Energetska zajednica: Kontroverzne odluke Srbije i BiH o obnovljivim izvorima energije
Komentari09/07/2021
-14:51
Jedino Srbija u regionu Zapadnog Balkana ima uspostavljenju berzu struje, izjavio je danas direktor Sekretarijata Energetske zajednice (EZ) Janez Kopač, ocenivši da nepostojanje nacionalnih tržišta električne energije sputava brži napredak regiona u procesu prelaska na obnovljive izvore energije (OIE).
Kopač je na konferenciji za medije, na kojoj je predstavljeno istraživanje Centra za zelenu politiku pod nazivom "Karbonska neutralnost u EZ - pokretači i predlozi poltilka", priznao da, uprkos kritika koje EZ ima na račun energetskih politika u regionu, postoje pozitivni pomaci u pogledu tranzicije ovdašnjih ekonomija na "zelenu energiju".
On je na skupu naveo da su druge nacije u regionu u fazi pripreme osnivanja tržišta električne energije, te da su tri zemlje - Srbija, Severna Makedonija i Albanija - izmenile zakone iz ove oblasti, pri čemu je Srbija u svoj zakon unela i aukcije za finansiranje OIE.
Dodao je da Crna Gora i kosovske vlasti pripremaju izmene tih zakona, dok Bosna i Hercegovina po tom pitanju zaostaje. Kopač je, takođe, rekao da postojeće feed-in tarife, odnosno podsticajne otkupne cene po kWh proizvedenom iz OIE, nisu privlačne za nove investicije u "zelenu energiju" i da vlade nisu voljne da povećaju kvote.
Prema njegovim rečima, tehnologija za OIE je sada vrlo jeftina, a u mnogim slučajevima i ne zahteva neke posebne državne podsticaje. Kao drugu važnu stvar za podsticanje investitora da više ulažu u "zelenu energiju" na Zapadnom Balkanu naveo je utvrđivanje obavezne alokacije korišćenja kapaciteta OIE.
Kako je objasnio, u regionu je iskorišćenost tih kapaciteta potcenjena i iznosi samo 30 posto, dok EU premašuje 70 procenata. Naglasio je da ti kapaciteti moraju da budu ponuđeni na korišćenje trgovcima električnom energijom.
Kopač je takođe apostofirao potrebu povezivanja energetske infrastukture u regionu, radi unapređenja trgovanja energijom, napominjući da investitori u OIE treba da imaju više kanala za trgovanje, a ne da budu ograničeni na lokalno tržište.
Na kraju je, kao još jednu, ne manje važnu stvar, koja sprečava razvoj OIE na Zapadnom Balkanu, naveo finansiranje proizvodnje električne energije iz uglja, pominjući u tom kontekstu da "Srbija i BiH izdvajaju više novca iz budžeta za proizvodnju struje iz uglja nego za finansiranje OIE", što je, po njemu, "kontroverzno".
Komentari (0)