Euronews Srbija u kninskom selu sa Srbima povratnicima: Svakodnevni problemi ne pomažu da izblede sećanja na "Oluju"
Komentari05/08/2021
-17:01
Dok su mnogi ovih dana krenuli ka Kninu na proslavu Oluje, Srbi sa tih prostora sećaju se nepreglednih kolona dok su napuštali domove. Među njima i Vaska Radulović, koja je tada bila dete.
"Stvarno se sećam buđenja ujutru, kada smo sestra i ja mislile da vani grmi, pa da se to čuje. Otac nas je probudio i rekao da izađemo iz sobe, u podrum, pošto se dešava granatiranje Knina, što je nama bilo strašno i nepojmljivo", rekla je Vesna za Euronews Srbija.
Kaže da je oduvek znala da će se vratiti kući. Tako je i bilo, nakon godina u Srbiji, u koju je stigla, bez ičega. Sada je opet u Polači kod Knina.
"Mi smo otišli s rođakom, na traktoru. Nas je u jednom momentu bilo 25 na traktorskoj prikolici, jedva mesta za sve nas, a kamoli za stvari, i niko zaista ništa od stvari nije poneo", navela je.
Dodaje da se u jednom momentu vratila u svoju sobu i da je zgrabila kutiju gde su bile porodične fotografije.
"Ja sam to uzela i ponela sa sobom i to je jedino što smo mi posle godinama imali", ispričala je reporteru Euronewsa Srbija.
Problemi Srba u okolini Knina
Nedaleko od Knina, natpis na zgradi opštine Biskupija i zastava pokazatelj su da su Srbi većina na području ove male lokalne samouprave.
Načelnik je Milan Đurđević, koji je i sam izbegao 1995. godine, ali je odlučio da se vrati iz Srbije.
"Još uvek postoje nekakvi problemi koji su specifični za Srbe, koji se odnose na rešavanje imovinsko-pravnih odnosa, povratka stanarskog prava, konvalidacije radnog staža", rekako je Đurđević,
Dodaje da se problemi odnose i na ostvarivanje određenih prava iz ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, kao što je dvojezičnost, ali i na neke aspekte školovanja na maternjem jeziku.
U okolini Knina nalazi se mnogo mesta u kojima su uglavnom starčka domaćinstva.
Komentari (0)