Počinje forum u Davosu: Nepredvidivost osnovni problem za poslovnu zajednicu, ali ima li tračka optimizma
Komentari20/01/2025
-17:01
Pod sloganom "Saradnja za inteligentno doba" u Davosu počinje godišnji sastanak Svetskog ekonomskog foruma koji će trajati do 24. januara. Na tom skupu učestvovaće mnogi svetski lideri poput predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen, nemačkog kancelara Olafa Šola, a video linkom će se uključiti i novoizabrani predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp.
Profesor Ekonomskog fakultata u Beogradu Predrag Bjelić kaže za Euronews Srbija da je forum u Davosu mesto susreta ljudi koji predstavljaju globalni biznis, ali i političara i organizacija civilnog društva, gde oni razmenjuju mišljenja i stavove o nekim važnim globalnim pitanjima. On kaže da je za poslovnu zajednicu bitna predvidivost i nastavak saradnje u svetskoj privredi.
Davos je, kako kaže osnivač i predsednik Upravnog odbora Svetskog ekonomskog foruma Klaus Švab, jedinstven po tome što okuplja skoro 3.000 ličnosti iz sveta politike, biznisa, civilnog društva, kako bi se oni suočili sa izazovima sveta u dubokoj transformaciji.
Postavlja se pitanje koji je značaj tog skupa i da li se ono što se dogovori u Davosu na kraju i sprovede u delo.
Prošle godine tema skupa u Davosu bila je geopolitika, a ove godine u fokusu bi trebalo da bude ekonomski rast.
Profesor Bjelić kaže da poslovna zajednica pokušava da na neki način utiče malo na političare i da im iskaže svoje interese.
"Koliko to uvek uspeju, to je sad pitanje. Ali, na primer, te globalne kompanije imaju veoma veliku moć u svojim zemljama u kreiranju uopšte globalne i te nacionalne ekonomske politike", rekao je sagovornik Euronews Srbija.
Prema njegovim rečima, poslovna zajednica je iznela jedan strah od defragmentacije svetske privrede i narastajućih trgovinskih tenzija, jer sa predsednikom Trumpom može da se očekuje dalja eskalacija carina.
"Ali, mislim da je osnovni problem ta nepredvidivost. Za poslovnu zajednicu, čak i ako carine rastu, bitno je da to bude predvidljivo i da se zna šta će se očekivati u budućnosti, da se to poslovanje prilagodi. Ja mislim da postoji potreba da to sve uđe u neke predvidljive tokove i da se na neki način saradnja u svetskoj privredi nastavi", rekao je profesor Ekonomskog fakulteta.
On kaže da je Davos važno mesto da se razmene mišljenja, ali da su svi pomalo uplašeni Trampovim najavama o zaoštravanju ne samo u odnosu na Kinu, nego i Kanadu i EU.
Navodeći da je predsednik Tramp prvenstveno biznismen i vodi se tom biznis-logikom, profesor je naveo da očekuje da će on i te svoje akcije usmeriti u tome da se na kraju postigne neki kompromis i da se nađe neki dogovor, prvenstveno i s Kinom, ali i sa drugim važnim činiocima u svetskoj privredi.
"Da se uvede neka sigurnost i da se ta saradnja u nekom obliku sa ili bez nekih ograničenja nastavi što bi stabilizovalo te ekonomske odnose. U ovom trenutku sve govori o tome da više ta nesigurnost koja se produkuje utiče da se stvaraju loša očekivanja i o privrednom rastu", rekao je profesor.
"Nedovoljna saradnja u svetskoj privredi i sukobljavanje velikih sila"
Organizatori foruma u Davosu rade velika istraživanja i ankete među ekonomistima. Ove godine 56 odsto ekonomista smatra da će ekonomski rast oslabiti 2025. godine.
Na pitanje koji su glavni razlozi i uzroci takvih očekivanja, profesor Bjelić je rekao da je osnovni uzrok u stvari nedovoljna saradnja u svetskoj privredi i sukobljavanje velikih sila.
"Očekuje se sigurno nastavak nekog trgovinskog rata između SAD-a i Kine, a oni su oslonci i glavni promotori tog rasta u svetskoj privredi. Njihova saradnja sa drugim partnerima, sa Evropskom unijom, a i ostalima koji sa njima sarađuju, tu imamo jedan vid zaoštravanja, ali i zatvaranje u te neke regionalne okvire, što samo po sebi nije dobro, jer se onda optimizacija resursa vrši na nekom nižem nivou", rekao je profesor.
Na pitanje kako će problemi u Nemačkoj, kao najvećoj ekonomiji Evrope uticati na evropsku ekonomiju, profesor kaže da kada nemačka privreda nije dobro, onda to oseća i čitava privreda u Evropskoj uniji.
Kao što su Kina i SAD veliki promotori rasta u svetskoj privredi, to je, kaže profesor, Nemačka u Evropskoj uniji.
"Automobilska industrija (u Nemačkoj) je u velikoj krizi. S jedne strane, postoji veliku konkurenciju iz Kine koja je tu preuzela primat u proizvodnji električnih vozila, a s druge strane, osim tog tehnološkog zaostajanja, tu imamo i niz drugih problema. Jedno je nedostatak tih jeftinih resursa koje je Nemačka dobijala iz Rusije. Onda dalje zaoštravanje tih globalnih odnosa. Na primer, Amerika je donela taj zakon o sprečavanju inflacije koji je odvukao veliki broj evropskih kompanija u Ameriku", rekao je profesor.
Povodom sukoba u svetu, profesor Bjelić kaže da je u Gazi primirje na snazi i da ima naznaka da će se zasutaviti sukobi, ali da se sada očekuje da se vidi šta će biti sa ratom u Ukrajini.
"To je jedan veliki sukob koji pravi veliku štetu i po ekonomske interese i saradnju drugih zemalja", rekao je profesor.
Komentari (0)