Biznis vesti

Predsednik Centra za američko pravo o najboljem rešenju za NIS: Srbija ne bi smela da bude gubitnik i kolateralna šteta

Komentari

Autor: Euronews Srbija

16/01/2025

-

19:10

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

Predsednik Aleksandar Vučić rekao je, povodom uvođenja sankcija NIS-u, da su započeti razgovori sa američkom Kancelarijom za kontrolu strane imovine i da će biti nastavljeni. Poručio je da Srbija neće učestvovati u otimanju ruske imovine i nacionalizovati NIS, iako ima pravo da to uradi. Vučić je za B92 rekao da u petak očekuje nastavak razgovora sa Rusima, kao i da očekuje dolazak njihovih eksperata. Advokat i predsednik Centra za američko pravo Vojin Biljić kaže za Euronews Srbija da su sankcije donete uz pravni osnov i samim tim su obavezujuće. On je naglasio da Srbija mora da zaštiti svoju faktički stratešku kompaniju i njeno poslovanje u budućnosti.

On smatra da bi bilo najbolje da se napravi neki dogovor sa Ruskom Federacijom što bi, kako navodi, svima bilo u interesu. 

"Drugi način je da zaista pristupi nacionalizaciji, s tim što mi kad pričamo o nacionalizaciji, govorimo o tome kao nečemu duboko negativnom. Nacionalizacija je nešto što se sprovodi u javnom interesu, uz legitimni cilj. I nacionalizaciju mora da prati isplata pravične naknade, da bi ta nacionalizacija bila u skladu sa standardima Evropske konvencije čiji smo mi potpisnik. Mislim da u ovim okolnostima nacionalizacija kao krajnji korak predstavlja nešto legitimno i nešto što bi bilo u skladu sa Evropskom konvencijom", rekao je Biljić. 

On smatra da nacionalizacija nije negativna i da ne misli da bi tako ruska strana pretrpela bilo kakvu štetu, ukoliko bi se nacionalizacija sprovela u skladu sa standardima Evropskog suda za ljudska prava. 

"Srbija čak može da isplati veću vrednost nego što je tržišna cena. Ustav Republike Srbije u članu 58 kaže da niko ne može biti lišen svoje imovine, osim uz isplatu naknade koja ne sme biti manja od tržišne. Može biti veća", dodaje on.

Mogući scenariji

Biljić je naveo da je problem što sankcije potpuno blokiraju i stvaraju velike probleme u poslovanju. 

"Ne mislim da je moguća neka siva zona da NIS nastavi poslovanje, da to sve lepo funkcioniše uprkos sankcijama", rekao je on. 

Govoreći o mogućim scenarijima, Biljić je naveo tri, od kojih je prvi da Amerikanci stave van snage sankcije, što ne veruje da će se desiti. 

Euronews

 

 

"Video sam Hilovu izjavu koji je rekao da je njima jako važno da Srbija povrati svoj energetski suverenitet", rekao je Biljić. 

Druga opcija je, kaže sagovornik Euronews Srbija, da se napravi dogovor sa Rusima o otkupu udela i još neke kasnije benefite

"Smatram da bi bilo najrazumnije, ali to nije samo do nas", dodaje on. 

U slučaju da Rusi ne budu želeli da prodaju svoj udeo, Biljić kaže da u toj situaciji ne vidi šta Srbija može da uradi osim nacionalizacije. 

"Čisto pravno, Srbija ima na raspolaganju jedan jedini mehanizam i to je nacionalizacija NIS-a. Naravno, mora da se donese zakon o nacionalizaciji, da bi postupak bio u skladu sa zakonom. Mora da se ispoštuje legitimni cilj. Legitimni cilj bi bio očuvanje strateške kompanije u Srbiji, a to je NIS od koga zavisi mnogo toga. To nije samo jedna kompanija, njeno poslovanje ima daleko veće posledice po celu srpsku ekonomiju. I treći uslov je da tu nacionalizaciju prati fer balans. Fer balans je razuman stepen, proporcionalnost između sredstava koja se preuzimaju, to je donošenje zakona i cilja koji se želi postići, a to je očuvanje srpske ekonomije. Taj fer balans se iscrpljuje u isplati pravične naknade ruskom investitoru", rekao je on. 

Ruska strana bi, dodaje on, kad bi se to desilo, mogla da pokrene neke postupke. 

"Mogla bi da ide i na investicionu arbitražu, mogla bi da se obrati Evropskom sudu za ljudska prava, mislim da bi imala jako male šanse da u takvim postupcima uspe", rekao je Biljić. 

"Promenjene okolnosti i viša sila"

Navodeći neke izjave i pozivanja na to da se Srbija međudržavnim sporazumom odrekla prava  da nacionalizuje NIS, postavlja se pitanje kako uopšte može da se posmatra ova situaciju kroz međunarodno pravo. 

profimedia

 

Biljić kaže da je situacija u vezi sa NIS-om zasnovana na promenjenim okolnostima i višoj sili. 

"Viša sila je uvođenje sankcija. Ozbiljna država na to mora da reaguje, ne emotivno. Mi nismo velika država, nismo velika sila. Mi nemamo mogućnosti da budemo neko ko će ratovati sa velikim silama povodom njihovih interesa, ali isto tako smatram da ne možemo biti ni kolateralna šteta sukoba velikih sila. Ovde imamo sukob dve velike sile, to su Rusija i Amerika", rekao je Biljić. 

On je naglasio da država Srbija i građani Srbije ne bi smeli da budu gubitnici u celoj situaciji i da je na državnom rukovodstvu da to spreče. 

"Mislim da najveći gubitnik u ovoj priči potencijalno mogu da budu odnosi sa Ruskom Federacijom u smislu istog nivoa odnosa koji su postojali do danas. Videćemo kako će se završiti", rekao je on. 

Biljić napominje da je Srbiji u interesu da bude u jednako dobrim odnosima i sa Rusijom i sa SAD, da se izuzme iz ovog njihovog sukoba i ne zauzima bilo čiju stranu, ali mora da zaštiti svoj interes. 

"Zakonski gledano i ustavno gledano, mi to možemo da uradimo samo kroz donošenje zakona kojima ćemo regulisati novonastalu situaciju. Da li će tu biti zakon o nacionalizaciji? Ne znam. Da li će tu biti neki dogovor sa ruskom stranom? Takođe ne znam. Ali je sigurno da nemamo taj luksuz da kažemo 'nema veze, neka NIS nastavi da posluje ovako, sve će biti u redu' - neće biti u redu. Biće zaista jako veliki problemi, to je više ekonomska tema, nije pravna tema, ali iz ugla američkih kompanija niko sa NIS-om neće moći da radi dok je pod sankcijama Amerike", rekao je Biljić.

On je dodao da je veliki problem što su sve multinacionalne kompanije na ovaj ili onaj način povezane sa Amerikom i Amerika ih smatra svojim kompanijama. 

Prema njegovim rečima, svaka multinacionalna kompanija ima zabranu poslovanja sa kompanijama koje su na listi sankcija. 

"Imamo previše multinacionalnih kompanija koje su instalirane u Srbiji, i samim tim potencijalno ogromnu štetu po NIS. Tako da ne verujem da bez rešavanja ovog pitanja u vezi sa vlasničkim udelom, Srbija uopšte može da zaštiti svoju ekonomiju. Da li će ga rešiti dogovorno s Rusima, ili će ga rešiti donošenjem zakona, uz potencijalni spor sa Rusima, to je pitanje za državno rukovodstvo", rekao je Biljić. 

Komentari (0)

Biznis