"Srbija lider u kombinovanju svojih potencijala": Šta donosi zaokret ka solarnim elektranama
Komentari09/11/2024
-20:41
Srbija ima veliki potencijal za korišćenje solarne energije, smatraju stručnjaci. Nedavno je potpisan ugovor o gradnji solarnih elektrana snage jedan GW sa 200 MW baterijskog skladišta. Očekuje se da će se njihovom izgradnjom bitno promeniti portfolio ne samo EPS-a, nego i energetski miks Srbije.
Takođe, Srbija će tim novim kapacitetima moći da nadomesti količine struje koje uvozi zimi kada je ona najskuplja.
Urednica Energije Balkana Jelica Putniković kaže za Euronews Srbija da je značajno što će Elektroprivreda Srbije upravljati tim kapacitetima, navodeći da će EPS popraviti svoj miks proizvodnje električne energije.
Gde će se graditi solarne elektrane?
Vlada Srbije je 10. oktobra usvojila Zaključak o projektu izgradnje bez upravljanja i održavanja samobalansiranih solarnih elektrana velikog kapaciteta sa baterijskim sistemima za skladištenje električne energije u Srbiji, kao projekta od značaja za Srbiju.
Njime je predviđena izgradnja solarnih elektrana na teritorijama opština Negotin, Zaječar, Odžaci, Lebane, Leskovac i Bujanovac, a u naredne četiri godine gradiće ih korejsko-američki konzorcijum "Hjundai inženjering" i JGTR.
Projekat obuhvata razvoj, izgradnju, puštanje u pogon, upravljanje i održavanje ovih elektroenergetskih postrojenja tokom dve godine nakon izgradnje.
Solarne elektrane će se, kako su ranije naveli iz Vlade Srbije, sastojati od fotonaponskih panela, nosača solarnih panela sa sistemima za praćenje kretanja sunca, tzv. trakeri, baterijskih sistema za skladištenje električne energije, kao i pripadajuće niskonaponske, srednjenaponske i visokonaponske opreme.
Po čemu će Srbija biti lider?
Putniković kaže da je svakako potrebno graditi nove kapacitete, navodeći i planove za izgradnju reverzibilne hidroelektrane Bistrica, kao i gradnju reverzibilne hidroelektrane Đerdap.
"Tu se koristi obnovljivi kapacitet vode, međutim ostale kapacitete, pre svega solarne energije, mi ne koristimo dovoljno. Tu je maltene simboličan kapacitet do sada već izgrađen i ovo će biti tim pre značajno što će Elektroprivreda Srbije upravljati sa tim kapacitetima, EPS će tu popraviti svoj miks proizvodnje električne energije", navela je Putniković.
Navodeći da EPS inače već gradi i solarnu elektranu u Kostolcu i jedan vetropark u Kostolcu i povećava svoj zeleni portfolio, Putniković je navela da će Srbija biti lider po tome što će moći da uklopimo izgradnju kapaciteta iz obnovljivih izvora, odnosno moći će da ih ukombinuje sa reverzibilnim hidroelektranama.
"Tu smo lideri jer su ostale zemlje uglavnom već iskoristile svoje hidropotencijale, a mi to još nismo uradili i sada pokušavamo da to uradimo na najbolji način da sutra obezbedimo energetisku nezavisnost", naglasila je Putniković.
Ona je objasnila da struja ide u jednu zajedničku elektroenergetsku mrežu i isporučuje se onima koji je trenutno troše.
"Na primer, ako je višak proizvodnje električne energije iz solarnih elektrana, to se može iskoristiti za skladištenje u reverzibilnim hidroelektranama. Taj višak struje koji EPS ne može u tom momentu da isporuči domaćim potrošačima, a na primer, nema kupce za nju u inostranstvu, moći će da iskoristi tako što će podići vodu u toj nekoj reverzibilnoj hidroelektrani. Tako će uskladištiti tu energiju u akumulaciji vode, pa će onda ta struja biti proizvedena onda kada je neophodna za obezbeđenje redovnog snabdevanja ili možda kada može da se proda skuplje na tržištu", rekla je sagovornica Eurnews Srbija i dodala da već imamo reverzibilnu hidroelektranu Bajina Bašta.
Ona je navela da se minulog leta dešavalo da je u Evropi bila tolika ponuda električne energije iz obnovljivih izvora, ne samo iz solara nego i iz vetrogeneratora, da su proizvođači plaćali nekome da je preuzme.
"Znači, bila je minus cena, to je apsolutno za investitore jako nezgodno i zato je dobro što će EPS sutra imati taj miks obnovljivih izvora iz solara, ali imaće i mogućnost da tu struju skladišti u akumulacijama reverzibilnih hidroelektrana", dodaje ona.
Koji su benefiti projekta?
Direktorka Udruženja Obnovljivi izvori energije Srbije Danijela Isailović kaže da je napravljen zaokret ka solarnim elektranama jer je reč o jednom od najvećih projekata u Evropi.
"U Srbiji ne postoji nijedna velika solarna elektrana koja je priključena na prenosni sistem električne energije", rekla je Isailović nedavno za RTS.
Da je značajno i to da je EPS jedan od nosioca projekta smatra i Isailović.
Ističe da će gradnja elektrana imati i veliki ekonomski značaj, pored ekološkog i energetskog.
Očekuje značajno zapošljavanje lokalnog stanovništva na izgradnji objekata i stručnjaka, domaćih dobaljača, projektanata i konsultanata.
O brojnim benefitima ovog projekta nedavno je za Euronews Srbija govorio i stručnjak za energetiku Željko Marković. Više o tome možete pročitati OVDE.
Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan koji je Vlada usvojila predviđa da do 2030. skoro svaki drugi proizvedeni megavat-sat električne energije bude iz obnovljivih izvora.
Time Srbija teži da prati evropske ciljeve u oblasti energetike.
Kako su naveli u Ministarstvu, oko 3,5 GW novih kapaciteta iz obnovljivih izvora energije će do 2030. godine, kako iz javnih tako i iz privatnih investicija, biti dodato na mrežu.
Komentari (0)