Planeta

Rat pomilovanjima u SAD: Kako je preventivni imunitet za Bajdenovu porodicu i saradnike postavio opasan presedan

Komentari

Autor: Euronews Srbija

23/01/2025

-

20:00

Rat pomilovanjima u SAD: Kako je preventivni imunitet za Bajdenovu porodicu i saradnike postavio opasan presedan
Rat pomilovanjima u SAD: Kako je preventivni imunitet za Bajdenovu porodicu i saradnike postavio opasan presedan - Copyright Tanjug/AP/Susan Walsh, profimedia

veličina teksta

Aa Aa

U poslednjim satima na funkciji, bivši predsednik SAD Džozef Bajden izdao je opšte preventivno pomilovanje brojnim bliskim političkim saveznicima i članovima porodice, navodno u strahu da bi mogli da budu politički gonjeni. Oko 12 sati kasnije novi šef Bele kuće Donald Tramp pomilovao je 1.583 osobe optužene za učešće u neredima 6. januara 2021. u zgradi Kapitola u Vašingtonu.

Iako su Trampova pomilovanja kritikovana od strane opozicije zbog politički zapaljive pozadine nereda na Kapitolu i medijske velike pažnje u protekle tri i po godine, Bajden je, prema mišljenju nekih pravnika, davanjem imuniteta protiv budućeg krivičnog gonjenja postavio presadan dodatnom polarizacijom političke scene, jer se stvara utisak da su mogući prestupi činjeni za vreme njegovog mandata, od strane njemu najbližih osoba.

U pismu u kojem se objašnjavaju pomilovanja, Bajden je naveo da da "neosnovane i politički motivisane istrage izazivaju haos u životima, bezbednosti i finansijskoj sigurnosti ciljanih pojedinaca i njihovih porodica“. 

Kao i mnogi aspekti anglosaksonskog prava, moć pomilovanja je "relikvija" engleskih monarha koju su usvojili osnivači Amerike kao način da se pokaže milost u izuzetnim okolnostima. Ono ne može da se proverava od strane Kongresa ili sudova. Međutim, u zemlji u kojoj dve suprotstavljene strane sve više osećaju ogorčenost, ta moć je sve sklonija zloupotrebi, navode pravni eksperti za Politico.

"Možda je bila ustavna greška dati predsedniku ovakvu nekontrolisanu, jednostranu vlast. Medison (predsednik od 1809. do 1817. prim. aut.) je verovao da bi svako ovlašćenje dato bez institucionalnih provera bilo zloupotrebljeno. Nedavno izvršenje moći pomilivanja dvojice predsednika dokazuju da je bio u pravu", rekao je Mark Rozel sa Džordž Mejson Univerziteta za Politico.

Bajden je otpočeo "rat pomilovanjima" kada je preventivno pomilovao saveznike, uključujući penzionisanog generala Marka Milija, šefa Združenog generalštaba, bivšeg glavnog medicinskog savetnika predsednika za vreme pandemije Entonija Faučija, članove Komiteta za 6. januar, a nekoliko minuta pre nego što je napustio Belu kuću, njegova rođena braća i sestre i njihovi supružnici našli su se na spisku. 

"Stigmatizacija dobrih pomilovanja i očekivanje da saveznici i ljudi u vašem taboru dobiju automatska pomilovanja čine pejzaž koji se sada stvara. Mislim da je sada očekivanje da odlazeći predsednik u poslednjem satu službe pomiluje svakog člana porodice, privrženu osobu i tako dalje, za ono što su uradili", rekao je stručnjak za ustavno pravo za Sent Džon Unverziteta Džon Baret, dodajući da se preventivnim pomilovanjima odaje utisak da je neko "lopuža".

Drugi deo Bajdenovih pomilovanja bio je uobičajen za odlazeće predsednike, pa je on smanjio kazne za nenasilne osuđenike, poput Trampa na kraju prvog mandata, i preinačio smrtne kazne za 37 od 40 osuđenika na doživotne. 

Ipak, ono što Bajden nije uradio privuklo je pažnju Trampu. U svom prvom intervjuu rekao je da je njegov prethodnik za svaki slučaj trebalo i sebe da pomiluje, kada je to već uradio sa članovima porodice, jer je "sve imalo veze sa njim".

Još jedan aspekt preventivnih pomilovanja je što će dodatno skrenuti pažnju na te pojedince i neće ih zaštiti od kritika dela javnosti, koja odluku smatra nepravednom.

"Pomilovanja verovatno ne znače da će oni koji su dobili pomilovanje izbeći da budu javno ili privatno kritikovani ili da im se preti, niti da neće biti predmet istrage na državnom nivou ili eventualno građanskih tužbi. Pomilovanja znače da ne mogu biti optuženi za zločine na federalnom nivou", navodi Karen Halt sa Univerziteta Virdžinija u analizi na sajtu ove obrazovne ustanove.

