Velike prepreke pred Maskom: Može li njegovo "ministarstvo" zaista da skreše četvrtinu američkog budžeta?
Komentari24/11/2024
-20:35
Ilon Mask i posle američkih izbora ostaje na naslovnim stranicama. Ovoga puta zbog ambicioznih najava o povećanju efikasnosti i smanjenju troškova. To će raditi volonterski zajedno sa još jednim milijarderom Vivejkom Ramasvamijem kroz novoformirano telo Odeljenje za efikasnost vlade.
Pre samo dve godine novoizabrani američki predsednik Donald Trump nazvao je najbogatijeg čoveka na svetu Ilona Maska još jednim glupim umetnikom, a samo dan kasnije Mask je napisao da bi Tramp na kraju svog potencijalnog predsedničkog mandata imao 82 godine i da bi bio prestar da vodi bilo kakvu kompaniju, a kamoli da bude predsednik Sjedinjenih Američkih Država.
U međuvremenu se mnogo toga dogodilo, njih dvojica su postali prijatelji, bliski saradnici, a Tramp je nedavno postavio Maska i Ramasvamija, koji je bivši potencijalni predsednički kandidat republikanaca, da vode novo Odeljenje za vladinu efikasnost, koje bi zapravo trebalo da bude izvan administracije, odnosno vrsta spoljnog komiteta koji će raditi sa ljudima unutar administracije na smanjenju potrošnje i propisa.
U međuvremenu se Mask sam predstavlja kao Džordž Soroš desnice, a rad novog "ministarstva" ostaje pod velom tajni i nije baš sasvim jasno čime će se tačno baviti. Malo više detalja dali su sami Ramasvami i Mask u autorskom tekstu za Wall Street Journal, u kome su napisali da će identifikovati minimalni broj zaposlenih koji je potreban kako bi njihova agencija obavljala svoje ustavno dozvoljene i zakonom propisane funkcije, a posledica svega, pišu oni, trebalo bi da budu masovna smanjenja broja zaposlenih u saveznoj birokratiji.
Opširnije o tome možete pročitati OVDE.
Telesković: Ja ne verujem da su ti planovi realni
Gostujući u emisiji Euronews Svet, novinarka RTS-a Anica Telesković skrenula je pažnju na to da Mask želi da uštedi oko dva biliona dolara, što je oko četvrtine američkog budžeta, "teškog" oko sedam biliona.
"Ja ne znam da je to ikome pošlo za rukom u novijoj ekonomskoj istoriji. Takođe je to posebno i izazovno ako se vidi za šta su ti izdaci u američkom budžetu. Najveći deo izdataka ide na zdravstvo i socijalnu zaštitu i Tramp je rekao da se to ne dira. To nije popularno smanjivati bilo gde na svetu, pa ni u Americi. Drugi deo izdataka ide za vojnu industriju, a i to se ne dira takođe. Ta industrija je važna za rast američke privrede. Ona daje snažan doprinos njihovom bruto domaćem proizvodu. Treći izdatak u američkom budžetu su zapravo izdaci za kamate. To je ono što oni izdvajaju da bi plaćali kredite", objašnjava Telesković i napominje da je američki dug ogroman, a da je Mask rekao da to treba popraviti.
Međutim, naša sagovornica navodi da je otežavajuća okolnost u vezi duga to što su, otkako je Tramp dobio izbore, američke hartije od vrednosti, koje SAD emituju da bi se zadužile na tržištu, poskupele.
"Dakle, američka država se sada zadužuje po većim kamatama. To znači da investitori na finansijskom tržištu računaju na to da će Tramp povećati potrošnju, a ne da će je smanjiti. Oni na to, naravno, računaju iz tog prethodnog iskustva, jer će ovo biti Trumpov drugi mandat. On je tokom svog mandata značajno povećao javni dug. To je, ako se dobro sećam, bilo 8.000 milijardi dolara, a onda se ispostavilo da je to još i mali iznos, u odnosu na to koliko je onda javni dug povećao Biden jer je imao pakete pomoći, intervencije za građane i privredu, onaj 'helikopterski' novac" kaže novinarka i podseća da su uplate u Srbiji po 100 evra građanima, zapravo američki model.
Kao još jednu otežavajuću okolnost Telesković navodi Trampovu najavu uvođenja univerzalnih carina od 10 odsto na svu robu iz uvoza. Za Kinu je spominjao carine od 60 odsto, a za Meksiko čak 100 procenata.
"To znači da će roba koju Amerikanci uvoze biti za toliko skuplja, koliko poskupe carine. To znači da će prihodi u budžet biti manji, jer će se oni, pošto je PDV zapravo porez na potrošnju, kada nešto poskupi, biti manji", navodi naša sagovornica.
Ona smatra da samo smanjenje broja agencija neće doneti uštedu od 2.000 milijardi dolara, koliko je najavio.
"Možda se Masku 2.000 milijardi dolara čini kao mali iznos, jer je on najbogatiji čovek na svetu. Samo 40 milijardi je platio Tvitter kada ga je kupio. A i njegov saradnik Ramasvami je takođe milijarder. Tako da verovatno za njih to ne predstavlja neki veliki novac i zato imaju te ambiciozne planove. Ja ne verujem da su ti planovi realni zapravo", navodi Telesković.
Kompletan razgovor sa Anicom Telesković, kao i celu emisiju Euronews Svet, možete pogledati u videu na početku teksta.
Komentari (0)