Aktuelno iz kulture

Posle Beograda i Niša, izložba "Olga Jevrić - Kompozicija i struktura" stiže u Novi Sad

Komentari

Autor: Euronews Srbija

04/04/2023

-

08:39

Posle Beograda i Niša, izložba "Olga Jevrić - Kompozicija i struktura" stiže u Novi Sad
Posle Beograda i Niša, izložba "Olga Jevrić - Kompozicija i struktura" stiže u Novi Sad - Copyright Digitalna arhiva Kuće legata i SANU

veličina teksta

Aa Aa

Izložba "Olga Jevrić – Kompozicija i struktura" biće otvorena 7. aprila u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu povodom stogodišnjice rođenja istaknute jugoslovenske i srpske vajarke, akademika i legatora.

Izložba autora i kustosa Žakline Marković i Dejana Vučetića, nastala pod u organizaciji Srpske akademije nauka i umetnosti, Kuće legata i Muzeja savremene umetnosti Vojvodine premijerno je predstavljena u Galeriji SANU prošle godine, a novosadska publika moći će da je pogleda do 7. maja.

MSUV

 

Nakon izložbe u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu, kome je prethodilo izlaganje u Galeriji savremene likovne umetnosti Niš, izložba će biti predstavljena publici u Muzeju Tera u Kikindi i Umetničkoj galeriji "Nadežda Petrović" u Čačku.

Vladimir Popović

 

Olga Jevrić je rođena u Beogradu gde je završila odsek za klavir Muzičke akademije 1946. godine, a zatim i vajarski odsek Akademije likovnih umetnosti 1948. godine. Izlaže na XXIX Bijenalu u Veneciji 1958. godine, kada njeno delo biva prepoznato i istaknuto od strane značajnih evropskih likovnih kritičara. Izabrana za dopisnog člana SANU 1974. godine, 1983. postaje prva i jedina žena vajar redovni član SANU. Aktivna u Odeljenju likovne i muzičke umetnosti, ona postaje predsednik Odbora za Rečnik pojmova iz oblasti likovnih umetnosti i učestvuje u pripremi Likovne enciklopedije Leksikografskog zavoda Jugoslavije i Male enciklopedije Prosvete kao član redakcije.

Opus Olge Jevrić spada u vrhunske domete naše i evropske moderne umetnosti druge polovine 20. veka. Njene vizionarske skulpture su novim materijalima, apstraktnom formom i specifičnim likovnim jezikom trasirale novo poglavlje jugoslovenske skulpture, istovremeno ostajući jedinstvena pojava na našem podneblju. Zbirka koju je umetnica zaveštala Srpskoj akademiji nauka i umetnosti dobila je 2015. godine status kulturnog dobra od nacionalnog značaja, dok brojna inostrana izlaganja i uvrštenje njenih skulptura u značajne svetske umetničke kolekcije, poput kolekcije Muzeja Izraela u Jerusalimu, Nacionalne galerije u Berlinu i Tejt Modern (Tate Modern) u Londonu, potvrđuju da delo Olge Jevrić prevazilazi nacionalne okvire.

Vladimir Popović

 

Publici će ovom putujućom izložbom biti predstavljena dela iz dva legata umetnice koja su poklonjena Srpskoj akademiji nauka i umetnosti i Kući legata u Beogradu u pažljivo selektovanom obimu, uz jedan rad iz rane faze njenog bogatog stvaralaštva, iz kolekcije Muzeja savremene umetnosti Vojvodine. Više od pet decenija plodonosnog stvaralaštva Olge Jevrić biće predstavljeno delima, koja uključuju sve značajne cikluse i pojedinačne radove – od Predloga za spomenike (1951–1965), koji su prvi smeli iskorak nacionalne skulpture izvan figuracije ka apstrakciji, sve do poslednjih radova u kojima su glavna preokupacija autorke taktilna svojstva materijala.

Tokom trajanja izložbe biće prikazivani dokumentarni filmovi: Skulptura u svetu predmeta i pejzaža – Olga Jevrić (scenario akademik Ljubomir Simović, Marko Karadžić, režija Marko Karadžić) u produkciji Radio Televizije Srbije, Misli i sećanja u produkciji Kuće legata i Prostor i vreme u produkciji tadašnje RTV Beograd, uz digitalnu prezentaciju umetničkih fotografija koje je Olga Jevrić stvarala dugi niz godina i rotaciju skulptura malog formata iz Legata Olge Jevrić u SANU.

Vladimir Popović

 

Izložba, u okviru koje će biti predstavljeno oko 80 radova nastalih u periodu od 1948. do 2001, pored odavanja priznanja delu Olge Jevrić i njegovom neospornom značaju u okviru srpske, tadašnje jugoslovenske, ali i evropske umetničke scene druge polovine 20. veka, ima za cilj i upoznavanje mlađe generacije sa opusom naše istaknute autorke. Sa druge strane, starija publika će imati priliku da se ponovo susretne sa prepoznatljivim apstraktnim formama koje su je uvrstile u red najznačajnijih skulptorki 20. veka.

Pokrovitelji projekta su Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Sekretarijat za kulturu Grada Beograda i Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama.

Komentari (0)

Kultura

Najskuplja voćka u istoriji: Kontroverzna instalacija sa bananom zalepljenom za zid prodata za preko šest miliona dolara
Aktuelno iz kulture

Najskuplja voćka u istoriji: Kontroverzna instalacija sa bananom zalepljenom za zid prodata za preko šest miliona dolara

Konceptualno delo Mauricija Katelana kupio je kineski investitor u kriptovalute Džastin San za četiri puta veći iznos od procenjenog.

21/11/2024

10:43

pročitaj celu vest
"Virdžina" u novom ruhu: Digitalno restauriran kultni film Srđana Karanovića o devojčici koja je odrastala kao dečak