NIS: Ove godine se očekuje cena sirove nafte od 70 do 85 dolara po barelu
Komentari03/02/2025
-12:31
Analitičari očekuju da će se cena sirove nafte ove godine kretati od 70 do 85 dolara po barelu, navodi se u delu izveštaja NIS-a o poslovanju za četvrti kvartal prošle godine, u kome se analizira poslovno okruženje.
Ističe se da analitičari Stratas Advisors očekuju da će nafta tipa Brent u proseku iznositi 76,9 dolara po barelu u prvom kvartalu 2025.
Osnovni uzrok je, kako se navodi, relativno "prigušen" rast tražnje u Kini, uz istovremenu nabavku jeftinije nafte od Irana i Rusije.
Postoje i ekonomski rizici povezani sa Evropom u kojoj se dve velike ekonomije, Nemačka i Francuska, suočavaju sa budžetskim pitanjima, koja su komplikovana jer se svaka zemlja suočava i sa političkom nestabilnošću.
Iako američka ekonomija funkcioniše relativno bolje od drugih velikih ekonomija, ona se takođe suočava sa izazovima, kao što je rast fiskalnog duga, koji se povećava bržom stopom od stope rasta BDP-a.
I analitičari brokerske kuće Mind Money očekuju da će se prosečna cena sirove nafte tipa Brent u 2025. zadržati u rasponu od 70 do 80 dolara po barelu u slučaju da ne dođe do ozbiljnih ekonomskih ili geopolitičkih šokova.
Goldman Sachs, takođe, za 2025. prognozira kretanje cena u rasponu od 70 do 85 dolara po barelu.
"U razvojne projekte lane uloženo 53,2 milijarde dinara"
Prioritet Naftne industrije Srbije u poslednjem kvartalu 2024. bio je očuvanje stabilnosti na domaćem tržištu naftnih derivata i nastavak nesmetanog poslovanja NIS grupe u kompleksnim okolnostima, kao i uspešno okončanje investicionog ciklusa u razvojne projekte vrednog 15,9 milijardi dinara, navodi se u izveštaju NIS-a za četvrti kvartal prošle godine, objavljenom na sajtu Beogradske berze.
Dodaje se da je lane u razvojne projekte investirano 53,2 milijarde dinara, što je 36 odsto više nego 2023. godine.
Ostvareni su i dobri operativni rezultati, proizvodnja nafte i gasa u poslednjem kvartalu 2024. godine iznosila je 290.000 uslovnih tona nafte i gasa, što je skoro na istom nivou kao prethodne godine.
Obim prerade sirove nafte i poluproizvoda uvećan je za 5,0 odsto u odnosu na isti period prethodne godine i iznosio je 1,080 miliona tona.
Promet naftnih derivata u četvrtom kvartalu bio je 1,056 miliona tona, što je za 7,0 odsto više u poređenju sa poslednjim tromesečjem 2023. godine.
U izveštaju se ističe da su i pored dobrih operativnih rezultata u poslednjem kvartalu, ovi pokazatelji očekivano slabiji na nivou cele godine u poređenju sa 2023. čemu je najviše doprineo kapitalni remont Rafinerije nafte u Pančevu, negativan rezultat HIP Petrohemije, kao i tržišne okolnosti koje su bile nepovoljnije u odnosu na prethodnu godinu.
U skladu sa ovim finansijski rezultati NIS-a u 2024. godini su slabiji u poređenju sa 2023. godinom, ali su u okviru planiranog, pa je neto dobit NIS grupe u prethodnoj godini, računajući i rezultat HIP Petrohemije, iznosila 10,1 milijardu dinara, što je 77 odsto manje u odnosu na neto dobit ostvarenu u 2023. godini.
Pokazatelj EBITDA iznosio je 44,4 milijarde dinara, 35 odsto manje nego 2023. godine.
Nastavljen je i trend rasta obaveza NIS grupe po osnovu poreza i drugih javnih prihoda koji je u 2024. godini bio 7,0 odsto veći u odnosu na 2024 godinu i iznosio 260,5 milijardi dinara.
Komentari (0)