Ona posebno ističe pomilovanje sina bivšeg predsednika Hantera Bajdena, navodeći da su jedini slični slučajevi pomilovanje predsednika Ričarda Niksona od strane Džeralda Forda i pomilovanje ministra odbrane Kaspara Vajbergera od strane Džordža Buša Starijeg, dok je čekao suđenje po dve optužnice u vezi afere "Iranska kontra".

"Izdavanje preventivnih pomilovanja od strane predsednika Bajdena za, između ostalog, one koji su uključeni u krivično gonjenje Trampa i učešće u saslušanjima u Kongresu o pobuni 6. januara, izaziva zabrinutost iz nekoliko razloga. Prvo, fokusiraju se na potencijalne aktivnosti novoizabranog predsednika i njegovih pretpostavljenih imenovanih. Ako ništa drugo, takva pomilovanja pogoršavaju odnose u već polarizovanoj državi kojoj fali poverenja. Oni takođe nastavljaju sa eskalacijom napada između izabranih zvaničnika dve velike stranke i visokih funkcionera. Ova pomilovanja će po svoj prilici dodatno uprljati dugu i generalno istaknutu karijeru predsednika Bajdena u javnoj službi i njegova dostignuća kao predsednika", smatra Halt.

Razni skandali Hantera Bajdena 

Slučaj Hantera Bajdena posebno je odjeknuo američkom ali i svetskom javnošću, jer je njegov otac obećavao da ga neće pomilovati, da bi na kraju potpisao izuzetno sveobuhvatno pomilovanje za sve "savezne zločine koje je počinio ili je možda počinio od 1. januara 2014. do 1. decembra 2024."

Podsećamo porota u Delaveru je u junu prošle godine proglasila predsednikovog sina krivim po optužnici da je lagao na formularu kada je kupovao pištolj 2018. godine, tvrdeći da nije zavisnik od nelegalnih droga.

Suđenje je obuhvatalo višesatna svedočenja o Hanterovoj zavisnosti od kreka i o njegovom bezobzirnom ponašanju. Kazna je trebalo da mu bude izrečena 12. decembra, preneo je Glas Amerike.

U odvojenom slučaju, koji se vodio u Kaliforniji, Hanter Bajden je priznao krivicu za optužbe da nije platio 1,4 miliona dolara poreza, dok je novac trošio na drogu, seksualne radnike i luksuznu robu. Kazna u tom slučaju je trebalo da bude izrečena 16. decembra.

Tanjug/AP/Manuel Balce Ceneta

 

Po svemu sudeći, problemi mlađeg Bajdena tu se neće završiti jer ga je u decembru biznimsmen Šon Megvajer, partner u kompaniji rizičnog kapitala "Sequoia", optužio da mu duguje 300.000 dolara neplaćene kirije. 

"Hanter je bio naš zakupac u Veneciji, Kalifornija. Nije plaćao kiriju više od godinu dana. Pokušao je da plati umetničkim delom napravljenim od sopstvenog izmeta. Apsolutna vreća go.ana", napisao je Magvajer, dodajući u naknadnom postu da je kirija bila 25.000 dolara mesečno za kuću, koja se nalazi na kanalima u Veneciji, Kalifornija.

Faučijeve pogrešne informacije i procene tokom pandemije 

Verovatno najveću kontraverzu izazvalo je pomilovanje bivšeg medicinskog savetnika predsednika Entonija Faučija, koji je pomilovan za "bilo koji prekršaj protiv Sjedinjenih Država koji je možda počinio ili u kojem je učestvovao u periodu od 1. januara 2014. do datuma (pomilovanja)". Fauči je postao "glavno lice" pandemije kovida-19 i skoro svakodnevnim obraćanjima u medijima iznosio najnovije restriktivne mere i otkrića o virusu, od kojih su se neka bila potpuno pogrešna.

Detalji iz Faučijeve "živopisne" i ponekad uznemirujuće biografije počeli su da isplivavaju u javnost, a u svojoj knjizi dokumentovao ih je Robert Kenedi Mlađi, Trampov kandidat za ministra zdravlja i ljuti protivnik farmaceutskog lobija.

U knjizi "Pravi Entoni Fauči" piše kako su sprovođeni tajnoviti i smrtonosni eksperimenti sa lekovima na stotinama HIV-pozitivne dece bez roditelja domovima u Njujorku između 1988. i 2002, dok je Fauči bio direktor Nacionalnog instituta za alergije i infektivne bolesti (NIAID).

Pominje se i Faučijeva netačna projekcija opasnosti koju predstavlja soj svinjskog gripa iz 1970-ih, zajedno sa milionima dolara štete koju je vlada morala da isplati zbog povreda zadobijenih u eksperimentima sa vakcinom protiv svinjskog gripa.

AP Photo/Mariam Zuhaib

 

Kako se navodi u Kenedijevoj knjizi Fauči je takođe napravio slične greške u projekciji u vezi sa ptičjim gripom iz 2005, svinjskim gripom iz 2009. i Zika virusom iz 2016. U svim ovim slučajevima, virus nije bio ni blizu toliko opasan kao što je Fauči tvrdio da će biti, ali su njegova upozorenja su dovela do toga da su njegovo odeljenje i drugi elementi vašingtonske birokratije za javno zdravlje dobili milijarde dolara novih sredstava, piše Mizes institut.

