Planeta

Milinčić za Euronews Srbija: Ruski analitičari saglasni da se treba čuvati provokacija i opstrukcije razgovora

Komentari

Autor: Euronews Srbija

19/02/2025

-

13:43

Milinčić za Euronews Srbija: Ruski analitičari saglasni da se treba čuvati provokacija i opstrukcije razgovora
Milinčić za Euronews Srbija: Ruski analitičari saglasni da se treba čuvati provokacija i opstrukcije razgovora - Copyright Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Gotovo sve naslovnice dnevnih novina u Srbiji bave se samo jednom temom, sastankom delegacija Rusije i SAD u Rijadu u vezi sa završetkom rata u Ukrajini, a koje su predvodili državni sekretar Marko Rubio i ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.

Početni pregovori delegacija završeni su dogovorom o daljim koracima, a svet je u iščekivanju konkretnih rezultata na putu uspostavljanja mira na istoku Evrope.

O pregovorima Rusije i SAD, kao i o trenutnoj geopolitičkoj slici za Euronews Srbija u segmentu Prelistavanje štampe je govorila Ljubinka Milinčić, koja je urednica Sputnjika u našoj zemlji.

"Za mir je suštinski najvažnije da je situacija na terenu poznata"

Poruka visokih delegacija dve sile je bila takva da su konačno čule jedna drugu, a postavlja se pitanje da li bi uskoro moglo da dođe do konkretizacije ovog sastanka, tj. do nekih konkretnih planova kako da se konačno uspostavi mir u Ukrajini.

"Ja mislim da je ovaj sastanak bio pre svega upoznavanje. Čudno je to reći da se upoznaju dve velike sile posle toliko godina, ali suštinski svi kontakti su bili prekinuti. Nikakvih razgovora nije bilo. Jedna strana drugu niti je htela da čuje, niti je razumela i prvi put posle tri godine imamo da su se zaista čuli. Taj sastanak je zapravo bio posvećen obnavljanju odnosa između dve zemlje, pre svega, a onda naravno i svim onim temama koje su goruće teme i o kojima mi pričamo svakog dana. U svakom slučaju, koliko vidim, obe strane su zadovoljne", ističe Milinčić i dodaje:

"Ekipe koje su formirane, ili se još završava formiranje, se pripremaju za ozbiljan rad. Nema tu mnogo toga u pripremama jer i jedna i druga strana znaju šta hoće. I Putin je svojevremeno govorio, pre svega ono što je glavno, a to je rečeno pred početak specijalne vojne operacije, i umesto da dobije odgovor koji je danas dobio, odgovor je bio da sa Rusijom može da se razgovara samo sa pozicija sile. E sad je već odgovor drugačiji. Znamo šta Rusija hoće, znamo da Tramp ima dobru volju i znamo kakva je situacija na terenu. To je suštinski najvažnije, kakva je situacija na terenu. Danas to svi znaju, tako da se zaista ubrzava proces".

Ona ističe i to da je značajno što se već govori o sastanku dva predsednika, Vladimira Putina i Donalda Trampa, a što ukazuje na ubrzanje dešavanja.

"Govorili smo, biće to godinu dana, biće ovoliko, biće onoliko, a ovde se sad govori da se čak do kraja meseca mogu sresti dva predsednika. Sam susret po sebi nije toliko važan koliko je važan zbog toga što se predsednici susreću onda kada je sve pripremljeno, kada se zna šta će i samo je dovoljno da potpišu. Ili će možda biti još više sastanaka, ali taj susret zapravo je početak kraja rata", kaže ona.

Evelyn Hockstein/Pool Photo via AP

 

Upravo to je svetska javnost i juče čula, i u različitim analizama, da je nemoguće da dođe do sastanka Putina i Trampa dok ne bude bilo konkretnih stvari koje će se možda na tom sastanku potpisati, tj. nešto konkretno što će biti dogovoreno, i zato su potrebne pripreme za taj sastanak.

Ipak, postoji i bojazan rukovodstava dve zemlje da postoje snage koje žele da opstruišu postizanje trajnog dogovora i mira.

"Ima mnogih koji ne žele mir. Ima mnogih koji imaju koristi od rata. Ima mnogih koji su uvređeni što ne učestvuju u pregovorima, a možda bi i oni želeli mir. Tako da postoji takva mogućnost, ali ako su dve velike sile rešile da spreče tako nešto, one će to i sprečiti, makar se nešto desilo i pojavilo kao svesna provokacija. Ja sam već čula juče neke ruske analitičare koji kažu da se sada najviše treba bojati provokacija. I verovatno je to tako. Ali svi su svesni toga. Ovo što ste vi pročitali, ovih pet tačaka, to je ono što piše u Ujedinjenim nacijama. To su osnove razgovora dve zemlje, bilo koje dve zemlje. Znači da se normalno ponašamo jedni prema drugima. Dotle je bilo došlo, a mi moramo ponovo da definišemo te osnovne stvari. Kao odnos sa prvim komšijom, to je kao kad izađeš iz kuće, ako izlazi komšija, kaži: 'dobar dan'. Da, kaži: 'dobar dan', kaži: 'kako ste', to je otprilike to", ističe ona.

"Sankcije NIS-u su recidiv Bajdenove vladavine"

Niko sa sigurnošću ne može da kaže kada će tačno doći do sastanka Putina i Trampa, pa i do finalizacije dogovora, ali je posebno interesantan segment pregovora rad na ekonomskim prilikama nakon rešenja rata u Ukrajini i pripremi terena za buduća ulaganja.

Ono što je bitno za našu zemlje jeste šta će biti sa Naftnom industrijom Srbije, jer je najavljeno uvođenje američkih sankcija, a Srbija traži odlaganje tih sankcija i traži se neko rešenje.

"Zaista, u poređenju sa svime ovim što sam očekivala da bude razgovor koji će biti pošten i u kome će se postaviti stubovi onoga što će se zvati mirom, nisam očekivala tako brzo priču o toj ekonomskoj saradnji. Prisutstvo čoveka zaduženog za investicije u Rusiji, za velike državne investicije, govori da to postoji. Niko još nije rekao da će sankcije Rusiji biti brzo skinute, osim Trampa koji je već juče počeo da govori o sankcijama i zaista je smešno da skidaju sankcije Rusiji, a ostavljaju ovaj recidiv vladavine (bivšeg predsednika SAD) Džoa Bajdena da kazne Srbiju. Koliko god oni pričali da kažnjavaju Rusiju, oni zapravo kažnjavaju Srbiju. Jer u ogromnoj količini nafte i gasa koje Rusija prodaje, sve što proda NIS i što napravi u preradi je kap u moru. Dakle, ovo je kažnjavanje Srbije i ja se nadam da će biti razumevanja i za našu poziciju", kaže ona i dodaje:

Promo/NIS

 

"Iskreno od početka nisam verovala da je moguće uopšte uvesti sankcije NIS-u, na kraju krajeva, formalno je naravno moguće, ali NIS je prerađivačka fabrika, da tako kažemo, koja može da dobije naftu najlakšim putem preko Hrvatske, što se i dešava, preko JANAF-a naravno, ali ako dobijemo preko Mađarske naftu, ako dobijemo naftu iz Bugarske, ako dobijemo sa neke treće strane, sve je to moguće, teže da, ali je moguće, mi ćemo nastaviti da radimo", kaže ona.

Gostovanje Ljubinke Milinčić u celosti pogledajte u video prilogu.

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet