Evropa

Kako je telo pape Franje konzervirano za javno izlaganje i šta je tanatopraksija?

Komentari
Kako je telo pape Franje konzervirano za javno izlaganje i šta je tanatopraksija?
Kako je telo pape Franje konzervirano za javno izlaganje i šta je tanatopraksija? - Copyright AP Photo/Francisco Seco

Autor: Euronews

25/04/2025

-

08:29

veličina teksta

Aa Aa

Telo pape prošlo je strogo regulisanu proceduru konzervacije kako bi bilo omogućeno poslednje javno izlaganje.

Od 11 sati u sredu, stotine hiljada vernika moći će da se oprosti od pape Franje u Bazilici Svetog Petra, gde će njegovo telo biti izloženo do petka.

Za mnoge pobožne katolike, mogućnost da vide papu nakon njegove smrti nije samo ritual već gest ispunjen duhovnošću i zahvalnošću.

Kako bi izlaganje tela bilo moguće, papa Franja je prošao kroz tehniku konzervacije poznatu kao tanatopraksija, koja omogućava javno izlaganje tela bez primene invazivnijih metoda.

Njegovo telo je izloženo u jednostavnom metalnom kovčegu koji se nalazi unutar drvenog, a koji će ostati otvoren tokom izlaganja.

Pre svoje smrti, papa Franja je institirao da njegovo telo ne bude izloženo na katafalku, niti unutar uobičajenog trostrukog kovčega od čempresa, olova i hrasta.

Šta je tanatopraksija?

Tanatopraksija nije mumifikacija, već tehnika konzervacije tela koja se uglavnom koristi za javno izlaganje posmrtnih ostataka.

Ova praksa, regulisana zakonom u Italiji iz 2022. godine, smatra se modernom evolucijom balsamovanja i razlikuje se po upotrebi manje invazivnih supstanci koje iskazuju više poštovanja prema ljudskom telu.

AP Photo/Andrew Medichini

 

Sastoji se od higijenske konzervacije koja uspostava procese raspadanja i omogućava da se prirodan izgled preminulog održi nekoliko dana.

Postupak uključuje ubrizgavanje konzervirajućih tečnosti u arterijski sistem, potpunu dezinfekciju tela, korektivnu šminku, kao i aranžiranje ruku i lica kako bi se osigurao miran i staložen izgled.

Tradicija stara nekoliko vekova

Korišćenje tanatopraksije ima dug istorijat u Katoličkoj crkvi. Tokom vekova, tela papa bila su konzervisana iz duhovnih razloga i praktičnih zahteva javnog izlaganja, kao i zbog same dužine ceremonija sahrana.

U prošlosti su pape bile podvrgavane balsamovanju, što je invazivnija tehnika koja podrazumeva uklanjanje unutrašnjih organa i ubrizgavanje supstanci poput formalina i alkohola.

Vremenom se, međutim, posvetila veća pažnja dostojanstvu ljudskog tela, što je navelo crkvu da usvoji diskretnije metode s više poštovanja prema preminulom.

Zahvaljujući tanatopraksiji, telo pape Franje će moći da ostane izloženo nekoliko dana omogućavajući kolektivno i svečano odavanje počasti do njegove sahrane u subotu.

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa