Biznis vesti

Srbija nekoliko godina lider u regionu u privlačenju stranih direktnih investicija: "Trend rasta je dugoročan"

Komentari

Autor: Euronews Srbija/Slaven Dimitrić

18/01/2025

-

08:02

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

Srbija je već nekoliko godina zaredom lider na Zapadnom Balkanu kada su u pitanju strane direktne investicije. Narodna banka Srbije saopštila je da su prošle godine iznosile više od pet milijardi evra. Evropska unija i Azija su prvi put gotovo pa izjednačene po prilivu stranih direktnih investicija. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je zaključno sa 21. decembrom 2024. godine najviše stranih direktnih investicija bilo iz EU 37,2 odsto, a sledi Azija sa 34 odsto.  Za dekana Beogradske bankarske akademije Zorana Grubišića trend rasta stranih direktnih investicija je dugoročan i može se očekivati da će se on produžiti i u narednim godinama. 

"Uspeli smo ravnomerno prvi put da približimo čak Aziju kompletno EU", rekao je Grubišić za Euronews Srbija.

Prema njegovim rečima, sa milijardu evra investicija od ukupnog iznosa stranih direktnih investicija prošle godine, Kina je i najveći investitor u Srbiji. 

"Kod nas i može jedino još da se primeti taj trend rasta kineskih investicija sa mađarskim.

Znači, Srbija, Mađarska i sada se malo pojavljaju i neke druge zemlje Evropske unije, koje su čini mi se nekako shvatile tu lekciju, da ne treba odbijati azijske investicije i kineske investicije. To su za početak Rumunija i Slovačka, raste uticaj kineskih investicija kod njih", rekao je Grubišić.

U regionu dominiraju strane direktne investicije iz EU, a sagovornik Euronews Srbija navodi da one iznose oko 70 odsto ukupnih investicija. 

Euronews Serbia

Grubišić kaže da je priliv stranih direktnih investicija u Srbiji po mesecima ravnomeran. 

"Nemamo neki poseban 'udar' u toku godine, nego je sve ravnomerno raspoređeno, što znači da je dugoročni trend u pitanju i da se može očekivati da će se on i produžiti u narednim godinama. Ono što je dobro naravno da je rastući i da mi postižemo po tom osnovu platno bilansnu ravnotežu", rekao je profesor.

"Čak uvećavamo i devizne rezerve, jer imamo veće intervencije od strane centralne banke na poziciji neto kupovine, pa su devizne rezerve isto dostigle rekordni nivo", dodaje Grubišić. 

profimedia

 

On je istakao da je sve to, uz novi aranžman sa MMF-om i dobijanje investicionog rejtinga prošle godine, ohrabrujuće

Šta pokazuju podaci 

Priliv stranih direktnih investicija u Srbiju od 2010. do 2024. godine beleži značajan rast.

Najslabija godina bila je 2012. kada je priliv iznosio milijardu i devet miliona evra dok je 2024. godine dostignut rekord od preko pet milijardi evra. 

Poslednji podaci objavljeni na sajtu Narodne banke Srbije pokazuju podatke za prvu polovinu 2024. godine i prema tim podacima najviše novca dolazi iz Kine, Holandije i Luksemburga.

Kineske kompanije su u tih prvih šest meseci uložile gotovo 700 miliona evra uključujući Hong Kong, Tajvan i Makao čije su investicije najviše išle u rude bakra i koncentrate.

Za njima su kompanije iz Holandije koje su uložile nešto više od 520 miliona evra, sledi Luksemburg sa oko 300 miliona evra, a veća ulaganja imale su i kompanije iz Velike Britanije. 

Priliv stranih direktnih investicija iz Nemačke u prvoj polovini 2024. godine bile su tek nešto više od 60 miliona evra što je više nego dvostruko niže u odnosu na isti period 2023. godine što se dešava posle krize u automobilskoj industriji.

Upitan o značajnom padu nemačkih investicija, Grubišić je naveo da je privreda u Nemačkoj zaista najbliže recesionim tokovima unutar Evropske unije i da je problem počeo u automobilskoj industriji, koja je prva bila pogođena, ali da se to lako prenosi i na druge sektore. 

"Srećom, Holandija i Luksemburg to negde kompenzuje. I dobro je da je to tako", dodaje profesor. 

Međutim, ipak prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, Nemačka je i dalje najveći soljnotrgovinski partner Srbije i kada je reč u uvozu i izvozu robe.

Komentari (0)

Biznis