Drugi dan mirovnog samita o Ukrajini u Švajcarskoj, Zelenski: Predstavićemo Rusiji plan za trajno rešenje sukoba
Komentari16/06/2024
-09:00
U švajcarskom gradu Birgenštoku nastavlja se mirovni samit o Ukrajini koji je počeo juče. Švajcarska predsednica Viole Amherd izjavila je da od samita očekuje prve konkretne korake ka miru.
Ona je juče, pred početak samita, precizirala da će samo tri tačke mirovnog plana biti na programu samita: nuklearna bezbednost, bezbednost hrane i humanitarna pitanja - ratni zarobljenici i povratak ukrajinske dece iz Rusije, prenela je švajcarska RTS.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski rekao je na samitu da će Ukrajina predstaviti Rusiji konkretne mere za postizanje mirovnog rešenja na drugom mirovnom samitu. Zelenski je rekao da Rusija nije zainteresovana za mir i da bi učesnici samita trebalo zajedno da odluče kako postići mir "na istinski trajan način" i u skladu sa Poveljom UN, prenosi Kijev Indipendent.
Potpredsednica SAD Kamala Haris izjavila je da ruski predsednik Vladimir Putin, koji je u petak izneo uslove za pregovore, nije pozvao na mirovne pregovore, već, kako je navela, na predaju Ukrajine. Haris je rekla da će SAD nastaviti da rade na postizanju pravednog i trajnog mira, zasnovanom na principima Povelje Ujedinjenih nacija i volji naroda Ukrajine.
Predsednik Francuske Emanuel Macron naveo je da je rat u Ukrajini globalni problem, dodajući da su ključne teme konferencije oko kojih je važno okupiti sve svetske lidere "bezbednost hrane, nuklearna sigurnost i humanitarne teme", preneo je sajt 20minutes.ch.
Britanski premijer Riši Sunak izjavio je da Putina ne zanima mir i da je pokrenuo diplomatsku kampanju protiv samita u Švajcarskoj.
Rusija nije pozvana na samit, ali je švajcarska vlada kao domaćin samita navela da će skup imati za cilj da "zajednički definiše mapu puta" kako da uključi Moskvu i Kijev u budući mirovni proces, preneo je ranije Rojters.
Rusija je odbacila samit kao gubljenje vremena, a na samitu ne učestvuje ni Kina, koja je istakla da mirovni pregovori nemaju smisla ako u njima ne učestvuju i Rusija i Ukrajina.
U nacrtu saopštenja sa samita o Ukrajini tri tačke zajedničke vizije učesnika
U nacrtu zajedničkog saopštenja sa mirovnog samita o Ukrajini u Švajcarskoj navode se tri tačke zajedničke vizije učesnika samita o ključnim aspektima - da je bilo kakva upotreba nuklearnog oružja u kontekstu tekućeg rata protiv Ukrajine nedopustiva, da bezbednost hrane ne sme da bude korišćena kao oružje i potpuna razmena ratnih zarobljenika, prenosi Rojters navodeći da je imao uvid u dokument.
Agencija navodi da u nacrtu piše da je na samitu bilo reči o stvaranju okvira za sveobuhvatan, pravedan i trajan mir zasnovan na međunarodnom pravu, uključujući Povelju Ujedinjenih nacija, Zajednička vizija svih učesnika samita, prema nacrtu saopštenja, uključuje tri tačke, od kojih je prva da svaka upotreba nuklearne energije mora biti bezbedna, kao i da ukrajinske nukelarne elektrane, uključujući nuklearku Zaporožje, moraju da funkcionišu bezbedno pod potpunom kontrolom Ukrajine i u skladu sa principima Međunarodne agencije za nuklearnu energiju i pod njenim nadzorom.
"Bilo kakva pretnja ili upotreba nuklearnog oružja u kontekstu tekućeg rata protiv Ukrajine je nedopustiva", ističe se u nacrtu, navodi Rojters.
Kao druga tačka navedeno je da bezbednost hrane ne sme da bude korišćena kao oružje na bilo koji način i da ukrajinski poljoprivredni proizvodi treba da budu obezbeđeni sigurno i slobodno zainteresovanim trećim zemljama. S tim u vezi dodaje se da je od kritične važnosti slobodna i bezbedna komercijalna plovidba u Crnom i Azovskom moru. Treća tačka u nacrtu je potpuna razmena ratnih zarobljenika, uključujući, kako je navedeno, "svu deportovanu i nezakonito izmeštenu ukrajinsku decu i sve druge ukrajinske civile koji su nezakonito pritvoreni".
"Verujemo da postizanje mira zahteva učešće i dijalog između svih strana. Mi smo, stoga, odlučili da preduzmemo konkretne korake u budućnosti u navedenim oblastima uz angažovanje predstavnika svih strana. Povelja UN, uključujući principe poštovanja teritorijalnog integriteta i suvereniteta svih država, može i poslužiće kao osnova za postizanje sveobuhvatnog, pravednog i trajnog mira u Ukrajini", navedeno je u nacrtu zaključaka.
Komentari (0)