Planeta

Zaštita dece ili nešto "podmuklije"? Šta stoji iza zabrane društvenih mreža za najmlađe u Australiji i koje su opasnosti

Komentari

Autor: Euronews Srbija

29/11/2024

-

20:18

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Australija je uvela zabranu društvenih medija za decu mlađu od 16 godina. Ova mera doneta je uz apsolutnu podršku australijske javnosti, ali nije jasno na koji način će se taj zakon sprovoditi. 

Navodi se da je razlog istorijske odluke i donošenja ovakvog zakona zaštita mladih od potencijalnih opasnosti na društvenim mrežama. Australijanci će, međutim, čekati najmanje 12 meseci kako bi ovaj zakon stupio na snagu. Zvanično je obrazloženo da su australijski parlamentarci zabrinuti zbog uticaja društvenih mreža na mentalno zdravlje mladih. 

Ipak, zakon ne navodi konkretno na koje se društvene mreže on odnosi, ali je ministarka Mišel Rouland rekla poslanicima da su to Snapchat, TikTok, Facebook, Instagram i mreža X Ilona Maska. U ovaj zakon nisu uključene igre i platforme za razmenu poruka, kao ni sajtovi na kojima se može pristupiti bez naloga, pa se očekuje da će portal poput YouTube-a verovatno biti pošteđen ovog zakona. 

Ovaj zakon je donet uz podršku i najveće opozicione, konzervativne stranke. Predviđa se kazna od 33 miliona dolara za one društvene mreže koje ipak omoguće deci mlađoj od 16 godina da otvaraju naloge, ali je interesantno da deca koja budu pronašla načine da zaobiđu ovaj zakon, neće biti kažnjavana.

Ovo je pobeda premijera Entonija Albanezea uoči izbora u Australiji i on kaže da čini sve što može da australijska deca budu zaštićena. 

Usledile su različite reakcije društvenih mreža. Portparol Mete kaže da je odluka doneta na osnovu pogrešnih informacija i dokaza i ukazuje na činjenicu da je u parlamentu konstatovano da ne postoji jasna veza između mentalnog zdravlja mladih Australijanaca i društvenih mreža, a da je uprkos takvim stavovima zakon ipak donet. Portparol TikToka, nasuprot portparolu Mete, kaže da će raditi sa vlastima Australije kako bi zaštitili tinejdžere i smanjili neželjene posledice zakona za sve Australijance. 

Ovaj zakon mogao bi da konfrontira Australiju sa novom administracijom Sjedinjenih Američkih Država, jer u Americi se nalaze sedišta praktično svih ovih kompanija. Ilon Musk je uoči donošenja ovog zakona već kritikovao njegove odredbe. 

Ali bez obzira na to, u Australiji postoji zaista ogromna podrška donošenju ovakvog zakona. Poslednja istraživanja uoči zasedanja parlamenta pokazivala su da čak 77 odsto Australijanaca smatra da treba uvesti ove restriktivne mere nasuprot 23 odsto onih koji se protive ovakvom zakonu. U parlamentu je bilo onih koji su rekli nešto protiv ovakvog zakona, poput poslanika Zelenih koji kažu da zakon neće učiniti mlade ljude bezbednim na društvenim mrežama. Jedna kaže ova poslanica da "bumeri" pokušavaju mladim ljudima da objasne kako se koristi internet, a zapravo nemaju pojma kako se mladi odnose prema internetu. 

profimedia

 

Pojedine organizacije koje se bave zaštitom mladih na internetu kažu da nisu bile uključene u pisanje ovog zakona, a Australijska organizacija za prevenciju samoubistava ide i korak dalje u kritici i kaže da ovaj zakon neće pomoći njihovim ciljevima i da je savezna vlada pogrešila donoseći ovako restriktivnu meru. Na ovo se nadovezuju i stručnjaci i tehnolozi koji kažu da nije jasno kako će se ovo sprovoditi jer se navodi da će biti potrebno da se oslanja na biometrijske podatke ili na podatke o identitetu, što dovodi u pitanje da li će privatnost biti zaštićena, a takođe već sada mnogi mladi mogu da zaobiđu ovaj zakon uz pomoć alata kao što je VPN. 