Na početku pandemije Fauči je na televiziji objasnio da obične platnene maske ne mogu da spreče zaražene kovidom da vazduh oko sebe zasite viralnim česticama. Zatim je potpuno preokrenuo svoj stav i založio se za univerzalno nošenje maski i da ta pravila vlada proglasi obaveznim.

Kasnije je tvrdio da su njegovi raniji komentari na televiziji bili laži, sa ciljem da se prevari javnost da ne kupuje maske kako bi sačuvao zalihe maski za zdravstvene radnike koji su, u stvari, koristili drugačiju vrstu maske. 

Takođe je zabeleženo kako je Fauči početkom aprila 2020. pozivao na lokdaune širom SAD, što je kasnije negirao. Kada su neke američke države poput Floride počele da se ponovo otvaraju mesecima kasnije, Fauči je upozorio guvernere da je to "izuzetno značajan rizik“.

Kakve je veze Fauči imao sa laboratorijom u Vuhanu?

Fauči je dovođen u vezu i sa samim nastankom i širenjem kovida-19, mada to nije definitivno dokazano.

Jedna kontroverzna metoda za proučavanje virusa uključuje veštačko jačanje transmisije virusa koje ga čini virulentnijim. Ovo tzv. istraživanje "jačanja funkcije“ (gain of function) omogućava da se mutacija virusa ili mogući tretmani analiziraju mnogo brže, ali donosi rizik od mnogo opasnijeg genetski modifikovanog virusa koji može da zarazi ljude ako uzorak iscuri.

Na osnovu mejla od 27. januara 2020. koji je objavila američka istraživačka mreža "U.S. Right to Know" obelodanjeno je da je NIAID finansirao istraživanje "jačanja funkcije“ na koronavirusima kod šišmiša u Institutu za virusologiju u Vuhanu preko nevladine organizacije "EcoHealth Alliance", na čijem je čelu bio Piter Dazak, 2017. i 2018. godine.

Iako nema dokaza da su ovi eksperimenti povezani sa koronavirusom koji se na kraju proširio iz Vuhana krajem 2019. i početkom 2020. godine, još uvek postoji mnogo nepoznanica o stepenu učešća SAD u sličnim eksperimentima u laboratoriji u Vuhanu u godinama pre nego što je kovid-19 počeo da se širi.

"EcoHealth grupa (Piter Dazak), je godinama bila među najvećim igračima u borbi protiv koronavirusa, takođe u saradnji sa Ralfom Barikom, Ijanom Lipkinom i drugima“, napisao je Faučijev šef kabineta Greg Folkers svom šefu i drugim zvaničnicima u mejlu.

Folkers je zatim zašao u detalje, posebno u vezi sa nalazima istraživanja. Uz finansijsku podršku Faučijeve agencije, uzorkovano je oko 10.000 slepih miševa i oko 2.000 drugih sisara sa 47 lokacija uz obalu Južnog kineskog mora, navodi se. Ova oblast je bila primarna lokacija za otkrivanje najbližih sorti najbližih virusu SARS-CoV-2.

Fauci je tokom saslušanja u Senatu SAD pokušavao da drugačijom definicijom "istraživanja jačanja funkcije“ odgovori na optužbe republikanskog senatora Renda Pola, inače libertarijanca i sina Rona Pola, koji se smatra najuticajnijim libertarijancem u SAD.

U maju 2021., Pol je vršio pritisak na Faučija da otkrije detalje o finansiranju istraživanja. Fauči mu je odgovorio da su njegovi navodi potpuno netačni i da Nacionalni institut za zdravlje (NIH), čiji je deo NIAID, ne finansira istraživanja jačanja funkcije u Vuhanu

Nekoliko meseci kasnije, visoki zvaničnik NIH-a je u pismu iz oktobra 2021. priznao da je NIH finansirao istraživanje o jačanju funkcije u koronavirusima, uprkos Faučijevoj suprotnoj tvrdnji.

U novembru 2021. Pol je optužio Faučija da je promenio definiciju istraživanja jačanja funkcije na veb stranici NIH-a. On je negirao optužbe, nazivajući to istraživanje slabo definisanim terminom, dok je takođe odbacio tvrdnju da je kovid-19 procurio iz laboratorije.

Nakon objave o pomilovanju Faučija, neki politički komentatori, poput libertarijanskog podkastera Dejva Smita, predložili su da Fauči bude ponovo pozvan da svedoči pred Senatom. Ideja je da mu se postavi pitanje da li je prošli put lagao. Ako odgovori potvrdno, kako kaže Smit, biće bezbedan od optužnice za lažno svedočenje pred Senatom zbog pomilovanja, ali ako negira, moguće je pokrenuti novi postupak za lažno svedočenje, jer bi se to desilo posle perioda imuniteta.

Komentari (0)

Svet