Plate više od 10.000, a "opšta naknada" 4.950 evra i još mnogo toga: Privilegije poslanika EP koje ljute mnoge građane
Komentari09/10/2024
-08:07
Da poslanici Evropskog parlamenta imaju pravo na nekoliko vrsta naknada, a u pojedinim situacijama uživaju u posebnom tretmanu, verovatno nije informacija koja bi mogla bilo koga da iznenadi, Ipak, na društvenim mrežama, mnoge je uspela da naljuti.
Biti izabran za poslanika Evropskog parlamenta donosi brojne pogodnosti, uključujući naknade za opšte troškove, povraćaj troškova putovanja i novac za obroke. Ove pogodnosti su pokrenule rasprave na internetu o tome na šta tačno poslanici imaju pravo i da li su te privilegije fer prema narodu koji bi oni trebalo da predstavljaju.
Naime, na društvenim mrežama već danima traje rasprava o tome da li Evropska unija ulaže previše novca u "udoban život evroparlamentaraca".
Ulje na vatru dodao je Jutjuber i nezavisni kiparski poslanika EP-a, Fidias Panajotou, nakon što je na svom Instagram profilu pokazao svoj diplomatski pasoš. U video snimku tvrdi da taj pasoš omogućava političarima da pređu preko reda prilikom čekiranja na aerodromi, kao i da se vize za ove pasoše izdaju besplatno.
Panajoto tvrdi da, iako ti pasoši omogućavaju političarima koji često putuju da efikasnije obavljaju svoj posao, to može delovati nepravedno prema običnim ljudima koji moraju čekati u dugim redovima zbog pasoške kontrole.
Da li Evropski parlament izdaje diplomatske pasoše za poslanike?
Kako je pres služba Evropskog parlamenta saopštila za Euronews, poslanici ne dobijaju pasoš sa diplomatskim statusom, privilegijama ili imunitetom.
Parlament je rekao da su poslanici u obavezi da poštuju carinske i devizne propise.
Evroparlamentarci mogu da dobiju putni dokument pod nazivom "laissez-passer", koji se koristi isključivo prilikom službenih putovanja u vezi ra parlamentarnim radom. Taj dokument može da olakša kretanje ali samo u zemljama koje ga priznaju.
Kipranski poslanik u snimku na društveni mrežama ne pokazuje diplomatski pasoš izdat od strane Evropskog parlamenta, već od kiparske vlade.
Ovi pasoši, koje izdaju nacionalne vlade, zaista donose određene prednosti, poput bržih diplomatskih prolaza na aerodromima i oslobađanja od viza.
Koje naknade dobijaju poslanici EP-a?
Evropski parlament ne izdaje diplomatske pasoše za poslanike, ali to ne znači da Evroparlamentarci ne uživaju u brojnim pogodnostima.
Na primer, dobijaju opštu naknadu za troškove koja pokriva računare, iznajmljivanje radnog prostora i dr.
Ona iznosi 4.950 evra i prilično je kontroverzna jer poslanici dobijaju ovaj iznos odjednom, bez obaveze da kasnije pravdaju način na koji su ga potrošili.
"Isplata paušalnog iznosa koristi se kako bi se zaštitila nezavisnost mandata i jer je ovaj oblik isplate najisplativiji“, saopštio je Evropski parlament.
Poslanici takođe dobijaju dnevnicu od 350 evra, koja pokriva smeštaj, obroke i srodne troškove za svaki dan proveden u parlamentu na zvaničnom poslu.
Što se tiče putnih troškova, Evroparlamentarci mogu dobiti povrat novca za službena putovanja, ali samo ako prilože račune.
Postavljeni su limiti do maksimalne cene avionske ili vozne karte, a ukoliko putuju automobilom mogu dobiti 0,58 evra po pređenom kilometru, ali samo do 1.000 km.
Poslanici mogu takođe dobiti povrat novca za putne troškove, smeštaj i slično do maksimalnog godišnjeg iznosa od 4.886 evra za aktivnosti izvan svoje matične zemlje. Za obaveze u zemlji, putni troškovi se određuju prema svakoj zemlji pojedinačno.
Takođe im se refundira dve trećine medicinskih troškova.
A kada član napusti funkciju, dobija ono otpremninu koju često nazivaju "zlatnim padobranom".
To je prelazna naknada koja odgovara jednoj mesečnoj plati za svaku godinu provedenu na funkciji, u trajanju do najviše dve godine. Ovo važi pod uslovom da ne preuzmu drugu funkciju ili ne uzimaju penziju.
Svi poslanici EP-a zarađuju istu mesečnu platu: 10.377,43 evra bruto i 8.088,03 evra neto, iako pojedine zemlje mogu dodati dodatne poreze na to.
Komentari (0)