Biznis vesti

Analiza mogućih scenarija: Šest ključnih pitanja posle najave uvođenja američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije

Komentari

Autor: Euronews Srbija

14/12/2024

-

20:31

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Posle informacije da će SAD od 1. januara uvesti sankcije Naftnoj industriji Srbije, ova kompanija je saopštila da prati aktuelnu situaciju i da analizira sve moguće scenarije. NIS naglašava da je snabdevenost benzinskih stanica trenutno redovna i da Rafinerija nafte Pančevo radi u normalnom režimu. Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, kaže da mora da sačeka zvanični dokument, i da će zatim pokušati da razgovara sa američkom administracijom. Šta bi za građane i privredu Srbije značilo ukoliko zaista budu uvedene sankcije NIS-u? 

1. Da li nas očekuju nestašice?

Glavna urednica portala Energija Balkana Jelica Putniković kaže da nas u tom slučaju ne očekuju nestašice zato što NIS jeste vlasnik rafinerije u Pančevu i najvećeg broja benzinskih pumpi u Srbiji, ali postoje i pumpre u vlasništvu drugih kompanija: austrijskog OMV-a, mađarskog MOL-a, grčkog Helenik Petrola... 

"Imamo i dosta privatnih benzinskih pumpi, znači gorivo može da se uvozi", navela je Jelica Putniković za Euronews Srbija.

Dodaje da je NIS srpska kompanija koja je ovde registrovana, ali da ima rusko vlasništvo.

"Znamo da su suvlasnici Gaspromnjeft i Gasprom, da je zapravo ta gimnastika i napravljena da jedan deo akcija od Gaspromnjefta otkupi ili preuzme Gasprom jer Evropska unija nije u onim silnim paketima nikakve sankcije donela prema Gaspromu. Nekako je gas bio izuzet iz sankcija da bi Evropa mogla da ga kupuje", objasnila je Putniković.  

Euronews/Slađana Pejić: Tanjug/Strahinja Aćimović, profimedia

 

Podseća i da je Hrvatska svojevremeno najavila da neće transportovati rusku naftu jadranskim naftovodom, ali su onda iz NIS-a i iz države Srbije pokazali da ni ranije nisu većinski kupovali rusku naftu, nego onu koja je jeftinija na tržištu - sa Bliskog istoka.

2. Može li se prekinuti transport JANAF-om?

Ističe i da treba videti da li će sankcije zaista da se ostvare jer će Donald Tramp preuzeti vlast u Americi u januaru.  

"Ovo je, čini mi se, neka Labudova pesma Bajdenove administracije što se tiče sankcija prema ruskoj kompaniji, pod navodnicima. Jedino ne znam što su se okomili na Srbiju. Nije Srbija toliko bitna za tu geopolitičku situaciju", rekla je Jelica Putniković.

Navela je i da JANAF ima ugovor sa NIS-om i da je to kopmanija koja jako dobro posluje i zarađuje.  

Tanjug/HINA/ Lana Slivar Dominić

 

"Ona otprilike, kako sam iz naftaških krugova dobila informacije, više od 80 odsto svoje zarade ostvaruje transportujući naftu ka Pančevu. NIS je njihov najveći klijent. Ako zavrnu slavine NIS-u, oni će zapravo ostati bez prihoda u nekom narednom periodu", objasnila je. 

Urednica portala Energija Balkana je podsetila i da je Srbija najavila da će graditi naftovod ka Mađarskoj, da bi se spojila na Družbu, jer je JANAF inače podizao takse na tranzit. Dodaje i da su se Mađari bunili kada su tražili transport određene količine nafte tvrdeći da ih JANAF ucenjuje previsokim taksama.

3. Kako bi sankcije uticale na privredu?

Na pitanje kako bi sankcije NIS-u mogle da utiču na privredu, Jelica Putniković je rekla da Rafinerija u Pančevu snabdeva srpsku privredu raznim derivatima i da bi se sigurno osetilo ukoliko ne bi bilo svih tih derivata, odnosno ukoliko bi morali da budu uvezeni. 

