Region

Oronule fasade ugrožavaju bezbednost: U kakvom su stanju stare zgrade u Beogradu i Sarajevu i ko je nadležan za popravku

Komentari

Autor: Euronews Srbija

03/04/2025

-

07:08

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

Oronule fasade u mnogim gradovima ugrožavaju bezbednost prolaznika. Na pojedinim mestima mogu se videti obaveštenja da se fasada obrušava kao upozorenje na potencijalnu opasnost za pešake. Međutim, postavlja se pitanje ko je nadležan za popravke i u kakvom su stanju fasade. To su u Beogradu i Sarajevu proveravale reporterke Euronews Srbija. 

Jedna od fasada koja je u lošem stanju nalazi se u centru Beograda, u Ulici kralja Milana 4, u kojoj se nalazi i vrtić. 

Roditelji su se više puta obraćali Gradu Beogradu za odgovor o tome ko je nadležan za popravku kako bi se problem rešio ili inspekcija izašla na teren. 

U odgovoru za Euronews Srbija iz Javnog preduzeća Gradsko stambeno navode da taj ulaz nije u njihovom sistemu, pa se postavlja pitanje kome onda roditelji da se obrate. 

Igor Ćurčić iz tog javnog preduzeća kaže da zgrada u Ulici kralja Milana 4 nije u sistemu održavanja Gradskog stambenog. 

"To znači da stambena zajednica te zgrade nije poverila održavanje svoje zgrade Javnom preduzeću Gradsko stambeno. U tom slučaju mi nemamo nikakvu nadležnost. Nemamo ni podatke o zgradi, niti bilo kakvog zakonskog osnova da se na bilo koji način bavimo rešavanjem problema te zgrade, pa čak ni onih urgentnih i rizičnih", rekao je on za Euronews Srbija. 

Ćurčić objašnjava da zakon predviđa da svaka stambena zgrada mora da ima formiranu stambenu zajednicu. 

On navodi da je neke zgrade još uvek nemaju što je, dodaje, prekršaj jer svaka stambena zajednica mora da ima upravnika iz redova stanara ili profesionalnog ili prinudnog upravnika. 

Euronews Srbija

 

Takođe, svaka stambena zajednica, kako navodi sagovornik Euronews Srbija, mora da ima preduzeće kome poverava održavanje svoje zgrade.

"Najveće na tržištu jeste Javno preduzeće Gradsko stambeno, verovatno i zbog najpovoljnijih uslova koje može da ponudi. Više od 14.000 zgrada je kod nas u sistemu. Na tržištu je još uvek i Vojno stambeno, koje je značajno manje prema broju zgrada. Tu su i privatna preduzeća, ima dosta privatnika koji takođe nude usluge održavanja. Ja ću uvek pozvati ljude da uđu u sistem Javnog preduzeća Gradsko stambeno, ali svakako je bolja opcija da ih održava i neko privatno preduzeće nego niko. U tom slučaju sva odgovornost je prosto na samoj stambenoj zajednici koja je pravno lice", rekao je Ćurčić. 

On je naveo da kada je ugrožena nečija bezbednost, a postoji određeni nemar same stambene zajednice, postoji mogućnost inspekcijskog nadzora i donešenje određene prinudne mere. 

Ćurčić je rekao da treba svakako da se proveri da li u tom ulazu imaju stambenu zajednicu i da li je posao održavanja poverila privatnom preduzeću. Ako jeste, dodaje, onda je to adresa na koju roditelji treba da se obrate. 

"Ako ne postoji preduzeće, onda to jeste nemar stambene zajednice. Ako postoji ugrožavanje nečije bezbednosti, to već jeste za određenu vrstu inspekcijskog nadzora. Zakonska obaveza jeste da vode računa o svojoj zgradi tako da nikoga ne ugrožava, da imaju stambenu zajednicu, upravnika i preduzeće koje održava zgradu. U tom slučaju, ako ništa od toga nisu preduzeli, inspekcija bi trebalo da ih natera da poštuju zakon i da vode računa o svojoj zgradi tako da nikoga ne ugrožava", kaže Ćurčić. 

I rizik i estetski problem  

Da su oronule fasade i u Sarajevu govori i to da su sve češće žalbe građana na fasade koje se obrušavaju.

U centru Sarajeva u nekoliko navrata u poslednjih nekoliko meseci zabeleženo je obrušavanje delova fasada, posebno na starim zgradama u centru grada, što je ozbiljna pretnja po život i imovinu građana.

Euronews Srbija

 

Glavni uzroci su dotrajalost, nedostatak redovnog održavanja i nepovoljni vremenski uslovi. 

Euronews Srbija

Pored rizika koje takvo neodržavanje nosi sa sobom, obrušavanje fasade je i estetski problem, jer zgrade bez delova fasada narušavaju izgled centra glavnog grada Bosne i Hercegovine. 

Postavlja se pitanje ko je odgovoran za održavanje fasade. 

Jedna građanka Sarajeva je rekla za Euronews da je to u nadležnosti zgrada koje su privatne i da one treba da saniraju problem, a ne grad i opština. 

U opšini Stari grad, na čijem području se nalazi veliki broj starih objekata, objašnjavaju šta je u čijoj nadležnosti. 

"U stanovima je to rešeno preko upravitelja. Upravitelji su firme koje u zajedničkom interesu svih stanara naplaćuju određenu tarifu, mesečnu naknadu za održavanje te zgrade. U to održavanje spadaju i fasade, i krovovi, i zajedničke prostorije, liftovi i sve ono što svi koriste u samoj toj zgradi", rekao je za Euronews predsednik Opštinskog veća Stari Grad Seid Skalji. 

On je, međutim, naveo da je prvi problem to što svi ne plaćaju mesečnu naknadu

"Drugi problem je što su ti iznosi, po mom mišljenju, previše mali. Vi otprilike naplaćujete za stan od 50 kvadrata nekih 19 konvertibilnih maraka mesečno. To je znači 200 i nešto maraka godišnje da se održava higijena zajedničkih prostorija, struja, eventualno održavanje liftova, popravak krova i popravak fasade. I to jednostavno iz tog iznosa nije moguće namiriti", rekao je Skaljić.

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa