Obeležen Dan pada Bastilje, upaljena Olimpijska baklja: Vojni orkestar, 22 helikoptera i Marseljeza u Parizu
Komentari14/07/2024
-14:04
U Parizu je danas obeležen Dan pada Bastilje grandioznom vojnom paradom, a ove godine i paljenjem Olimpijske baklje uoči predstojećih Olimpijskih igara u Parizu, koje će biti održane od 26. jula do 11. avgusta.
Ove godine tradicionalni defile za nacionalni praznik 14. jul, održan je zbog Olimpijskih igara i iz bezbednosnih razloga na aveniji Foš umesto na Jelisejskim poljima, prenosi pariski dnevnik Figaro.
Vojni orkestar je svirao nacionalne, vojne i rodoljubive pesme, a na pločniku raskošne pariske avenije iscrtani su olimpijski krugovi.
Nebom su leteli avioni francuskog ratnog vazduhoplovstva, a defile na aveniji Foš pratili su zvuci Marseljeze. Pariskim nebom su proletela 22 voijna helikoptera svih tipova (Tigar, Kajman, Kugar, Fenek), uz mornaričke helikoptere Kajman Marine, Dofin i H160. Trupe francuske vojske prodefilovale su avenijom Foš ispred predsednika države Emanuela Makrona koji je bio u pratnji načelnika generalštaba Francuskih oružanih snaga (CEMA) generala arnije Tjerija Burharta.
Skoro 150.000 policajaca, pripadnici generalnog direktorata nacionalne policije, Nacionalne policijske akademije i Nacionalne policijske akademije. prodefilovali uz snažan aplauz okupljenih, posebno ministra unutrašnjih poslova Žeralda Darmanena.
Parada je završena donošenjem Olimpijske baklje - u pratnji konjanika, 25 osoba koje su nosile baklju i kadeta obučenih u pet olimpijskih boja koje formiraju oblike pet međusobno povezanih olimpijskih krugova, preneo je AP.
Prvi nosilac baklje bio je pukovnik Tibo Valet, osvajač zlatne medalje u konjičkim trkama na Olimpijskim igrama u Riju 2016. godine, koji je preneo grupi mladih sportista.
Zbog Olimpijade Trg Konkord, gde su obezglavljeni poslednji francuski kralj i kraljica, pretvoren je u ogromno olimpijsko mesto za brejkdens, skejtbord i BMX. Štafeta sa Olimpijskom bakljom proći će pored katedrale Notr Dam, univerziteta Sorbona i muzeja Luvr pre nego što se sutra uputi ka drugim znamenitostima Pariza.
Tokom dva dana ona će preći oko 60 kilometara, a nosiće je oko 540 ljudi - 200 danas i 340 sutra pod nadzorom 1.600 policajaca i žandarma, među 18.000 policajaca mobilisanih da osiguraju bezbednost. Pad Bastilje, 14. jula 1789. godine predstavlja simbol kraja francuske apsolutističke monarhije, kada su revolucionari upali u tvrđavu Bastilja i zatvor u Parizu.
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Nakon toga, 26. augusta 1789. godine usvojena je Deklaracija o ljudskim i građanskim pravima, kojom su kasnije utemeljene francuske nacionalne vrednosti - sloboda, jednakost i bratstvo.
Komentari (0)