Evropa

Poslanici Evropskog parlamenta u pismu Kaji Kalas traže uvođenje sankcija gruzijskim vlastima

Komentari

Autor: Tanjug

02/12/2024

-

11:05

Poslanici Evropskog parlamenta u pismu Kaji Kalas traže uvođenje sankcija gruzijskim vlastima
Poslanici Evropskog parlamenta u pismu Kaji Kalas traže uvođenje sankcija gruzijskim vlastima - Copyright Tanjug/AP Photo/Shakh Aivazov

veličina teksta

Aa Aa

Pojedini poslanici Evropskog parlamenta (EP) uputili su pismo novoj visokoj predstavnici EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Kaji Kalas u kojem su pozvali Evropsku komisiju da pokrene uvođenje sankcija gruzijskim vlastima.

Pismo je objavio na svom nalogu na društvenoj mreži Iks poslanik EP Mihal Ščerba, koji je naveo da ga je potpisao zajedno sa poslanicom EP Rasom Juknevičiene.

"Mi, dole potpisani poslanici Evropskog parlamenta, želimo da vas pozovemo da pokrenete lične sankcije protiv gruzijskih vlasti zbog dešavanja u kojima je aktuelna gruzijska  vladajuća partija zauzela državu nakon nameštenih izbora i guši proteste civilnog društva", navodi se u pismu.

Evropski parlament je, kako se podseća, prošle nedelje usvojio rezoluciju o Gruziji, u kojoj je pozvao EU da primeni sveobuhvatan paket ličnih sankcija kao odgovor na, kako se tvrdi, masovne izborne nepravilnosti pre i tokom parlamentarnih izbora u toj zemlji u oktobru ove godine.

EP je pozvao EU i njene države članice da uvedu lične sankcije zvaničnicima i političkim liderima u Gruziji "koji su odgovorni za demokratsko nazadovanje, kršenje izbornih zakona i standarda, administrativne zloupotrebe i zloupotrebu državnih institucija".

To se, kako se dodaje, pre svega odnosi na gruzijskog premijera Iraklija Kobahidzea, gradonačelnika Tbilisija i generalnog sekretara vladajuće partije Gruzijski san Kahu Kaladzea, predsednika gruzijskog parlamenta Šalvu Papuašvilija i bivšeg premijera Bidzina Ivanišvilija.

Pored toga, EP je ponovio poziv za uvođenje hitnih i ciljanih ličnih sankcija protiv Ivanišvilija i zamrzavanje njegove imovine u EU zbog, kako se dodaje, njihove uloge u pogoršanju političkog procesa u Gruziji i delovanja protivno ustavno deklarisanih interesa zemlje, što uključuje navodna nastojanja da se povrati ruska sfera uticaja nad zemljom.

Poslanici su pozvali Kalas da hitno podnese predlog za sankcije Savetu EU, tvrdeći da je u toku "autoritarno zauzimanje države" u Gruziji.

Vladajuća partija u zemlji Gruzijski san saopštila je nedavno da će Gruzija prekinuti pregovore o pristupanju EU do 2028. godine, istovremeno odbijajući sve budžetske grantove iz Brisela, nakon, kako je saopšteno, ''kaskade uvreda'' iz EU, što je dovelo do protesta u zemlji.

Evropski parlament je prethodno proglasio nedavno održane parlamentarne izbore u Gruziji za nevažeće, tvrdeći da oni ''ne predstavljaju pouzdano volju gruzijskog naroda'', i zatražio održavanje novih izbora u roku od godinu dana, pod međunarodnim nadzorom.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Evropa