Planeta

Da li MAGA "preuzima" Vatikan? Smrt pape prilika za američke konzervativce da ostvare novu pobedu u "ratu kultura"

Komentari
Da li MAGA "preuzima" Vatikan? Smrt pape prilika za američke konzervativce da ostvare novu pobedu u "ratu kultura"
Da li MAGA "preuzima" Vatikan? Smrt pape prilika za američke konzervativce da ostvare novu pobedu u "ratu kultura" - Copyright Tanjug AP/Francisco Seco, profimedia

Autor: Financial Times, Euronews Srbija

23/04/2025

-

20:02

veličina teksta

Aa Aa

Nedavno preminuli papa Francisko važio je za progresivnog poglavara sa dosta liberalnijim pogledima na svet od svojih prethodnika, pa je trpeo kritike konzervativaca zbog mekšeg stava o abortusu i homoseksualizmu, uz optužbe da je levičar, komunista, marksista...

Poznato je da se pristalice američkog konzervativnog MAGA pokreta (Make America Great Again), među kojima su mnogi katolici, i koji su baza podrške američkog predsednika Donalda Trampa, uopšte nisu slagale sa Franciskom i da su ga smatrali "woke" aktivistom. To je pogrdan naziv za liberalnu levičarsku kulturu poznatu po promociji LGBTQI vrednosti, feminizma i zastupanju raznih privilegija za manjine na uštrb većinske populacije. Viđena je kao gubitnik američkih izbora prošle godine i sada se smatra da je na "pogrešnoj strani istorije".

Da je smrt pape prilika da se Vatikan "preoblikuje" po uzoru na Trampovu Ameriku misle neki MAGA influenseri, o čemu piše Financial Times.

Posebno se istakao katolički podkaster Džesi Romero iz Finiksa, koji misli da je došlo vreme papu "nalik Trampu" koji će da vrati tradicionalne hrišćanske vrednosti. 

"Svako ko je blag prema abortusu, ko ima marksističke tendencije, ko je za homoseksualizam ​​– moramo ih se otarasiti. Ima biskupa koji su marširali na prajd paradama... Oni moraju biti otpušteni“, rekao je konzervativni influenser.

Romero je jedan od sve veće grupe američkih katolika koji se nadaju da će Franciskova smrt označiti odlučujući otklon od reformizma koji je on personifikovao, ka doktrinarnom, tradicionalističkom pristupu veri.

"Oni se definitivno nadaju da će na sledećoj konklavi doći do odbacivanje Franciskovog pontifikata. Mnogi od njih su se suštinski protivili Francisku“, rekao je Dejvid Din, koji predaje hrišćansku doktrinu na Atlantskoj teološkoj školi u Halifaksu u Kanadi. 

Raspoloženje u ovom tvrdokornom taboru sumirao je Rodžer Stoun, katolik i dugogodišnji saveznik predsednika Donalda Trampa, koji je na X-u osudio posthumne hvalospeve za Franciska na američkim televizijama, rekavši da "izazivaju mučninu".

"Njegovo papstvo nikada nije bilo legitimno i njegova učenja su redovno išla protiv Biblije i crkvene dogme. Više mi se čini da je toplo tamo gde je on trenutno“, napisao je Stoun, implicirajući naravno da je Franciska završio u Paklu.

Stounova objava odražava animozitet prema Franciska među američkim tradicionalistima koji je prisutan od početka njegovog pappstva i koji je u međuvremenu ojačao. To raspoloženje se proširilo među sveštenstvom i entuzijastičnim konzervativcima, na krilima Trampovog povratka u Belu kuću.

Republikanska kongresmenka iz Džordžije Mardžori Tejlor Grin je posle slične, ali manje direktne objave na društvenim mrežama naišla na oštre kritike.

"Danas je došlo do velikih promena u globalnom liderstvu. Zlo biva pobeđeno rukom Božjom“, napisala je ona na mreži X posle smrti pape, iako ga nije pomenula po imenu.

Post je brzo prešao 12.000 komentara, u kojima su neki branili Tejlor Grin, a drugi je napadali.

Iako je nejasno da li se direktno odnosio na papu Franciska, kongresmenka je ranije iznosila stavove protiv Katoličke crkve, piše Fox News. Prema People magazinu, ona je napustila katolicizam pre mnogo godina i od tada je kritikovala crkvene glavešine.

AP/Jose Luis Magana

 

U objavi iz aprila 2022. na X-u, Tejlor Grin je objasnila da je napustila crkvu kada je postala majka, navodeći zabrinutost zbog skandala sa zlostavljanjem dece.

Ona je takođe kritikovala američke biskupe zbog pružanja pomoći nedokumentovanim imigrantima.

"Postoji značajan spektar američkog katoličkog mišljenja koje bi više volelo nekoga manje doktrinarno avanturističkog, malo tradicionalnijeg i — kako oni to vide — nekoga ko malo manje antiamerički“, sažeo je stanje u američkoj katoličkoj zajednici Džon Alen Mlađi, urednik katoličkog portala Crux i autor nekoliko knjiga o crkvi i papstvu.

Nepoverenje prema Francisku je bilo posebno rašireno među MAGA katolicima, grupom koja kombinuje podršku Trampovoj populističkoj, nacionalističkoj agendi sa religioznošću i odbacivanjem liberalnih trendova u crkvi.

