Evropa

Ustavni sud Rumunije poništio predsedničke izbore zbog TikToka: Kakve su reakcije i kakva je budućnost političke scene?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

06/12/2024

-

21:30

Ustavni sud Rumunije poništio predsedničke izbore zbog TikToka: Kakve su reakcije i kakva je budućnost političke scene?
Tanjug/AP - Copyright Tanjug/AP

veličina teksta

Aa Aa

Zakazani drugi krug predsedničkih izbora u Rumuniji, koji je trebalo da se održi 8. decembra, ipak je otkazan, jer je uprkos prvobitnoj odluci o potvrdi rezultata prvog kruga u kojem je pobedio desničarski nezavisni kandidat Kalin Đorđesku, Ustavni sud Rumunije poništio rezultate, pa će izborni proces krenuti od nule.

Sud je saopštio da će vlada odrediti novi datum za održavanje predsedničkih izbora i izborne radnje, a nešto kasnije je Direkcija za organizovani kriminal i terorizam saopštila da otvara zvaničnu istragu u vezi sa kampanjom Đorđeskua i eventualnim nepravilnostima u istoj, preneo je Agerpres.

Đorđesku za BBC odbacio optužbe o zloupotrebi TikTok-a

Đorđesku je govorio za BBC u juče objavljenom intervjuu. Britanski medij je primetio da je njegova sva predizborna kampanja bila na društvenim mrežama, a Đorđesku je govoreći o ciljevima rekao da će "rumunski narod" učiniti svojim prioritetom.

On je tom prilikom negirao da je njegov dosadašnji iznenađujući uspeh rezultat operacije uticaja koji podržava Rusija, rekavši da ga nije briga za "laži" obaveštajnih agencija svoje zemlje dok radi sa Bogom i narodom.

Ipak, britanski medij primećuje i da se u sredu desio veoma neobičan potez, kada je odlazeći predsednik Rumunije objavio dokumente sa kojih je skinuta oznaka tajnosti u kojima je detaljno opisana "masovna i visoko organizovana" kampanja za Đorđeskua na TikToku koju koordiniše "državni akter".

Dokumenti su, tvrde oni, uključivali obaveštajnu procenu da Rusija izvodi hibridne napade na Rumuniju, koju vidi kao "neprijateljsku državu".

"Oni se plaše", rekao je Đorđesku odbacivši tvrdnje da su stotine hiljada dolara potrošene na promovisanje sadržaja za njega, negiravši da je "čovek Moskve", podrugljivo se pozivajući na rumunske "neobaveštajne agencije".

"Oni ne mogu da prihvate da je rumunski narod konačno rekao, 'želimo nazad svoj život, našu zemlju, naše dostojanstvo'", rekao je on.

Tanjug/AP

 

U intervjuu Đorđesku je hvalio novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa i mađarskog lidera Viktora Orbana, dok je Vladimira Putina nazvao "patriotom i vođom", dodavši: "Nisam navijač".

On je na pitanja o ratu u Ukrajini rekao da je Rumunija samo zainteresovana za mir na svojoj granici, ali je odbio da kaže da bi to trebalo da bude pod uslovima Kijeva, dok je na pitanje da li će da podrži Ukrajinu "koliko god je potrebno", odgovorio da neće.

"Samo se slažem da moram da brinem o svom narodu. Ne želim da uvlačim svoj narod u rat", odgovorio je on, pojašnjavajući da Rumunija, članica EU i NATO, neće više pružati vojnu ili političku podršku svom susedu.

"Nula. Sve staje. Moram da brinem samo o svojim ljudima. I sami imamo mnogo problema", rekao je on.

Politički protivnici Đorđeskua kažu da je odluka Ustavnog suda ispravna, saveznici tvrde da neće na ulice

Predstavnik vladajuće partije Socijaldemokrata, ministar za investicije i evropske projekte Adrian Čačiu rekao je da je odluka Ustavnog suda da otkaže prvi krug predsedničkih izbora ispravna, ali je istakao i da bi on voleo da je ova odluka došla i nedelju dana posle prvog kruga.