Kako bi kontrolisala pristup internetu, Australija planira da isproba sistem za verifikaciju starosti, koji može uključivati biometriju ili identifikacioni dokument, prenosi Reuters. Dodaje se da jo ovo jedan od najstrožih kontrolnih sistema koje je do sada nametnula bilo koja zemlja.

Takođe, u Australiji 1. decembra na snagu stupa Zakon o digitalnoj identifikaciji, kojim bi građanima bilo omogućeno da verifikuju svoj identitet prilikom onlajn transakcija sa vladom ili kompanijama, što je za sada na dobrovoljnoj bazi. Zakon o digitalnoj identifikaciji utvrđuje principe, upravljanje i mehanizme nadzora za regulisanje subjekata koji pružaju ili se oslanjaju na usluge digitalnih ličnih dokumenata, navodi se u opisu ovog zakona.

Marketinške kampanje kao mogući motiv za donošenje zakona

Sociolog Dalibor Petrović je za Euronews Srbija rekao da je za sada nejasno kako će se sprovesti zakon o zabrani društvenih mreža za najmlađe i da je to radikalna mera.

"Recimo mogli bi i neki kažu da će to biti jedan od načina da se na mala vrata uvede jedna vrsta registrovanja svih korisnika interneta u Australiji, gde bi se onda znalo koliko ko ima godina i na taj način se sprovela ova odluka. Drugi način, to su manje više i oni istakli, jeste prebacivanje odgovornosti na tehnološke kompanije gde će zapravo od njih biti traženo da unesu razumne načine, ili da primene razumne načine za sprovođenje ove odluke, što znači da bi opet oni trebali na neki način da insistiraju na nekoj vrsti registracije. U jednoj fazi je Facebook, recimo, tražio da priložite biometrijske dokumente, recimo ličnu kartu, da bi otvorili vaš nalog, pa se od toga u jednom trenutku odustalo. Generalno govoreći, ovo je jedna relativno radikalna mera", kazao je Petrović.

On je zatim naveo slučaj iz 2017. kada je procureo jedan dokument u kojem je Facebook nudio svoje usluge australijskim kompanijama, govoreći o mogućnosti da su marketinške kampanje jedan od motiva za donošenje zakona.

"Nudeći te usluge oni su rekli da bukvalno znaju sve o mladim korisnicima Facebooka u Australiji, kako se oni osećaju, kad su raspoloženi dobro, kad su loše raspoloženi, o čemu razmišljaju i da je to idealan način zapravo za koncipiranje određenih marketinških kampanja, da oni tačno mogu da procene kada koja vrsta proizvoda može da se na neki način prezentuje i ponudi mladim korisnicima. I to je jedan, čini mi se, od važnih motiva za donošenje ovog zakona. On se naravno pravda sprečavanjem nekakvih mentalnih posledica koje postoje po mlade. To naravno jeste jedno od polja koje je izazivalo kontroverze, ne samo u Australiji, da zaista ove tehnologije na određeni način mogu da izazovu mentalne probleme u smislu jedne vrste naticanja jedne sa drugih, promovisanja nekakvih modela koje mladi mogu da dostignu i tako dalje. Ali je i ovaj marketinški i generalno finansijski moment takođe je igrao važnu ulogu. I mi ćemo videti ovo jedno neistraženo polje kada je reč o zapadnim demokratijama", navodi sociolog

Ceo razgovor sa Daliborom Petrovićem, gde će biti reči o negativnim posledicama i opasnostima "odsecanja" mladih od društvenih mreža, možete pogledati u videu ispod. 

Euronews Srbija

Komentari (0)

Svet