Inspekcija naložila uklanjanje spomen ploče hrvatskim žrtvama logora Morinj u Crnoj Gori
Komentari18/10/2022
-09:22
Uprava za inspekcijske poslove Crne Gore (UIP) naložila je Opštini Kotor da u roku od tri dana ukloni spomen ploču na objektu nekadašnjeg logora Jugoslovenske narodne armije (JNA) u Morinju, prenose "Vijesti" pozivajući se na potvrdu predsednika Opštine Kotor Vladimira Jokića.
Ploču su prethodno postavili ministar spoljnih poslova Ranko Krivokapić i ministar odbrane Raško Konjević.
Iz UIP su konstatovali da nema dokumentacije koja dokazuje da se predmetna ploča nalazi u Programu spomen obeležja koji usvaja Skupština Opštine Kotor, niti da postoji saglasnost Vlade Crne Gore jer se radi o događaju za koji nije proteklo propisanih 50 godina od momenta nastanka.
Dodaje se i da je inspektorka za zaštitu kulturnih dobara poslala zahteve za izjašnjenje ministarstvima spoljnih poslova i odbrane na osnovu kog akta su postavili predmetnu ploču, i da će nakon toga objedinjene spise predmeta uputiti nadležnom tužilaštvu na ocenu i dalje postupanje.
U zapisniku piše i da je Jokić rekao da nije bilo nikakve inicijative Ministarstva spoljnih poslova i Ministarstva odbrane za donošenje programa spomen obeležja, da je on o događaju informisan iz medija, i da nisu ispunjeni zakonski uslovi za postavljanje ploče.
On je pozvao Vladu Crne Gore i UIP da, ukoliko se njegove tvrdnje ispostave kao tačne, podnesu krivične prijave protiv Krivokapića, Konjevića i drugih NN lica zbog kršenja Zakona o spomen-obeležjima.
”Ko ošteti, uništi, neovlašćeno izmeni, doradi, izmesti, zameni ili ukloni spomen-obeležje, podigne ili organizuje podizanje spomen obeležja čije podizanje nije dozvoljeno, kazniće se kaznom zatvora do tri godine”, propisuje član 43 tog zakona.
Centar za žensko i mirovno obrazovanje ANIMA, Akcija za ljudska prava (HRA) i Centar za građansko obrazovanje (CGO) apelovali su na Konjevića i Krivokapića da javnost obaveste o pravnom osnovu za postavljanje spomen obeležja u Morinju, a imajući u vidu javna osporavanja i kako bi se razjašnjenjem tog pitanja doprinelo naporima za uspostavljanje, a ne osporavanje kulture sećanja.
Krivokapić i Konjević, te ministarstva na čijem su čelu, još uvek nisu javno reagovali na taj apel.
Kritike natpisa na ploči
U javnosti je kritikovan i način na koji spomen ploča tekstom tretira istorijske okolnosti 1991. godine, jer se navodi da je "tokom velikosrpske agresije na Hrvatsku", na tom mestu bio logor, Centar Morinj i da je posvećen zatočenim hrvatskim civilima i braniocima.
”Sećamo se zločina počinjenih da bi se osramotili ime i duh Crne Gore. Izražavamo žaljenje za sve patnje koje su preživeli zatočenici. Da se nikada ne ponovi”, piše na ploči koju potpisuju ministarstva odbrane i spoljnih poslova.
Komentari (0)