"Postoji simbiotski odnos između MAGA i katoličkih postliberala u kojem oni podstiču i ohrabruju jedni druge“, rekao je Din.

"Tramp je podstakao katolicizam reafirmišući neke suštinske stvari, kao što su zaštita granica, odbrana ljudskog života i činjenica da postoje samo dva pola. To je bilo dobro za katolike i zato je 58 odsto katolika glasalo za republikance u novembru“, rekao je Džon Jep, vođa grupe Katolici za katolike. 

Najslavniji MAGA katolici su Stiv Benon, Trampov bivši glavni strateg, i potpredsednik Džejms Dejvid Vens, koji je prešao u katoličanstvo 2019. i bio jedan od poslednjih svetskih lidera koji je sreo Franciska tokom kratkog susreta u Vatikanu na Uskršnju nedelju.

Tanjug AP/Vatican Media via AP, HO

 

Vens je izazvao negodovanje u januaru optuživši Konferenciju katoličkih biskupa SAD da podržava ilegalne imigrante zbog značajnog federalnog finansiranja koje su američke biskupije dobile da pomognu njihovo preseljenje. Kardinal Timoti Dolan, njujorški nadbiskup, nazvao je tu opasku pogrešnom i "veoma gadnom“.

Sam Tramp je naporno radio da bi uskladio MAGA pokret sa crkvom. U februaru je osnovao radnu grupu za "iskorenjivanje antihrišćanske pristrasnosti“. Takođe je imenovao Brajana Burča za američkog ambasadora u Vatikanu, otvorenog kritičara Franciska i šefa grupe koja je prošle godine mobilisala katoličke glasače za republikance.

Koreni sukoba američkih katolika sa Vatikanom

Međutim, ovaj pokret je širi od Trampa i Vensa i rezultat je dugoročnih trendova u crkvi koja se pomera udesno.

"Sveštenstvo koje je završilo bogoslovije u poslednjih 10-20 godina (u SAD) ima tendenciju da bude konzervativnije“, rekla je Džana Benet, predsedavajuća Katedre za verske studije na Univerzitetu Dejton u Ohaju.

Ona je istakla ulogu koju igraju institucije kao što su Franjevački univerzitet u Stubenvilu u Ohaju i Univerzitet Ave Maria na Floridi, od kojih oba imaju konzervativnu reputaciju i poznati su po tome što "proizvode" sveštenike sa tradicionalnim načinom razmišljanja.

Prema istraživanju objavljenom 2023. od strane "Katoličkog projekta", istraživačke grupe na Katoličkom univerzitetu u Americi, više od 80 odsto sveštenika zaređenih od 2020. opisalo je sebe kao teološki "konzervativne/ortodoksne” ili "veoma konzervativne/ortodoksne”.

Istraživači su rekli da dok su teološki "progresivni“ i "veoma progresivni“ činili 68 odsto novih sveštenika od 1965. do 1969. a taj broj se danas "smanjio skoro na nulu“.

Stoga nije iznenađenje što je papa Francisko postao toliki "iritant" za mnoge američke katolike, naovdi FT. Tradicionaliste je posebno naljutila knjiga "Amoris Laetitia", njegova apostolska opomena iz 2016. godine, koja razmatra mogućnost da se razvedenim i ponovo oženjenim katolicima dozvoli da primaju sakramente. 

Oni su takođe osudili njegovu odluku iz 2023. da odobri blagoslove za istopolne parove, zagovaranje akcije protiv klimatskih promena i prijateljski odnos prema migrantima. Za konzervativne katolike kojima je uvek bilo neprijatno zbog reformi "Drugog Vatikana", njegovo neprijateljstvo prema misi na latinskom bilo je posebno teško prihvatiti.

Stručnjaci kažu da ortodoksni, anti-Franciskov tabor nikada nije činio većinu katolika u SAD. 

"Njihova buka je nesrazmerna njihovom broju“, rekao je Stiven Milis, profesor javne teologije u Katoličkoj teološkoj uniji.

Međutim, poslednjih godina oni postaju sve uticajniji, delimično zahvaljujući institucijama kao što je EVTN, najveća svetska katolička medijska mreža, koja je dodatno ojačala tvrdokorne stavove. Sa sedištem u Alabami, EVTN je prikupio milione dolara u donacijama, a novac je delimično otišao na izradu više programa i raznog sadržaja "u slavu Bogu“, navodi se na veb stranici mreže.

AP/Matt Rourke

 

Pokojni papa nije "okretao drugi obraz" na kritike svojih američkih protivnika. Nakon što ga je konzervativni kardinal Rejmond Berk napao zbog "Amoris Laetitia", Francisko je zapretio da će ga izbaciti iz njegovog stana u Vatikanu.

On je takođe uklonio teksaškog biskupa Džozefa Striklanda, još jednog glasnog kritičara u američkoj crkvi, iz njegove eparhije.

Francisko je otvoreno stao protiv politike koju je Tramp sprovodio tokom svog drugog mandata, navodeći u pismu američkim biskupima u februaru da su deportacije migranata "povredile dostojanstvo mnogih muškaraca, žena, i čitavih porodica“.

Podkaster Romero je rekao da se nada da će sledeći papa označiti promenu kursa. 

"Tražimo nekoga ko može da izleči razdore unutar crkve i iskoreni neke od modernističkih tendencija koje su se uvukle“, rekao je on.

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet