Aktuelno iz kulture

Kako je rivalstvo između dva glumca presudilo jednom od najvoljenijih američkih predsednika

Komentari
Kako je rivalstvo između dva glumca presudilo jednom od najvoljenijih američkih predsednika
Kako je rivalstvo između dva glumca presudilo jednom od najvoljenijih američkih predsednika - Copyright profimedia, Wikimedia/Mathew Brady

Autor: Euronews Srbija, S. R.

20/02/2022

-

23:11

veličina teksta

Aa Aa

Jedna pozorišna predstava koja je odigrana u Kovent Garden teatru u Londonu na današnji dan 1817. godine indirektno je uticala na to da nekoliko godina kasnije Amerika ostane bez jednog od omiljenih predsednika.

Reč je o predstavi "Ričard III" koja je donela slavu tada mladom glumcu Džuniusu Brutusu Butu, kog su kritičari tada počeli da porede sa njegovim iskusnijim kolegom i u to vreme najpoznatijim tragičarem u Britaniji Edmundom Kinom.

Oni su imali toliko obožavalaca, da su se formirale dve "navijačke" grupe - "Butijanci" i "Kiniti", koji su u nekoliko navrata izazvali nerede u publici tokom izvođenja predstave.

Kinu se nije dopadao uspon mladog Buta, kog je prepoznao kao pretnju i zato je osmislio javno takmičenje u glumi između njih dvojice, u kom ga je zasenio svojim iskustvom i poznavanjem Šekspirovskih tema.

Pošto But više nije mogao da pobegne od poređenja sa starijim kolegom, rešio je da odustane od rivalstva i preseli se u Ameriku, ostavivši iza sebe suprugu i sina.

Sa sobom je poveo devojku, kojom će se u Novom svetu oženiti i s njom dobiti desetoro dece, od kojih će jedno preokrenuti istoriju Sjedinjenih Američkih Država.

Ubica Abrahama Linkolna

Deveto dete koje je But dobio sa svojom izabranicom vodeći novi život u Americi bio je Džon Vilkis But, kog će istorija upamtiti kao ubicu Abrahama Linkolna, jednog od najvoljenijih američkih predsednika.

On je i sam postao glumac i prvu ulogu ostvario još u 17. godini, kao Ričard III. 

Zatim je putovao državom sa svojom trupom, a 1862. u Njujorku je dočekan kao glumačka senzacija.

profimedia

Abraham Linkoln

Međutim, bio je i vatreni podržavalac Južnjaka i kritičar aktuelnog predsednika Abrahama Linkolna do te mere, da se to graničilo s mržnjom.

U martu 1865. bio je član zavereničke grupe koja je planirala da otme predsednika i zahtevaju ili mir ili oslobađanje zarobljenih vojnika Konfederacije u zamenu za Linkolnovu slobodu.

Međutim, planovi su im propali pošto se predsednik nije pojavio na mestu gde je planirana otmica, a But je odlučio da nađe novi način da se domogne predsednika. 

"Naš američki rođak"

U jutro 14. aprila 1865. But je saznao da će Linkoln biti u publici predstave "Naš američki rođak" u Ford teatru u Vašingtonu.

Pošto je već bio poznat glumac, imao je besplatnu ulaznicu u pozorište, a tokom trećeg čina približio se vratima predsedničke lože i zatekao Linkolna i njegove goste potpuno nezaštićene.

Ušao je u ložu i upucao Linkolna u potiljak, a zatim je skočio na scenu uz povik: "Sic semper Tyrannis!" (Tako uvek sa tiranima!).

Iako je tada polomio nogu, uspeo je da pobegne i odjaše na konju koji ga je čekao ispred pozorišta.

Potera ga je sustigla dvanaest dana kasnije i ubijen je na jednoj farmi odbijajući da se preda.

Manje je poznato da su se još dvojica sinova Džuniusa Brutusa bavila glumom, a da je Edvin Tomas But, uprkos nepočinstvu svog brata, važio za jednog od najboljih glumaca svog vremena u Americi.

AI Preporuka

Komentari (0)

Kultura