Polemika oko novog ustava RS: Dodik smislio gde da nađe još tri glasa, a opoziciju brine tajno glasanje
Komentari24/04/2025
-21:41
Predlog novog ustava predmet je velike polemike unutar Republike Srpske, ali i Bosne i Hercegovine. Vlast je stava da je novi, najvažniji dokument neophodan, moderan i demokratski, te da se o njemu treba odlučiti na referendumu. Opozicija ima drugačiji pogled i u strahu je od tajnog glasanja.
Došlo je vreme za donošenje najvišeg pravnog akta, kategoričan je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik uz najavu referenduma o novom ustavu Republike Srpske.
"Mi smo svi spremni da podržimo ideje oko referenduma, ali ono što bismo morali da uradimo jeste da to bude obavezujući referendum i da to nije samo igra koja bi trebala da pokaže neko generalno opredeljenje, nego naprosto da tu bude narodna odluka", kazao je Dodik.
Referendum bi bio održan, kaže Dodik, 9. januara, kako bi se dodatno etablirao važan datum.
"Ovo ne može niko da zaustavi. Mi radimo jedan ozbiljan narodni posao. I on ima ambiciju da traje. To nije Ustav koji će se menjati svake godine, nego Ustav koji će trajati i dokazivati trajnost Republike Srpske", navodi predsednik RS.
Dodik poziva predstavnike Bošnjaka i Hrvata da učestvuju u raspravi, kao i političke manjine. Cilj novog ustava je da bude jasan, nedvosmislen i evropskog karaktera, pojašnjavaju članovi radne grupe. Nakon javne rasprave sledi druga faza.
"Druga faza jeste pokušaj nastojanja da se u cilju očuvanja dejtonske Bosne i Hercegovine, onih u nadležnosti koje su eksplicitno navedene kao izvorne, razgovara sa drugom stranom, a to je Federacija Bosne i Hercegovine. Ako to nije moguće, onda je sasvim nešto treće u pitanju", rekao je predsednik Radne grupe Vitomir Popović.
Za usvajanje novog ustava potrebno je obezbediti dvotrećinsku većinu, preciznije 55 glasova od ukupno 83 poslanika. Tri glasa koja nedostaju, predsednik Republike Srpske ranije je najavio da će obezbediti, ali iz redova opozicije.
Međutim, opozicija upozorava na mogućnost tajnog glasanja. U tom slučaju će, kako najavljuju, napustiti sednicu.
"Nismo pratili tu politiku da se jasno zna ko nije bio za, a i kako bi se otklonile sve sumnje gde to vlast može naći tri ruke, kupiti tri ruke, ili kako već. Neka bude jasno i neka se zna ko je gurao dodatno Republiku Srpsku u novi politički rizik i avanturizam", rekla je Jelena Trivić, predsednica Narodng fronta.
Da će novi ustav RS biti usvojen veruje politički analitičar Velizar Antić, ali ne veruje da će zaživeti u praksi.
"I opet ulazimo u onu igru koju imaju sa jedne strane Milorad Dodik i Kristijan Šmit, gde se njih dvojica obračunavaju, a u čitav taj obračun se uvlače i institucije Republike Srpske i to nikako nije dobro jer se ova kriza koju imamo samo dodatno usložnjava i produbljuje", smatra Antić.
Podsećamo, Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 13. marta nacrt ustava u kojem se navodi da Republika Srpska ima pravo na samoopredeljenje, kao i da se može udružiti u složene državne zajednice federalnog ili konfederalnog uređenja sa susednim i drugim državama.
Komentari (0)