Istraga zločina u Gradačcu: Suspendovana policijska službenica, utvrđuje se kako je Sulejmanović znao lokaciju žrtve
Komentari17/08/2023
-11:58
Policijska službenica iz Gradačca suspendovana je sa radnog mesta, potvrdio je direktor Uprave policije MUP-a Tuzlanskog kantona za BHRT, navodeći da je ona suspendovana zbog pvoezanosti sa trostrukim ubicom Nerminom Sulejmanovićem. Iz Uprave policije MUP-a TK jutros su saopštili da je prvo upućen predlog za njenu suspenziju, nakon čega je doneta odluka.
Inače, javnosti još nije saopšeno na koji način je trostruki ubica Nermin Sulejmanović saznao na kojoj lokaciji se nalaze Nizama Hećimović i njihova devetomesečna ćerka. Tužilaštvo Tuzlanskog kantona radi na utvrđivanju kanala posredstvom kojeg je trostruki ubica saznao lokaciju njegove nevenčane supruge.
U medijima u Bosni i Hercegovini se spekulisalo da je upravo suspendovana policajka otkrila Sulejmanoviću gde se nalazila Nizama Hećimović, a iako nema zvaničnih podataka, portal Klix prenosi svoja saznanja iz dosadašnje istrage prema kojima ona nije otkrila lokaciju na kojoj se nalazila ubijena Nizama Hećimović.
Kako navode, detalji o tome na koji način je ona bila povezana sa Sulejmanovićem trebalo bi uskoro da budu saopšteni, dok Nezavisne prenose da je njen advokat negirao da ona ima bilo kakve veze sa Sulejmanovićem.
Za Klix je nezvanično potvrđeno iz istrage da je za sada jasno da policajka iz Gradačca nije imala udela u zločinu koji je počinjen u petak, zbog čega protiv nje tužilaštvo izvesno neće pokrenuti krivični postupak.
S druge strane, policijski komesar MUP-a Tuzlanskog naktona je jutros potpisao rešenje o njenoj suspenziji, saznaje Avaz.
Podstimo, Nermin Sulejmanović je brutalni zločin počinio 11. avgusta kada je ubio nevenčanu suprugu, a to je uživo prenosio na Instagram profilu. Tu se nije zaustavio već je potom ubio dvojicu turskih državljana i ranio članicu njihove porodice. Policija je odmah krenula u potragu za njim, grad je bio blokiran, a sve se okončalo njegovim samoubistvom.
Istog dana su u nekoliko gradova Bosne i Hercegovine održani protesti građana, a nadležni objavljuju nove detalje o slučaju koji uključuju istoriju prijave za nasilje u porodici. Dok su iz ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona govorili da policija ne može nekog nezakonito da drži u pritvoru, iz suda navode da su policija i tužilaštvo ti koji prikupljaju dokaze.
Šta kaže sud, a šta poručuju iz policije?
Juče je predsednica Opštinskog suda u Gradačcu Slobodanka Kojić saopštila da je u noći između trećeg i četvrtog avgusta prijavila policiji Sulejmanovića, i dodala su oni tada od suda tražili meru zabrane prilaska.
Međutim, ona je rekla da sutkinja koja je radila na tom slučaju nije mogla da donese takvu odluku jer nije bilo konkretnih dokaza.
"Bila je samo službena zabileška Policijske uprave Gradačac. Hećimović je iskoristila pravnu blagodet i odbila da da izjavu, odnosno odbila je da svedoči. Policijska zabeleška se ne može cieniti kao dokaz", kazala je Kojić i dodala da je u praksi imala tri-četiri slučaja gde je žena pred sudom naknadno odbila da svedoči o zlostavljanjima, prenosi RSE.
Kojić je tvrdila da se iz službene zabeleške policije ne mogu utvrditi ni detalji nasilja, jer nisu bili navedeni. Objasnila je da po Zakonu o krivičnom postupku, policija i tužilaštvo prikupljaju dokaze za sud.
