Biznis vesti

Ko je novi najbogatiji Kinez i kako njegova "kontroverzna" kompanija Temu preti da ugrozi Aliexpress i Amazon?

Komentari
Ko je novi najbogatiji Kinez i kako njegova "kontroverzna" kompanija Temu preti da ugrozi Aliexpress i Amazon?
Ko je novi najbogatiji Kinez i kako njegova "kontroverzna" kompanija Temu preti da ugrozi Aliexpress i Amazon? - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Kina je dobila novog najbogatijeg državljanina, nakon što je vlasnik kompanije "Temu" Kolin Huang  sa bogatstvom od 48,7 milijardi dolara zamenio "kralja flaširane vode" Džonga Šandžana na toj poziciji. Stručnjaci kažu da Huang, sa svoje 44 godine, predstavlja novu generaciju kineskih tehnoloških preduzetnika, ali i da je na čelu kompanije koju uz vrtoglavi rast prate brojne kontroverze.  

"Kupuj kao milijarder" - slogan je popularne platforme za internet trgovinu Temu koja je jedna od najbrže rastućih kompanija u svetu, a čiji je vlasnik početkom meseca zvanično postao najbogatiji čovek u Kini.

Priča sa Temuom kreće 2015. godine kada je, kao bivši Guglov inženjer, mladi Huang osnovao kompaniju Pinduoduo, koja je u septembru prošle godine promenila naziv u PDD Holdings, prenosi Bloomberg Adria.

profimedia

 

Danas kao četresetčetvorogodišnjak, Kolin Huang je većinski vlasnik PDD Holdingsa, kineske kompanije za onlajn trgovinu koja je u septembru 2022. godine pokrenula Temu, koji je odnedavno dostupan i u Srbiji

Iako je u 2021. godine podneo ostavku na mesto predsednika uprave i istakao da sa svoje pozicije odlazi jer želi da se posveti životu i naučnom istraživanju hrane, ipak je ostao većinski vlasnik kompanije.

Prvu firmu osnovao sa 27 

Ipak, čini se da Huangov put do najbogatijeg čoveka Kine nije bio preterano dug, ukoliko pogledamo radne biografije njegovih prethodnika. 

Bloomberg piše da je Huang poznat po svom izvanrednom matematičkom talentu koji mu je sa 12 godina doneo mesto u elitnoj školi stranih jezika u Hangdžouu, gde je bio školski drug sa decom kineske političke i društvene elite. Nakon što je diplomirao informatiku na Univerzitetu Zhèjiāng, napustio je Kinu 2002. godine. Magistrirao je na američkom Univerzitetu Wisconsin i dve godine kasnije se vratio u Kinu kako bi pomogao u pokretanju Google Chine.

Svoju prvu kompaniju osnovao je sa 27 godina, odnosno 2007, a zatim ju je prodao 2010. kako bi pokrenuo novu. Tri godine kasnije napravio je pauzu u poslu zbog bolesti, i u tom periodu razvio je ideju za Pinduoduo.

profimedia

 

Njegova platforma za onlajn trgovinu brzo je postala poznata po prodaji jeftinih proizvoda i to na velikim sniženjima, a zahvaljujući tome Huang se brzo popeo na listu najbogatijih ljudi. 

Neto bogatstvo Huanga početkom 2021. dostiglo je vrhunac. Iako je, kao i mnogi drugi kovid milijarderi, vrlo brzo doživeo pad, i to od 87 odsto zbog usporavanja pandemije koje se poklopilo sa naglim kolapsom kineskog privatnog sektora, Huangov PDD Holdings uspeo je da se vrati, pa danas ovaj kineski državljanin poseduje 48,7 milijardi dolara. 

Vrtoglavi uspon Temua

Ako do sada niste, sigurno znate nekog ko je naručivao gomilu stvari po nerealno niskim cenama sa Temua. I zaista je tako, ukoliko odete na sajt ove platforme videćete obilje proizvoda koji će vam verovatno olakšati svakodnevne rutine, ali i hrpu besmislica, neki bi rekli i "mamipara", koje mislite da su vam potrebne, ali ih još verovatnije nikada nećete koristiti. 

Huangova kompanija je prošle godine ostvarila prihod od oko 35 milijardi dolara, što je u odnosu na 2022. godinu skok od 90 odsto, prema podacima Bloomberga. Takođe, kompanija je nadmašila Alibabu i time postala druga najveća internet kompanija u Kini, a od tada su dva rivala u međusobnom sukobu. 

