Može li Tramp da istisne Evropu sa kripto tržišta: U Briselu brinu da će izgubiti važnu bitku od Amerike
Komentari24/11/2024
-17:24
Mnogo hvaljeni novi zakoni o kripto valutama EU stupiće na snagu za samo nekoliko nedelja, ali evroposlanici u Briselu se već pitaju da li će izgubiti od administracije novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa.
Novi kripto zakonski okvir je dizajniran da drži tržišta pod kontrolom, primenjujući pravila nalik onim u finansijskom sektoru, kako bi zaštitili trgovce koji bi inače mogli da postanu žrtve prevaranata ili tržišne manipulacije, piše Euronews.
Neki tvrde da bi ovaj dodatni kredibilitet mogao pomoći EU liderima u inovativnom sektoru, ali je problem što će američka savezna vlada će od januara biti još pozitivnije nastrojena prema kripto valutama.
Tramp je obećao da će njegova vlada držati strateške zalihe bitkoina, a vesti o njegovoj pobedi početkom novembra podigle su cenu kriptovalute na najviši nivo ikada. To se dešava u trenutku kada se ovaj finansijski sektor sprema za dolazak regulative EU o tržištima kripto imovine pod nazivom MiCA, koja treba da stupi na snagu 30. decembra.
"Za nekoliko nedelja, ekosistem kripto imovine biće u procesu stavljanja u regulatorni okvir EU i nadzorni okvir. EU je bila globalni lider u obezbeđivanju jasnog i predvidivog regulatornog okvira koji omogućava inovacije, a istovremeno štiti potrošače i finansijsku stabilnost. U budućnosti, EU mora da radi na tome da zadrži to vođstvo“, rekao je Marsel Hag, zamenik generalnog direktora u ogranku finansijskih usluga Evropske komisije, u Briselu u četvrtak.
MiCA zahteva od provajdera kao što su kripto berze da se registruju kod nadležnih vlasti i da ispune minimalne standarde za odvajanje imovine i sprečavanje insajderske trgovine.
Druge odredbe o kriptovalutama vezanim za vrednost imovine poput zlata ili američkog dolara (stablecoins), stupile su na snagu u junu.
Transatlantska konkurencija
Zagovornici tvrde da zakon EU može pomoći novonastalom sektoru, ali neki poslanici sada nervozno gledaju na potencijalnu konkurenciju preko Atlantika.
"Kripto industriju je na neki način privukla u Evropu duža stabilnost i predvidivost pravila. Tradicionalne banke sa bankarskom licencom imaju sve što im je potrebno u MiCA-i za izdavanje stablecoin-a. Ako se uslovi na američkoj strani promene... onda mislim da SAD ponovo mogu da budu privlačne“, rekao je Ondrej Kovarik, evroposlanik iz Češke u grupaciji Patriote za Evropu.
On navodi potrebu da se smanji broj zakona o finansijama koji nisu pogodni za digitalno poslovanje i pravila o MiCA-nim prekomernim rezervama i otkupnim stablecoin-ima, a nada se da će ta tema biti deo ranih pregovora sa novom Trampovom administracijom.
Drugi poslanici su optimisti da MiCA može pomoći Evropi da uhvati korak nakon decenija propuštenih prilika.
"Mislim da smo izgubili utakmicu u veštačkoj inteligenciji, jer smo je regulisali pre nego što se uopšte pojavila na evropskoj sceni. MiCA je "obezbedila prostor za razvoj novih tehnologija, tako da ako smo propustili veb jedan i veb dva... možda smo u trci za veb tri“, rekao je evroposlanik iz Grčke Nikos, član grupacije Socijalisti i demokrate, misleći na uzastopne talase digitalnih inovacija: rođenje internet, pojave tehnoloških giganata kao što su Gugl i Fejsbuk i blokčejn tehnologije.
On se plaši da bi američka politika povoljnija po kripto valute mogla da učvrstiti tržišnu dominaciju transakcija u američkim dolarima, čime bi potisnula evropske valute i pružila dodatni argument da blok stvori digitalni evro.
"Sa Trampovom pobedom, stablecoin-i će ojačati, tako da je za ECB (Evropsku centralnu banku) važno da ima suverenitet. Moramo da imamo jedan dodatni alat u torbi ECB-a“, rekao je on.
"Promašena poenta"
Za druge, fokusiranje na kriptovalute kao što je bitkoin predstavlja promašenu poentu.
"Kada govorimo o tome šta Tramp ima na umu, govorimo o kripto novcu“, rekao je belgijski političar Matje Mišel za Euronews koji bi preferirao da se sagledaju i druge upotrebe tehnologije blokčejna.
"Moj način za identifikovanje blokčejn je više o tome kako može da podrži javne aplikacije, to jest regulisane aplikacije, na način na koji donosi transparentnost i sigurnost. Blokčejn za vlade je važniji od kriptosredstva“, rekao je Mišel, inače ministar za digitalizaciju u saveznoj vladi Belgije.
On je zainteresovan je za novu javnu infrastrukturu pod nazivom "Evropeum“, što je spoj imena poznatog blokčejna eterijum sa EU, za koju kaže da bi mogla da podrži onlajn usluge poput upravljanja ličnim ispravama, olakšavajući građanima, recimo, promenu vozačke dozvole onlajn.
Za neke, takvi centralizovani planovi su daleko od obećanja koja se vezuju za kriptovalute, da je to tehnologije koja bi trebalo da omogući interakcije bez posrednika kao što su banke ili vlade.
"Možda to može izgledati pomalo kao kontradikcija“, rekao je Mišel, ali se nada da kombinovanje inovativne tehnologije sa regulatornom bezbednošću možda može "pomiriti dva sveta“.
Komentari (0)