to je ono što baca posebno svetlo na sam slučaj.

"Danke nema i dalje, i ne možemo ni da naslutimo gde bi mogla da bude. Ja lično i dalje ne mogu da poverujem da su dvojica osumnjičenih tako dobro sakrili telo da toliki broj specijalaca i volontera ne može da ga pronađe", rekao je Jurić za Euronews Srbija.

Komentarišući istragu i dosadašnje rezultate kao i kolika je izvesnost da optužnica bude uskoro podignuta, kaže da je činjenica da je u samom startu napravljen propust i da to sada teško može da se ispravi. Međutim, Jurić navodi i da je veruje da se institucije ne oglašavaju jer, kako kaže, možda imaju određena saznanja i dokaze koji, ako bi izašli u javnost, mogli možda da utiču na dalji tok istrage ali i samo suđenje, ako, dodaje, do njega dođe.

Euronews Srbija

 

"Moguće je da oni imaju neka saznanja pa da ne bi to uticalo na slučaj ne saopštavaju. To bih mogao da razumem. Međutim, ono što nije sporno je da je mislim da je istraga u samom početku išla u samo jednom smeru. To sam video kao neko ko nije samo kao građanin to posmatrao, već neko kome je ceo slučaj bliži. Teško će biti ispraviti dosta toga, ali je moguće. Pošto je rok 26. septembar, mislim da se sada čeka da tužilaštvo izađe u javnost", rekao je Jurić.

Šta se sve tačno desilo kobnog dana?

Naime, sve je počelo kada je majka devojčice sa sinom i Dankom 26. marta otišla do porodične kuće u Banjskom Polju kako bi se, kako je tada navela, deca poigrala. Ona je sa njima bila u dvorištu i fotografisala ih a potom fotografije slala suprugu. Kasnije je upravo jedna od njih i korišćena u trenucima kada se za devojčicom tragalo.

Kako je tada pisalo na sajtu ''pronadjime.mup.gov.rs'', Danka Ilić ima smeđu kosu, braon oči i visoka je oko 85 centimetara. Na sebi je u trenutku nestanka imala ljubičaste pantalone, maslinasto zelenu jaknu, crne patike i kosu vezanu u rep.

Prema navodima ministra Bratislava Gašića, pretpostavlja se da se devojčica kretala asfaltom na koji je verovatno sama izašla. Tada je, prema proveri kamera sa okolnih objekata, zabeleženo i kretanje vozila kojim je Danka udarena u ulici Radomira Putnika.

Osumnjičeni su tokom saslušanja naveli da su tu stali zbog potrebe za toaletom. Ispred kapije su se zadržali oko dva i po minuta, a devojčicu su, kako se sumnja, udarili malo nakon što su krenuli. Tačnije, prema rečima Gašića, nekih 30 do 40 metara od kapije kuće iz koje je izašla.
Automobil se u tom trenutku, dodao je Gašić, kretao brzinom od 20 kilometara na čas.

Njime je u trenutku nesreće upravljao D.D, dok je S.J. na mestu suvozača. Upravo je suvozač S.J. izašao iz automobila, uzeo devojčicu i ubacio je u gepek preko alata koji su nalazio u tom, inače, službenom vozilu.

Fonet/Aleksandar Barda

 

Kako je dalje naveo Gašić, tokom vožnje dvojica osumnjičenih su se dogovorili da telo deteta negde bace, a usput ih je zaustavio otac devojčice koji ih je pitao da li su je videli na šta su odgovorili negativno.

U 14 sati su se uputili starobanjskim putem, a prilikom dolaska na deponiju, na kojoj su se zadržali minut i po, S.J. je uzeo dete i bacio ga na bedem na kom je bila gomila smeća, dok je D.D. bio pored auta pazeći da neko ne naiđe. Nakon toga su se vratili u firmu, ostavili vozilo.