Iako Alibaba i dalje ima veću ponudu proizvoda, Temu uspeva da za kraća vreme isporuči robu kupcima.

profimedia

 

Nagli skok popularnosti Temua pratilo je i Huangovo basnoslovno bogaćenje. Bloomberg navodi da je uspon njegovih platformi velikim delom podstaknuto promenom navika kupovine u Kini nakon što je nacionalna kriza nekretnina uzrokovala dugotrajno usporavanje.

Guardian piše da je tajna skoka popularnosti Temua to što je u vreme inflacije ova platforma kupcima širom sveta ponudila naizgled neograničen asortimanom po neverovatno niskim cenama. 

Sličan odogovor ponudio je i Bloomber koji piše da "iako je jednom prilikom Huang izjavio kako cilj njegove platforme nije bio da budu jeftini, već da se korisnici osećaju kao da su dobili dobru ponudu, Temu je osvoji potrošače širom sveta koji su se zbog inflacije okrenuli jeftinim proizvodima". Između ostalog, Temu je dospeo na vrh američkih aplikacija za trgovinu.

Kontroverze "digitalnog poker aparata"

 "Sve što je lepo ima neku zvrčku, ili je ilegalno, ili je nemoralno, ili goji", rekao bi pokojni srpski glumac Milan Lane Gutović na kraju svake priče serijala "Ne može da škodi". I upravo ova rečenica najbolje opisuje poslovanje Temua. 

Uprkos vrtoglavom rastu, kompanija se često nalazi i na meti kritika, a njena etika se dovodi u pitanje. Naime, kritike su uglavnom usmerene na uslove rada jer PDD od svojih zaposlenih navodno zahteva da rade od 11 do 23 sata, šest dana nedeljno, uz prekovremeni rad.

Temu se takođe suočava sa velikim brojem zamerki na kvalitet proizvoda, ali i narušavanje privatnosti i ucenjivanje proizvođača.

Guardian prenosi da je jedan potrošač opisao ovu platformu kao "digitalni poker aparat", jer ne može da prestane da dodaje artikle u korpu. Temuova jeftina ponuda frustrira i druge trgovce koji smatraju da ovaj "e comerce" gigant direktno utiče na smanjenje njihovih prihoda.

profimedia

 

Na Zapadu vlada opšta zabrinutost i zbog podataka kojima raspolaže ova komanija s obzirom na to da je povezana sa Kinom. 

Iako analitičari ocenjuju da Temu ne prikuplja mnogo više korisničkih podataka od Amazona ili "eBaya", kineskoj kompaniji se zamera što nije transparentna u pogledu bezbednosti podataka. Ranije ove godine Temu aplikacija je privremeno suspendovana iz Apple prodavnica nakon što je Apple otkrio da kompanija obmanjuje korisnike načinom na koji koristi njihove podatke, navodi Politico. Međutim, Apple je kasnije saopštio da su problemi u vezi sa transparentnošću upotrebe podataka rešeni. 

S obzirom na ubrzan rast popularnosti ove platforme u Evropi, mnoga udruženja optužuju Temu za manipulaciju korisnicima interneta i kršenje propisa, a od maja, Temu je pod pojačanom kontrolom Evropske unije.

Agresivni biznis model

Osim toga, u stručnoj javnosti postoji široko rasprostanjen skepticizam oko toga koliko dugo ova kompanija može da održi svoj biznis model.

Naime, Guardian navodi da svojim jeftinim cenama - Temu ne mari za "rentabilnošću", odnosno isplativošću prodaje, sve dok širi svoju bazu klijenata. 

Istraživanje magazina Wired otkriva da Temu gubi u proseku 30 dolara po porudžbini, ali kompanija ipak ostvaruje profit, uprkos niskim profitnim marginama.

Odgovor delimično leži u njenoj svepisutnosti na internetu, jer je nedavna analiza tržišta pokazala da Temu ulaže skoro 500 miliona dolara svakog kvartala u marketing, što je oko dva miliona godišnje, podaci su Guardiana. 

I upravo agresivno širenje baze klijenata pomaže ovoj kompaniji da beleži značajne rezultate. A osim marketinga, platforma nudi razne pogodnosti korisnicima koji uspeju da dovedu nove kupce na sajt, što dodatno povećava broj stalnih klijenata.  

Zbog pobrojanih biznis strategija, mnogi smatraju da je taj uspeh kratkog veka, ali kompanija, baš kao i njen vlasnik, i dalje beleži rast i svojim agresivnim oglašavanjem privlači ljude koji vole jeftinu kupovinu.

A ukoliko kompanija planira sa svim kontroverzama i niskim cenama preživi na tržištu pored Amazona kao vodećeg giganta, Guardian navodi da Temu mora da poboljša korisničko iskustvo i isporuku, ali i da obezbedi veći kvalitet proizvoda.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Biznis