Tajne "ribarskog prstena": Zašto će simbol moći katoličkog poglavara nakon smrti pape Franje biti uništen
Komentari
23/04/2025
-13:24
Tokom 12 godina svog pontifikata, papa Franja nosio je simbol papske vlasti "ribarski prsten", koji mu je dodeljen na ustoličenju samo na svečanim događajima. Sada će, kako tradicija nalaže, taj prsten biti uništen, ili barem oštećen, nakon njegove smrti u 88. godini, na Uskrsni ponedeljak.
Sa istorijom koja datira još iz 13. veka, "ribarski prsten" dobio je ime po Svetom Petru, apostolu koji je prema katoličkoj tradiciji bio ribar i prvi papa, a pravilo o njegovom uništenju nakon smrti poglavara ima praktično poreklo.
Naime, ribarski prsten i privesak poznat kao papska bula nekada su služili kao pečati na zvaničnim dokumentima pape. Po dolasku svakog novog poglavara izrađivali su se novi, a kako bi se sprečilo da se posle smrti pape falsifikuju dokumenta, prsten i bula su se razbijali čekićem. Od 1521. do 2013. to je bila uobičajena praksa.

Profimedia
"To vam je kao da nekome oduzmete pristupne podatke za društvene mreže. Cilj je bio da se spreči bilo ko da se lažno predstavlja i koristi pečate u papino ime", objasnio je Kristofer Lamb, vatikanski dopisnik CNN-a.
Prema običaju, kamerlengo — visoki kardinal zadužen za upravljanje prelaznim periodom — uništava prsten i bulu pred Kolegijumom kardinala, nakon što zvanično objavi smrt pape.
Ova praksa se zadržala iako se ti predmeti više ne koriste za pečaćenje (od sredine 19. veka ih je zamenio pečat). Ali kada je Benedikt XVI 2013. postao prvi papa koji je abdicirao posle šest vekova, uvedena je nova tradicija: u njegov prsten duboko je urezan krst, čim je izgubio prvobitni izgled.
"Shvatili su da je uništavanje prstena postalo nepotrebno", rekao je Lamb, dodajući da je opasnost od papinskog lažnog predstavljanja danas gotovo nepostojeća.
Očekuje se da će i sadašnji kamerlengo, kardinal Kevin Džozef Farel, koga je papa Franja imenovao 2023. godine, slediti isti postupak i simbolično oštetiti prsten pre nego što počne konklava za izbor novog pape.
Ljubiti ili ne ljubiti prsten
Iako je duboko ukorenjen u simboliku i ritual, značaj ribarskog prstena menjao se od pape do pape.
Dok je Benedikt XVI prsten nosio svakodnevno, Jovan Pavle II je često nosio alternativni prsten.
Profimedia
Franja je bio negde između – nosio je ribarski prsten na zvaničnim ceremonijama, ali je u svakodnevici nosio jednostavan srebrni prsten koji je imao još iz vremena dok je bio kardinal.
Takođe, 2019. godine pojavile su se spekulacije da mu nije prijatno kada vernici pokušavaju da poljube prsten, pošto je na snimcima viđen kako povlači ruku. Vatikan je kasnije objasnio da je papa time želeo da spreči širenje bakterija.
Lamb kaže da je Franja uvek više voleo ličan kontakt – rukovanje ili zagrljaj – nego formalnosti poput ljubljenja prstena.
"Reciklirani" prsten
Ribarski prstenovi su se menjali kroz vekove. Većina ih prikazuje Svetog Petra sa ključevima, simbolom njegove moći i pristupa nebu, ali dizajn nije strogo propisan, pa su često pratili duh vremena ili ličnost samog pape.
Profimedia
Tradicionalno se izrađuju ručno, a izradu obično poveravaju zlatarima. Ipak, papa Franja je i ovde odstupio od pravila: nije naručio novi prsten, već je koristio onaj koji je pripadao ličnom sekretaru pape Pavla VI – nadbiskupu Paskvaleu Makiju. Taj prsten, izrađen od pozlaćenog srebra, nasleđen je i prenamenjen za njegov pontifikat.
Šta će se desiti sa prstenom nakon konklave, kao i mnoge stvari u vezi sa tajnovitim izborom pape, za sada ostaje nepoznato.
Komentari (0)