Dest dana su za Dankom intezivno tragali svi u Srbiji. Ministar Gašić je naveo da je tom prilikom urađeno 15 poligrafskih ispitivanja. Kako je dodao, prve upute kako bi tekla potraga, dala je majka devojčice.

"U potrazi su korišćena sva raspoloživa tehnička sredstva - dronovi sa termovizijama i bez nje, helikopteri, policijski psi tragači, pregledano 200 kuća, isto toliko stanova, više od 400 vozila, dobijeno obaveštenja od više desetina osoba, pregledano više od 10 kamera, poligrafski testirano 15 osoba, na dan nestanka locirano 42.000 telefona na baznoj stanici u Boru", rekao je Gašić.

Svi tragali za Dankom

Iz Gorske službe spasavanja su naveli da su ranije u potragu bili uključeni svi resursi, uz napomenu da je reč o nezgodnom terenu. Inače, u danima nakon nestanka devojčice padala je kiša, što je dodatno otežavalo posao spasiocima.

U Banjskom Polju su tih dana bili i specijalistički timovi za spasavanje iz ruševina iz Beograda i Novog Sada, Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova.

Oni su detaljno pretražili tunel, podzemne kanale i šahte ukupne dužine oko 4,5 kilometara, u rejonu Banjskog Polja do grada Bora.

Gašić je istakao i da je zahvaljujući sistemu "Pronađi me" dobijeno stotine hiljada poruka i poziva, kao i dojava da je dete viđeno na benzinskoj stanici u Bratislavi. Policija je i te, kaže, navode proveravala.

Tanjug/Vladimir Sporčić

 

Takođe, drugog dana potrage priveden je i pripadnik MUP-a iz Bora, zbog sumnje da je medijima i advokatima iznosio detalje iz istrage. Aktiviran je i sistem "Pronađi me", ali ne odmah. Kako je predsednik Centra za nestalu i zlostavljanu decu (CNZD) Igor Jurić tada objasnio za Euronews Srbija, on je aktiviran nekoliko sati kasnije zbog toga što je policija najpre morala da uradi bezbedonosnu proveru.

Istraga u Austriji i hapšenja u BiH zbog lažnih navoda: U potragu bio u uključen Interpol
Pripadnici Federalne uprave policije (FUP) uhapsili su 28. marta tri osobe po nalogu Interpola Beograd, za koje se sumnja da su putem TikTok-a objavile da su povezane s nestankom devojčice Danke Ilić u Srbiji.

Oni su tvrdili da imaju saznanja o nestanku maloletne devojčice u Srbiji, i za otkrivanje informacija tražili 50.000 konvertibilnih maraka (oko 25.000 evra). Devojčica nije pronađena na teritoriji Hadžića.

Tanjug/Vladimir Sporčić

 

Za Dankom je Interpol raspisao žutu poternicu. Reč je o poternici koja se koristi za nestala lica, uz detaljan opis i imena roditelja. U tom periodu se na mrežama pojavilo snimak na kojem se u Beču nalazi devojčica koja podseća nestalu Danku i koja je bila u pratnji dve Rumunke.
Srpska policija je kontaktirala kolege i snimak je poslat Europolu zbog mogućnost da je reč o otmici deteta.

Međutim, nakon provera, bečka policija saopštila je da nije reč o Danki i da je žena koja je bila osumnjičena za otmicu bila uplašena nakon ovih vesti. Naime, reč je o rumunskoj državljanki koja živi i radi u Beču. On je tada za austrijski sajt "Kosmo" rekla da je bila u Velsu kada je shvatila da se na svim društvenim mrežama, na televizijama u Rumuniji i Srbiji deli snimak sa njenim likom i da se za njom traga zbog nestalog deteta.

Ona je tada navela da je odmah otišla u policiju, ali da su je poslali kući i savetovali da se prijavi policiji u Beču koji je u njenom okrugu.

Tokom cele istrage, MUP je je apelovao na medije da ne objavljuju neproverene i netačne informacije jer na taj način ugrožavaju istragu.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija