Aktuelno

Slučaj Danke Ilić: Saslušano troje svedoka, telo devojčice još uvek nije pronađeno

Komentari

Autor: Euronews Srbija

05/07/2024

-

10:47

Euronews TV

veličina teksta

Aa Aa

U Višem Tužilaštvu u Zaječaru danas je ispitano tri svedoka u vezi sa istragom protiv D.D. i S.J. osumnjičenih za ubistvo dvogodišnje Danke Ilić. Kako su saopštili iz tužilaštva, dva svedoka su meštani Banjskog polja, koji su naveli da kritičnog dana nisu videli devojčicu, dok je treći svedok meštanin Bora koji je kritičnog dana, u okviru svojih dnevnih sportskih aktivnosti, trčao na Starobanjskom putu. Iz tužilaštva navode da je on danas potvrdio da je kritičnog dana video vozilo JKP "Vodovod" koje je prošlo pored njega.

Kako javlja naša reporterka, prva dva svedoka su inače najbliže komšije iz Banjskog polja. Reč je o supružnicima koje je tužilac prvi put saslušavao. Oni su rekli da su iskaz ranije dali policiji i da se on ne razlikuje današnjeg.

Inače, u ovom slučaju je tužilaštvo do sada saslušalo 20 svedoka.

Podsetimo, osim D.D. i S.J. u ovom slučaju je osumnjičen i otac osumnjičenog D.D. zbog sumnje da pomogao svom sinu da premesti telo devojčice. On je nedavno pušten da se brani sa slobode. 

Takođe, rođeni brat osumnjičenog D. D. je takođe bio priveden u vezi sa ovim slučajem, ali on je preminuo 7. aprila u prostorijama Policijske uprave u Boru tokom zadržavanja.

Osumnjičeni S.J. saslušan je 4. juna u prostorijama Višeg javnog tužilaštva u Zaječaru gde je u potpunosti negirao izvršenje krivičnog dela. On se nakon hapšenja branio ćutanjem, odnosno iskoristio svoje zakonsko pravo da ne iznosi odbranu, dok je drugi optuženi D.D. priznao ubistvo.

Šta se sve tačno desilo kobnog dana?

Sve je počelo kada je majka devočice sa sinom i Dankom 26. marta otišla do porodične kuće u Banjskom Polju kako bi se, kako je tada navela, deca poigrala. Ona je sa njima bila u dvorištu i fotografisala ih, a potom fotografije slala suprugu. Kasnije je upravo jedna od njih i korišćena u trenucima kada se za devojčicom tragalo. 

Kako je tada pisalo na sajtu ''pronadjime.mup.gov.rs'', Danka Ilić je na sebi u trenutku nestanka imala ljubičaste pantalone, maslinasto zelenu jaknu, crne patike i kosu vezanu u rep. 

Prema navodima ministra Bratislava Gašića, pretpostavlja se da se devojčica kretala asfaltom na koji je verovatno sama izašla. Tada je, prema proveri kamera sa okolnih objekata, zabeleženo i kretanje vozila kojim je Danka udarena u ulici Radomira Putnika. 

Osumnjičeni su tokom saslušanja naveli da su tu stali zbog potrebe za toaletom. Ispred kapije su se zadržali oko dva i po minuta, a devojčicu su, kako se sumnja, udarili malo nakon što su krenuli. Tačnije, prema rečima tadašnjeg ministra policije Gašića, nekih 30 do 40 metara od kapije kuće iz koje je izašla.

Automobil se u tom trenutku kretao brzinom od 20 kilometara na čas. Njime je u trenutku nesreće upravljao D.D, dok je S.J. na mestu suvozača. Upravo je suvozač S.J. izašao iz automobila, uzeo devojčicu i ubacio je u gepek preko alata koji su nalazio u tom, inače, službenom vozilu. 

Kako je dalje naveo Gašić, tokom vožnje dvojica osumnjičenih su se dogovorili da telo deteta negde bace, a usput ih je zaustavio otac devojčice koji ih je pitao da li su je videli na šta su odgovorili negativno. 

Fonet/Aleksandar Barda

 

U 14 sati su se uputili starobanjskim putem, a prilikom dolaska na deponiju, na kojoj su se zadržali minut i po, S.J. je uzeo dete i bacio ga na bedem na kom je bila gomila smeća, dok je D.D. bio pored auta pazeći da neko ne naiđe. Nakon toga su se vratili u firmu, ostavili vozilo.

Deset dana su za Dankom intezivno tragali svi u Srbiji. Tadašnji minsitar Gašić je naveo da je tom prilikom urađeno 15 poligrafskih ispitivanja, kao i da su korišćena sva raspoloživa tehnička sredstva. Kako je dodao, prve upute kako bi tekla potraga, dala je majka devojčice. 

Gašić je istakao i da je zahvaljujući sistemu "Pronađi me" dobijeno stotine hiljada poruka i poziva, kao i dojava da je dete viđeno na benzinskoj stanici u Bratislavi. Policija je i te, kaže, navode proveravala. 

Takođe, drugog dana potrage priveden je i pripadnik MUP-a iz Bora, zbog sumje da je medijima i advokatima iznosio detalje iz istrage. Aktiviran je i sistem "Pronađi me", ali ne odmah. Kako je predsednik Centra za nestalu i zlostavljanu decu (CNZD) Igor Jurić tada objasnio za Euronews Srbija, on je aktiviran nekoliko sati kasnije zbog toga što je policija najpre morala da uradi bezbedonosnu proveru. 

Istraga u Austriji, hapšenja u BiH i apel na medije

Za Dankom je žutu poternicu raspisao i Interpol. Reč je o poternici koja se koristi za nestala lica, uz detaljan opis i imena roditelja. U tom periodu se na mrežama pojavilo snimak na kojem se u Beču nalazi devojčica koja podseća nestalu Danku i koja je bila u pratnji dve Rumunke. Srpska policija je kontaktirala kolege i snimak je poslat Europolu. Tada se sumnjalo da je došlo do otmice deteta.

Međutim, nakon provera, bečka policija saopštila je da nije reč o Danki i da je žena koja je bila osumnjičena za otmicu bila uplašena nakon ovih vesti. Naime, reč je o rumunskoj državljanki koja živi i radi u Beču. On je tada za austrijski sajt "Kosmo" rekla da je bila u Velsu kada je shvatila da se na svim društvenim mrežama, na televizijama u Rumuniji i Srbiji deli snimak sa njenim likom i da se za njom traga zbog nestalog deteta.

Privatna arhiva

 

Ona je tada navela da je odmah otišla u policiju, ali da su je poslali kući i savetovali da se prijavi policiji u Beču koji je u njenom okrugu. 

Međutim, ovo nije jedini slučaj koji je uzbudio javnost. Naime, 28. marta su tri osobe u BiH uhapšene i to po nalogu Interpola Beograd, za koje se sumnja da su putem TikTok-a objavile da su povezane s nestankom devojčice. 

Oni su tvrdili da imaju saznanja o nestanku maloletne devojčice u Srbiji, i za otkrivanje informacija tražili 50.000 konvertabilnih maraka (oko 25.000 evra).

Komentari (0)

Srbija