"Odluka Ustavnog suda je ispravna pred realnošću koja nam je pokazala ozbiljnu oštećenost izbornog procesa. Voleo bih da ova odluka došla mnogo ranije, čak i nedelju dana nakon prvog kruga. Nadam se da će u budućnosti sve državne institucije da shvate šta govorimo već 3 godine: brzina kojom se razvijaju izazovi sa kojima se Rumunija suočava, bilo da su politički, ekonomski, socijalni ili bezbednosni, zahteva brzu reakciju vlasti jer u suprotnom osećaj panike i neizvesnosti je indukovan. Nadam se da će u sledećoj izbornoj kampanji kandidati shvatiti da cirkus i uvrede ne spajaju, već dele, a tamo gde je podela vreba haos", napisao je Kačiu na Fejsbuku.

Tanjug/AP/Bogdan Buda

 

Predsednik manjinskog Saveza Mađara u Rumuniji (UDMR) Kelemen Hunor je takođe govorio o presudi Ustavnog suda.

"Presuda Ustavnog suda u vezi sa poništavanjem predsedničkih izbora je bez presedana, a državne institucije moraju da dođu do više informacija o "dosijeu Đorđesku", kako bi vratile poverenje građana, rekao je Hunor.

"Dakle, Predsedništvo, Tužilaštvo, Obaveštajne službe ovog puta moraju da dođu sa više informacija i da bismo mogli vratiti poverenje u državne institucije, jer je jasno da je bilo mnogo problema i za te probleme neko mora da odgovara, kako državne institucije nisu radile svoj posao, jer ovde je reč o mnogim kršenjima zakona? Godinama, a ne samo tokom četiri nedelje predizborne kampanje poverenje u državne institucije je palo, zato treba da dođu sa ovim informacijama – i ovde više ne mogu sve da bacaju pod tepih i da se prave da se ništa nije desilo", objasnio je lider UDMR.

Na kraju, na društvenoj mreži "X" se oglasio i predsednik Alijanse za rumunsko ujedinjene (AUR), Georg Simion, koji je podržao Kalina Đorđeskua u prvom krugu, rekavši da je odluka Ustavnog suda sramotna.

"Ustavni sud Rumunije je upravo poništio ceo izborni proces za predsedničke izbore, tj. oba kruga. SRAMOTA!Državni udar u punoj snazi! Ne izlazimo na ulice, nećemo biti izazvani ovim, ovaj sistem mora demokratski pasti! Bog blagoslovio Rumuniju!", napisao je on.

Zašto nisu poništeni parlamentarni izbori ako su održani usred "hibridnog rata"?

S druge strane, poništavanjem prvog kruga predsedničkih izbora, dovodi se u pitanje i legitimitet parlamentarnih izbora, na kojima je pobedila Socijaldemokratska stranka premijera Čolakua.

Lider stranke "Stranke pravde i poštovanja u Ujedinjenoj Evropi za sve" (DREPT) Vlad Georgije je iz tog razloga zatražio poništavanje parlamentarnih izbora, uz obrazloženje da su i oni organizovani tokom "hibridnog rata", prenosi Agerpres.

"Upravo smo tražili poništenje parlamentarnih izbora. Parlamentarni izbori su takođe bili u 'hibridnom ratu' zbog čega je Ustavni sud poništio predsedničke izbore. Tako da je normalno da su svi izbori pogođeni spoljnim mešanjem koje je opisala rumunska Nacionalna bezbednosna agencija i strani partneri treba da budu ponovo angažovani. Zar ne?", napisao je Vlad Georgije na Fejsbuku, gde je priložio fotografiju uz zahtev stranke DREPT.

Tanjug AP/Andreea Alexandru

 

On je istakao da postoji mnogo pravnih argumenata zbog kojih se izbori moraju nastaviti, od jasne prednosti nekih sumnjivih partija koje nisu poštovale nikakva izborna pravila do stanja panike koja se stvara i raspiruje na društvenim mrežama.

"U svakom slučaju, krajnji argument leži u jasnom pominjanju u dokumentima sa kojih je skinuta oznaka tajnosti da su parlamentarne stranke takođe bile pod uticajem 'stranih državnih aktera'", rekao je on.

Prema njegovim rečima, nastavak parlamentarnih izbora moraju da podrže sve demokratske snage.

"Inače bismo rekli da je Čolaku+PSD već kupio na parče Putiniste, koji su ušli u parlament, iz ruku Kremlja i žuri da ih potvrdi. A ne možemo to da kažemo, zar ne? Hajde da poništimo izbore", napisao je Georgije.

Šta su posledice poništavanja prvog kruga izbora i ko ovom odlukom dobija?

Rezultati prvog kruga izbora su pokazali da bez velikih novčanih sredstava, što je i sam BBC primetio, samo kampanjom na društvenim mrežama, jedan kandidat može da ostvari šokantan rezultat, kao što ga je ostvario Đorđesku, kakav rumunska desnica nije uspela da ostvari u celoj istoriji višestranačja.

Premijer Marčel Čolaku je odmah nakon katastrofalnog rezultata zbog kojeg je ostao bez drugog kruga, jer se ispred njega našla i centristička kandidatkinja Elena Laščoni, podneo ostavku na mesto predsednika SDP.

Tanjug AP/Andreea Alexandru

 

I parlamentarni izbori su održani u atmosferi šoka zbog pobede Đorđeskua, a poziv Vlada Georgijua za poništavanjem i parlamentarnih izbora nije jedini, s obzirom na sumnje da jedni izbori mogu da budu nepošteni, a drugi su pošteni, jer su na njima Socijaldemokrate ostvarile "Pirovu pobedu".

Podsećamo, na tim izborima je desnica kombinovano osvojila 33 odsto glasova, što je više i od samog Đorđeskua, tj. njegovog rezultata u prvom krugu.

Sumnje u izborni proces, posebno kada u njemu gube stranke i kandidati vlasti, po pravilu, obaraju poverenje u institucije, kako je to rekao lider UDMR Hunor, a ostaje da se vidi da li će pritisak desnice na institucije da se razgovara i o poništavanju parlamentarnih izbora uroditi plodom, s obzirom da Rumunija odlukom Ustavnog suda ulazi u neizvestan period političke krize u kakvoj se nije našla od tranzicionog perioda 1990. godine.

Žilović za Euronews Svet: Ovo deluje kao jedan iznuđen i loš potez

O odluci Bukurešta za Euronews Svet govorili su Monika Mihaj, evropska urednica Euronews Rumunija, i Marko Žilović sa Fakulteta političkih nauka. 

Mihaj kaže da je ovakav razvoj događaja bio neočekivan dosad nečuven. Ona je zatim podsetila da su objavljeni interni izveštaji koje je tajna služba predstavila predsedniku i svima iz Vrhovnog saveta odbrane Rumunije 

"Ti dokumenti govorili su o društvenim mrežama, posebno o TikTok-u i celoj toj mreži koja stoji između desničarskog kandidata koji se predstavlja kao nezavisni kandidat i to je bilo vrlo zanimljivo. On je kroz kampanju izjavljivao da su troškovi za kampanju bili nula. E sad, dokazi tajne službe pokazuju vrlo kompleksnu strukturu iza njega, koju datiraju još iz 2016. na TikTok-u. Čak i kada je TikTok postao poznat u svetu, godinu dana unapred su napravljeni nalozi i taj izveštaj pokazuje da su ti nalozi na TikTok-u aktivirani tik pred izbore. Na taj način njegova TikTok stranica je postala deveta u svetu po učestalosti pretrage i mi u svakom trenutku očekujemo saopštenje kandidata Kalina Đorđeskova", kazala je Mihaj. 

Ceo razgovor sa Monikom Mihaj pogledajte u snimku ispod.

Euronews Srbija

Žilović smatra da je u pitanju vrlo loša odluka i da podriva poverenje u demokratski proces, ali da je dobro što su oba kandidata osudila takav postupak.

"Očito će se ići u neko ponavljanje, ali ovo prosto deluje kao jedan iznuđen i loš potez. Meni se čini da je razlog tom potezu pre svega jedna loša, rizična kalkulacija Socijaldemokratske stranke. Vlada će sada biti u jednoj širokoj koaliciji. Ona je stranka koja je naslednica Komunističke partije, koja je u 90-im godinama imala jedan autoritarni režim. Nakon toga se okrenula na nekoj više demokratskoj, proevropskoj politici, ali je i duboko korumpirana stranka", navodi Žilović.

Ceo razgovor sa Markom Žilovićem pogledajte u videu ispod.

Euronews Srbija

 

Komentari (0)

Evropa