Biznis vesti

Salvatore Kantale za Čadež talk: Kako uz pomoć "hiperpovezanosti" od krize napraviti priliku za profit

Komentari

Autor: Euronews Srbija

29/03/2025

-

20:41

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Gost večerašnje emisije "Čadež talk" bio je Salvatore Kantale, koji predaje strateške finansije u Lozani na AMD školi, jednoj od najpoznatijih i najboljih biznis škola na svetu. 

Njegov pogled na finansije je da približi liderima koji vode biznis i organizacije šta zapravo mogu da pročitaju kroz finansije, na koji način mogu da menjaju svoje organizacije i da se pripreme na promene. 

Profesor Kantale zapravo ne podučava samo strateške finansije. On istražuje krize i kako od kriza da napravi mogućnosti i nove potencijale. Ono što je posebno zanimljivo, Salvatore se bavi ovim istraživanjima još od velike krize i Berzanskog kraha 2008. godine, pa sve do onih kriza koje su sledile na globalnom planu poput pandemije, ratova i globalnih i geostrateških pomeranja koje proživljavamo sada. 

On je savetovao vodeće ljude najvećih svetskih korporacija, najvećih banaka i kompanija kako da reaguju na krize, kako da se na krize pripremaju, kako da žive sa krizama, ali pre svega kako da od krize naprave nove mogućnosti. Ne samo da ih prežive, nego da stvore zaista novu vrednost.

Euronews Srbija

 

 

Na pitanje da li i dalje važe finansijska pravila koja su učile ranije generacije Kantale odgovara potvrdno, ali naglašava da se pravila menjaju sve brže i brže.

Imam utisak da ciklusi u ekonomiji i finansijama postaju sve kraći. Manje finansijske krize imamo svakih sedam godina, a ranije je to bilo 15 godina. Sada imamo krize koje se dešavaju svake tri, pa čak i svake dve i po godine. Neke krize se dešavaju istovremeno, suočavamo se sa više kriznih situacija. To nazivamo polikriza, sposobnost delovanja u toku jedne ili više kriza istovremeno", kazao je profesor.

Po njemu su principi ipak ostali isti, a zatim ispričao kako je jednog od njegovih profesora u Americi pitao da li ćem mu biti dosadno se vrati i ponovo sasluša predavanje, na šta mu je on odgovorio "Problemi će ostati isti, ali će odgovori biti drugačiji".

"Pokušavamo da primenimo istu logiku, iste okvire i rešenja za potpuno nove probleme, a to jednostavno ne funkcioniše", naveo je Kantale.

Stručnjak je zatim uporedio najbolje poslovne ljude sa iskusnim ribarom koji ume da oseti promene u vremenu.

"Moramo biti sposobni da analiziramo ekonomsko okruženje i prepoznamo suptilne signale koji nam govore da je danas nešto drugačije, kako bismo se prilagodili i počeli ispočetka", kazao je sagovornik.

Na pitanje kako protumačiti šta stoji iza brojki i raznih ekonomskih pokazatelja Kantale kaže da je pre svega važno biti "hiperpovezan" sa svetom u kojem kompanije i ekonomija funkcionišu.

"Ključno je potpuno povezivanje sa celokupnim ekosistemom i sposobnost sagledavanja šire slike, ne samo kroz finansije, već celokupno poslovanje. Smatram pomalo zastarelim konceptom da se kompanija posmatra samo kroz finansijske i nefinansijske izveštaje i da se na osnovu toga donosi zaključak koliko je kompanija zdrava. Često posmatramo kompaniju izolovano, ali ona zapravo postoji unutar mnogo većeg i značajnijeg ekosistema. Zato je važno biti hiperpovezan, pratiti sve male promene i slabe signale, jer mogu biti ključni za razumevanje budućih trendova", objašnjava Kantale. 

On je zatim na primeru pandemije objasnio kako se tek kasnije pitao kako nije primetio određene promene.

"Sećam se kako su u novembru ili decembru 2019. godine, pre pandemije, koja je izuzetno uticala ne samo na ekonomiju već i na mene lično, jer je na žalost mnogo ljudi umrlo zbog pandemije, u nekom trenutku počele da se pojavljuju slike iz mesta gde je pandemija navodno počela. Kineska vlada tada je zabranila ljudima da ulaze u Vuhan, koji je ogroman grad.U roku od deset dana, izgradili su bolnicu i tada smo se svi pitali kako je to moguće za samo 10 dana . Sada smatram da su to bili tzv. slabi signali koje smo trebali da interpretiramo drugačije", ispričao je profesor uz ističući kako u tom trenutku tome nije pridavano dovoljno značaja.

"To je, zapravo ono što izdvaja izuzetne ekonomske i poslovne lidere, sposobnost da prepoznaju te slabe signale i shvate šta oni zaista znače", zaključuje Kantale.

Kompletan razgovor sa Salvatoreo Kantaleom, u kojem daje zanimljiv primer kako se na osnovu ponašanja zaposlenih u jednoj kompaniji mogu protumačiti ti slabi signali, pogledajte u videu na početku teksta

AI Preporuka

Komentari (0)

Biznis