Beogradska internacionalna nedelja arhitekture jedan dan posvetila urbanim oazama prestonice
Komentari06/06/2024
-10:55
Dan Beogradskih urbanih oaza će biti održan u subotu 22. juna u okviru programa 19. Beogradske internacionalne nedelje arhitekture, saopštili su organizatori.
Ovaj događaj deo je projekta Beogradske urbane oaze koji će osvežiti tri zapostavljena urbana prostora u Beogradu, koristeći snagu umetnosti i angažovanja zajednice.
Tri urbana prostora u fokusu projekta su okruženje Centra za integraciju mladih na Zvezdari, dvorište Centra za smeštaj i dnevni boravak dece i omladine ometene u razvoju na Julinom Brdu, kao i Arboretum Šumarskog fakulteta na Banovom Brdu.
Zajednički piknik (Community picnic) sa izložbom radova se održava u Centru za integraciju mladih na Zvezdari (Krfska 7, od 10 do 12 časova).
Posetioci, komšije i deca/mladi iz Centra za integraciju mladih pozvani su na ovaj piknik, uz izložbu studenata Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Studenti će predstaviti svoje projekte i vizije za živopisniji, održiviji i zeleniji prostor oko Centra koje su razvijali zajedno sa decom, štićenicima Centra.
Posetioci su pozvani da ponesu svoje grickalice, kako bi dali svoj doprinos pikniku, i da se uključe u diskusije predstavljenih rešenja. Prisustvo i angažman su vitalni doprinosi uspehu ovog događaja u daljem razvoju komšiluka i njihovih zajedničkih aktivnosti.
Na lokaciji Centra za smeštaj i dnevni boravak dece i omladine ometene u razvoju - “Čukarica” (Poručnika Spasića i Mašere 90), od 12 do 14 časova će biti održana zajednička radionica, koja obeležava značajnu prekretnicu u projektu revitalizacije javnog prostora u blizini.
Posetioci, komšije i korisnici Dnevnog centra pozvani su da aktivno učestvuju u preuređivanju modela urbanog mobilijara u prostoru i uključe se u svrishodne diskusije o njegovom budućem korišćenju.
Pored ovih interaktivnih aktivnosti, učesnici će imati priliku da uživaju u osveženjima, otkriju atraktivne aranžmane za sedenje i istraže crtačke alate i knjige koje obezbeđuje lokalni izdavač Blum.
Doprinosi i maštoviti predlozi svih učesnika igraju ključnu ulogu u oblikovanju zajedničkog okruženja koje je u skladu sa potrebama svih koji ga čine.
U Arboretumu Šumarskog fakulteta, trećoj Urbanoj oazi, od 17 do 19 časova na programu je zajedničko oslikavanje murala. U saradnji sa studentima umetnici Danilo Mimović i David Radonjić radiće na muralu na zgradi u Arboretumu, blizu pčelinje staze Arboretuma.
Zainteresovani posetioci su pozvani da prisustvuju završnom procesu oslikavanja murala i eventualno sarađuju i dodaju lični pečat umetničkom delu.
U 19 časova u istom prostoru, na programu je performans i instalacija “Tajni život Arboretuma” u izvođenju DAH Teatra.
Performans se odvija kao vođena šetnja, gde publika prati izvođače kroz Arboretum.
Na raznim tačkama duž puta, publika će se sresti sa glumcima i plesačima, zajedno sa imerzivnim audio i vizuelnim instalacijama.
Performans teži da prenese dubinski značaj prirodnog okruženja, naglašavajući kako lepotu prirode, tako i osećaj slobode i povezanosti zajednice koju ona pruža.
Za novi, participativni dizajn navedenih lokacija, biće zaduženi studenti Šumarskog i Arhitektonskog fakulteta, u saradnji sa svojim profesorima, domaćim i međunarodnim ekspertima i lokalnom zajednicom.