"Ali da istaknem da Srbija ima, mislim da je to bio podatak početkom jeseni, za između 60 i 70 dana rezervi sirove nafte. Znači to je dobrih dva meseca. Pominjali su ljudi da neće biti grejanja. Malo ko se greje mazutom, možda još poneka toplana. Radi se više o situaciji da li će biti goriva za građevinsku industriju, za saobraćaj, poljoprivredu... Kompanije koje sam ranije nabrojala mogu da uvezu sve te derivate", rekla je sagovornica Euronews Srbija.  

Tanjug/Dimitrije Goll

 

Kaže i da NIS i druge kompanije moraju da imaju određene rezerve naftnih derivata i da država poštuje pravila EU o sigurnosti snabdevanja za vanredne situacije. 

4. Šta će biti sa cenama?

Kada je reč o pitanju cena nafte i derivata, Jelica Putniković kaže da sada cene svake nedelje određuje Vlada Srbije i da ih ne određuje NIS. 

"“Vlada tu cenu izračuna prema cenama sirove nafte, ali i prema cenama naftnih derivata na tržištu u Mediteranu. Znači, ako se uvoi iz Austrije, Mađarske, Rumunije, odakle god da stignu ti derivati, to će biti neka prosečna cena", ukazala je.  

Dodaje da mi sada nemamo faktički slobodno formiranje cena derivata i da, ako već imamo mogućnost da derivati stignu u Srbiju, svakako cene goriva neće da odu na 400 ili 500 dinara, kako su neki rekli. 

Euronews/Ljiljana Gradinac

 

"To se sigurno neće desiti. Narod je malo uplašen. Smaram da je u redu što nam je to rečeno. Treba da budemo svesni da je deopolitička situacija takva da smo mi kolateralna šteta", istakla je Putniković. 

5. Može li država da preuzme većinsko vlasištvo u NIS-u?

Povodom mogućnosti da država preuzme većinsko vlasništvo u NIS-u, Putniković je rekla da to uvek može da se uradi i podsetila da smo čuli predsednika koji je rekao da će najpre da razgovara sa Amerikancima. Pretpostavlja da će možda razgovarati i sa državom Rusijom. 

"U suštini, njima Srbija nije rekla – mi hoćemo da vas oteramo, pa hoćemo da uzmemo vaše vlasništvo. Ovo je vanredna situacija, mislim da se tu može naći vanredno rešenje. Ne znam i ne bih da pričam o tome. Mislim da su poluinformaicje gore od dezinformacija. Čak i da se to desi, mislim da će se insistirati na tome da ostane prijateljski odnos između Srbije i Rusije po energetskom pitanju. Jer mi dobijamo prirodni gas iz Rusije", rekla je Putniković.  

Tanjug/Pres Služba NIS-a

 

6. Šta će biti sa gasnim aranžmanom?

Predstoje i razgovori o novom gasnom aranžmanu sa Rusijom jer postojeći ističe u maju, a naša sagovornica je rekla da se pominjalo uvođenje sankcija NIS-u, i da nije pominjan gasni sektor, što je zanimljivo.  

Znamo da je Gasprom suvlasnik u našem Banatskom dvoru, i u gasovodu od Bugarske ka Mađarskoj. Nadajmo se da nas neće tu dirati. Jer protiv gasa nisu uvedene sankcije EU, pa nadamo se da nas neće dirati ni Amerikanci. Ali i da se to ne daj bože desi, Srbija ima rezerve i u Banatskom dvoru i u Mađarskoj", rekla je urednica portala Energija Balkana.  

Podsetila je i na prošlonedeljnu epizodu iz Bugarske koja je najavila da više neće transportovati gas Balkanskim tokom, kako oni zovu Turski tok na svojoj teritoriji, zato što je Vašington uveo sankcije Gasprom banci. Navodi da je juče mađarski ministar spoljnih poslova rekao da je to dogovoreno i da su definisani ekonomski i pravni parametri, odnosno da neće biti problema za Mađarsku, pa onda verovatno ni za Srbiju. 

profimedia

 

"Svi su pričali da su te sankcije Vašingtona uvedene 21. novembra, svi su mislili da je gotovo, da nema ruskih energenata i plaćanja. Onda su ruski rekli da će napraviti enku gimnastiku. Verujem da tu ima diplomatije koja će pokazati da mi na kraju imamo normalno snabdevanje naftnim derivatima", zaključila je Jelica Putniković. 

Komentari (0)

Biznis