Biznis vesti

Koje zemlje EU najviše zavise od izvoza u SAD: Njih bi mogući trgovinski rat najviše boleo, posebno jednu malu državu

Komentari

Autor: Euronews

18/11/2024

-

07:02

Koje zemlje EU najviše zavise od izvoza u SAD: Njih bi mogući trgovinski rat najviše boleo, posebno jednu malu državu
Koje zemlje EU najviše zavise od izvoza u SAD: Njih bi mogući trgovinski rat najviše boleo, posebno jednu malu državu - Copyright FOTO STA/KLEVA FILMS/JAKA CEGLARBS

veličina teksta

Aa Aa

Osim Nemačke, Irske i Italije, potencijalna carina od 10 odsto na svu EU robu koja se izvozi u SAD značajno bi uticala i na druge zemlje ovog bloka, kojima SAD predstavljaju značajan udeo u ukupnom izvozu Euronews.

"One (zemlje EU) ne kupuju naše automobile. Ne kupuju naše poljoprivredne proizvode. Oni prodaju milione i milione automobila u SAD. Ne, ne, ne, moraće da plate veliku cenu “, rekao je novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp neposredno pre izbora.

Nakon njegove pobede, EU sada razmatra koje opcije ima za rešavanje problema potencijalnih carina, što je bio jedan od glavnih predloga Trampove kampanje za reizbor.

Tanjug/AP

 

Koje zemlje EU bi bile najviše pogođene potencijalnom carinom od 10%? Koje evropske nacije imaju najveći udeo SAD u izvozu van EU? Koliki procenat izvoza svake zemlje EU ide u SAD?

Euronevs Business je analizirao potencijalni uticaj Trampovih predloženih tarifa sa akcentom na vrednost robe koju zemlje EU izvoze u SAD, koje zemlje bi bile najviše pogođene i kojima najveći udeo izvoza ide u SAD.

U 2023. Nemačka je ubedljivo prednjačila, izvozivši 157,7 milijardi evra robe u SAD prema Eurostatu. Sledile su je Italija i Irska, sa izvozom vrednim 67,3 milijardi evra, odnosno 51,6 milijardi evra. Zajedno, ove tri zemlje čine 55 odsto izvoza EU ​​u SAD.

Francuska je izvezla 43,9 milijardi evra, Holandija 40,5 milijardi evra, Belgija 31,3 milijardi evra, a Španija 18,9 milijardi evra.

Fokusiranje na udeo izvoza umesto obima

Analiza udela SAD u izvozu van EU i udela SAD u ukupnom izvozu robe za svaku zemlju EU otkriva potencijalne rizike za svaku od njih, čak i za one sa manjim ukupnim obimom izvoza.

Termin "ekstra-EU“ se odnosi na transakcije sa svim zemljama van EU, drugim rečima na trgovinu sa ostatkom sveta, isključujući zemlje članice EU.

U 2023. godini, Irska je imala najveći udeo izvoza u SAD među zemljama EU, sa 45,8 odsto izvoza van EU usmerenih u SAD. To znači da je skoro polovina irskog izvoza van EU bila namenjena Americi.

profimedia

 

Pored toga, sedam drugih zemalja EU imalo je udeo od 20 odsto ili više, u rasponu od 20 do 26 procenata. Među ovim zemljama su Finska, Austrija, Portugal, Italija, Nemačka, Slovačka i Švedska.

Među četiri najveće ekonomije u EU, Španija je imala najmanji udeo izvoza u SAD u izvozu "ekstra-EU“ od 13 procenata, a sledi Francuska sa 16 posto.

Ovaj procenat je bio manji od 10 u sedam zemalja EU. To su Slovenija, Kipar, Bugarska, Letonija, Hrvatska, Rumunija i Grčka.

Učešće SAD u ukupnom izvozu robe

Irska je daleko najzavisnija zemlja EU od izvoza u SAD. U 2023. godini, više od četvrtine (26,6 odsto) kompletnog irskog izvoza robe bilo je usmereno u SAD, prema Eurostatu. Ovo čini Irsku upadljivim izuzetkom, ističući veliku zavisnost te ostrvske zemlje od američkog tržišta.

Slede Finska, Italija i Nemačka, sa 11,1, 10,7 i 9,9 odsto njihovog ukupnog izvoza robe u SAD, tim redom.

profimedia

 

Među četiri najveće ekonomije u EU, francuski izvoz u SAD činio je 7,3 odsto, dok je španski iznosio 4,8 procenata.

Nordijske zemlje imaju značajan izvoz u SAD

SAD su takođe imale značajan udeo u izvozu nordijskih zemalja. Pored Finske (11,1 odsto), koja je zauzela drugo mesto, Švedska (8,9 odsto) i Danska (8,3 odsto) zauzele su peto i šesto mesto među zemljama EU po udelu izvoza u SAD.

Ovaj udeo je takođe bio iznad pet odsto u drugim zemljama EU, uključujući Austriju (7,1 procenata), Portugal (6,8odsto) i Belgiju (6,3odsto).
Ukupno, udeo SAD u izvozu premašio je pet odsto u 10 zemalja EU.

Tako bi potencijalna carina od 10 odsto na svu EU robu koja se izvozi u SAD imala značajan uticaj ne samo na Irsku, Nemačku i Italiju već i na niz drugih zemalja.

Švedski premijer priznaje mogući "ozbiljan uticaj na izvoz"

Prihvatajući potencijalne rizike, švedski premijer Ulf Kristerson je izjavio da se njegova zemlja priprema za različite scenarije i razvoj događaja.

"Jedan rizik je trgovinski rat između SAD i Kine, zajedno sa višim carinama generalno, što bi moglo ozbiljno da utiče na švedske izvoznike“, rekao je on, prenose švedski mediji, uključujući Ttelu.

Finski izvoznici se suočavaju sa izazovima

Savetnik u finskoj advokatskoj kancelariji "Borenius" Kenet Krasevski, primetio je u svom blogu da se finski izvoznici suočavaju sa izazovnim okruženjem jer SAD razmatraju uvođenje carina na evropsku robu. SAD su najveći trgovinski partner Finske van EU, a "finske industrije, posebno one u oblasti čelika, papira, mašina i tehnologije, mogle bi naići na veće barijere za ulazak na američko tržište“, napisao je on.

SAD su glavna destinacija za britanski izvoz

Među velikim evropskim zemljama van EU, SAD drže značajan udeo u izvozu robe Ujedinjenog Kraljvstva. Prema britanskom zavodu za statistiku (ONS), SAD su činile 15,6 odsto izvoza Ujedinjenog Kraljevstva 2023. godine, ukupno oko 74 milijarde evra.

Komentari (0)

Biznis