Iz Uprave policije MUP-a Tuzlanskog kantona danas su naveli da je istraga u toku i da će ona dati sve odgovore na sporna pitanja, kao i da policija ne želi da se upušta u dalje diskusije.
Kako su u saoštenju dodali, principi zaštite od nasilja u porodici, podrazumijevaju da se primjenjuju u svim slučajevima radi osiguranja najefikasnije zaštite za žrtve nasilja u porodici.
"PU Gradačac je u okviru svojih ovlaštenja i obaveza propisanih ovim i drugim zakonima nakon što je nesporno utvrđeno postojanje osnova sumnje, da su od strane nasilnog lica poduzete radnje fizičkog napada na žrtvu nasilja, nadležnom Sudu podnela zahtev za izricanje zaštitne mere "Zabrana uznemiravanja i uhođenja lica izloženih nasilju" i "Zabrana približavanja žrtvi nasilja", u kome je opisan osnov sumnje koji je jasno proizilazio iz sadržaja same prijave a svoju potvrdu je imao i u činjenici da su od strane policijskih službenika neposrednim opažanjem uočene telesne povrede koje je žrtva nasilja imala na sebi prilikom podnošenja prijave", ističu, a prenosi klix.ba.
Hronologija zločina
Nekoliko dana nakon prijave nasilja dogodila se tragedija, a krvavi pir je otpočeo u kući rođaka Sulejmanovićeve nevančane supruge kod koga se ona sklonila od nasilnika. On je na tom mestu ispalio četiri metka prema njenom rođaku i pogodio ga u nogu, prenosi portal istraga.ba.
Zatim je ženu odvezao u vikendicu u blizni Gradačca vukući je za kosu. Na tom mestu ju je brutalno tukao, a zatim ubio hicem iz pištolja u glavu. Zaprepašćujuće je to što je ubistvo prenosio uživo na Instagramu i to što je prisutno bilo dete koje je plakalo sve vreme.
Nakon što je ubio ženu, Sulejmanović seda u automobil kojim je otišao u centar Gradačca. Na tom mestu puca u turskog državljanina koji je sedao u automobilu marke Volvo, piše Dnevni Avaz, a potom odlazi i do kuće osobe u koju je prethodno pucao i na tom mestu je počinio novi zločin ubivši njegovog oca.
Hajrudih Mehanović je rekao da su otac i sin koji su ubijeni imali odnos sa Sulejmanovićem, a koji je u vezi sa ženskom osobom iz njihove porodice koja je juče takođe ranjena. Osim nje, ranjen je i jedan policajac.
Nakon ubistva drugog turskog državljanina, Sulejmanović je uzeo njegov automobil i njime otišao do jedne napuštene farme, U toku je bila intenzivna potraga za njim, a ceo Gradačac je bio blokiran. Policija ga je locirala, ali on nije želeo da se preda, nakon čega je izvršio samoubistvo.
Alađuz: Nizama je žrtva sistema
Direktorka fondacije Infohouse iz Sarajeva Dženana Alađuz rekla je pre nekoliko dana za Euronews Srbija da je Nizama Hećimović "žrtva sistema isto onoliko koliko je žrtva ubice".
"Sistem ju je ubio. Pre četiri dana, pre ubistva, obratila se policiji da je zaštiti jer se bojala za svoj život, i život bebe. Sutkinja je odbila da propiše zaštitnu meru. On je od ranije poznat policiji. Od 2006. ubica je poznat po tome što je za njim bila raspisana međunarodna poternica, zato što je napao policajca. Zato što je nju tukao i maltretirao godinama. Gradačac je mali grad, tu svako svakog zna. Inače BiH je svakako mala, svi sve znamo. Nema šanse da organi gonjenja, pravosudni sistem nije znao da je on osoba koja će sa reči preći na delo. I četiri dana pre ubistva oni odbiju da je zaštite i to je taj sistem", kaže Alađuz.
Ona je navela da statitiska pokazuje da je svaka druga žena u BiH doživela nasilje, a da je više od 60 žena bilo žrtva femicida u poslednje dve godine.
Komentari (0)