Beogradske urbane oaze baviće se i aktiviranjem lokalne zajednice kroz radionice urbanog dizajna za građane, javne događaje i umetničke intervencije, u koje će aktivno biti uključeni i štićenici oba Centra.
Na ovaj način biće kreirane ključne urbane tačke koje podstiču svest o životnoj sredini, održivosti i inkluzivnosti. Projekat intervencija će se odvijati tokom 2024. godine.
Beogradske Urbane Oaze je projekat EUNIC Srbija, mreže nacionalnih instituta Evropske unije u Srbiji, Beogradske internacionalne nedelje arhitekture (BINA), Univerziteta u Beogradu – Arhitektonskog i Šumarskog fakulteta, Centar za integraciju mladih (CIM) i Centar za smeštaj i dnevni boravak dece i omladine ometene u razvoju.
EUNIC – Nacionalni instituti za kulturu Evropske unije – mreža je nacionalnih kulturnih instituta i organizacija Evrope, sa 39 članova iz svih članica EU i pridruženih zemalja.
U projektu Beogradske urbane oaze učestvuju Goethe-Institut, Poljski Institut, Ambasada Švedske, Austrijski Kulturni Forum, Italijanski Institut za kulturu, Ambasada Portugala, Francuski Institut, Češki centar, Collegium Hungaricum, i Ambasada Slovenije.
Kvalitetna arhitektura i urbanistička rešenja
BINA traje do 29. juna, a članica organizacionog tima ove manifestacije Danica Prodanović podseća da je njena osnovna ideja da se širem i stručnom društvu prikaže kvalitetna arhitektura i urbanistička rešenja.
Ona je za Tanjug rekla da je dobar deo programa usmeren ka baštini modernizma, od dvadesetih do osamdesetih godina prošlog veka.
"Hteli smo da progovorimo o dobrim i lošim primerima, na kojima se ta baština čuva, štiti i revitalizuje i rekonstruiše, ili se pak ne čuva, ne štiti i dovodi u pitanje", istakla je Prodanović.
BINA je otvorena 30. maja izložbom posvećenom maloj stambenoj kući u Profesorskoj koloni, u Beogradu, spomeniku kulture "Vili Prendić", koju je projektovao profesor Milan Zloković. Vila je rekonstruisana i revitalizovana, a Prodanović je naglasila da je to urađeno u skladu sa pravilima zaštite takvih objekata, sa punom svešću investitora, privatnika koji je kupio kuću za svoje stambene potrebe.
Prodanović je podsetila da su se uporedo u Beogradu desile još neke značajne rekonstrukcije objekata iz tog perioda, kao što su zgrada BIGZ-a i centralna kula na Starom sajmištu.
"Izuzetno dobro je rekonstruisan objekat Sava centra iz kasnijeg perioda, ali u skladu sa originalnim projektom Stojana Maksimovića, koji je zahvaljujući novim materijalima, tehnologiji prilagođen sadašnjim potrebama i načinima korišćenja", ocenila je Prodanović.
Prema njenim rečima, sve ture šetnji u okviru BINA "prate upravo ovu temu", pa se počinje obilaskom Profesorske kolonije, koja je nastala dvadesetih i tridesetih godina u dve faze, na principima vrtnog grada. Prodanović je dodala da će obilaziti Beogradski sajam, Palatu SIV-a i Hotel Jugoslaviju.
"Na BINA izlet ćemo ići vozom iz Prokopa, odnosno stanice Beograd centar, gde ćemo imati priču o toj stanici koja se dugi niz godina gradila, još uvek se završava, a jedan je od značajnih građevinskih poduhvata", najavila je Prodanović.
Prema njenim rečima, stiže se na Novosadsku stanicu, koja je "jedan od bisera modernističke arhitekture i izuzetan objekat".
"Tu izlazimo iz modernizma i ulazimo u savremenu arhitekturu, kroz koju će nas voditi Lazar Kuzmanov, sigurno jedan od najznačajnijih i najproduktivnijih arhitekata srednje generacije", rekla je Prodanović.
Komentari (0)