Mali: Nema govora o privatizaciji EPS-a
Komentari06/04/2023
-09:11
Ministar finansija Siniša Mali najavio je danas strategiju za razvoj EPS-a do kraja maja i rekao da nema govora o privatizaciji Elektroprivrede Srbije (EPS), jer on mora da bude prava lokomotiva razvoja Srbije.
Ministar je ukazao je da je rat u Ukrajini pokazao sve manjkavosti energetskog sistema u Evropi.
Nakon dvonedeljnih razgovora sa predstavnicima MMF-a u okviru prve revizije aktuelnog Stend-baj aranžmana sa Srbijom, koji se sprovodi od decembra 2022. ocenjeno je da je srpska privreda pokazala otpornost u vrlo nepovoljnim uslovima, da su makroekonomski rezultati u okviru programa odlični a da program strukturnih reformi dobro napreduje, prenosi RTS.
Takve ocene su i uslov da Odbor direktora MMF-a u junu odobri prvu reviziju aranžmana. Kako se navodi, fond je sugerisao da je i u narednom periodu neophodna kombinacija politika za obuzdavanje inflacije, rezervi za krizu, restrukturiranje javnih preduzeća kao i fiskalni prostor za dodatne javne investicije. Važan deo aranžmana sa fondom, ali i prioritet Vlade je restrukturiranje energetskog sektora.
Gostujući u Dnevniku RTS-a ministar finansija Siniša Mali rekao je da je strategija važna.
"Prošle godine kad je krenuo sukob u Ukrajini videlo se koliko je bitan jak energetski sektor. Izlazimo sa projektom do kraja maja šta treba da uložimo", istakao je Mali.
Kako je rekao, do 2030. godine veliki deo proizvodnje energije treba da bude iz obnovljivih izvora.
"Nema govora o privatizaciji EPS-a. On mora da bude prava lokomotiva razvoja Srbije", istakao je ministar Mali.
Pozitivne ocene Srbiji
Mali je rekao da je prva misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) uspešno okončana posle dve nedelje, analizirani su svi aspekti ekonomije i pozitivno ocenjeno sve što je Srbija uradila u pogledu reformi i ekonomske politike, a ekonomija je ocenjena kao kao "otpornija" na krizu.
On je za u RTS rekao da ekonomija Srbije i dalje raste, a bruto domaći proizvod je uz rast od 2,3 odsto dostigao 60 milijardi evra i skoro duplo je veći u odnosu na pre desetak godina.
Mali je naglasio da je udeo javnog duga u BDP 51,5 odsto i "znatno ispod Mastrihta", a da je prosek u Evropskoj uniji 90 odsto, dok pojedine članice imaju više od 100. On je naveo da je stopa nezaposlenosti tokom 2022. bila 9,4 odsto, a da je porasla stopa zaposlenih i sada ih je 426.000 više nego 2012. godine.
"Međunarodni monetarni fond je pozitivno ocenio i rast direktnih stranih investicija - u 2022. rekordnih 4,4 milijarde evra. To govori o poverenju u našu ekonomiju", rekao je Mali.
Kako je dodao, deficit u prvom kvatrtalu ove godine planiran je na 74,9 milijardi dinara, a imali smo 26,8 milijardi, što govori, kaže, o boljoj naplati i racinalnom trošenju.
Komentari (0)